Blokady ulic i budynków w Londynie. „Sprawimy, że niemożliwe zmieni się w nieuniknione”

1051
0
Podziel się:
Protest XR klimat

Tysiące aktywistów rozpoczęły falę protestów w centrum Londynu. Blokady ulic i budynków, odbywające się pod flagą organizacji Extinction Rebellion, mają na celu skłonienie rządu do dalszych działań na rzecz ochrony klimatu. Bezpośrednie żądanie wobec brytyjskich władz dotyczy zatrzymania wszystkich nowych inwestycji w paliwa kopalne.

Fala protestów brytyjskiego Extinction Rebellion, która rozpoczęła się w poniedziałek 23 sierpnia, potrwać ma dwa tygodnie. W tym roku wydarzenia na londyńskich ulicach odbywają się pod hasłem „Impossible Rebellion”, co aktywiści tłumaczą celami protestu.

„Czujesz się bezsilny, by móc cokolwiek zmienić? Jesteś silniejszy niż myślisz. Dołącz do Rebelii. Razem sprawimy, że to, co politycznie niemożliwe, stanie się nieuniknione” – możemy przeczytać w odezwie opublikowanej na stronach ruchu.

„Usiądźcie do stołu”. XR wzywa do zatrzymania inwestycji w paliwa kopalne

Zgodnie z planem, protesty rozpoczęły się w poniedziałkowe popołudnie na londyńskim Trafalgar Square. Protestujący zgromadzili się, blokując wiele ulic w samym centrum Londynu, by wyrazić swoje poparcie dla odejścia od paliw kopalnych w gospodarce.

W stolicy Wielkiej Brytanii odbyły się liczne marsze, protesty pod siedzibami instytucji państwowych, ale i blokady ulic. W dzielnicy Covent Garden wzniesiony został różowy stół, będący jednym z bardziej charakterystycznych symboli tegorocznej „rebelii”. Na różowo pomalowane zostały także krzesła, które – zgodnie z zachętami organizatorów – przyniosło z sobą wiele osób.

Czytaj także: 3,5% – Teoria, która ma uratować świat

Na czterometrowym stole znalazł się m.in. napis „COME TO THE TABLE” zachęcający władze do rozmów na temat dekarbonizacji. By „umocnić” instalację w przestrzeni miejskiej, do nóg stołu przykuło się kilkoro protestujących. W poprzednich latach również posługiwano się dużymi instalacjami, których celem było przekazanie przesłania ruchu. W 2019 roku symbolem protestów były kolorowe łodzie.

Jak podaje BBC, we wtorek wieczorem londyńskie służby zdemontowały instalację w postaci stołu. „Rebelia” trwa jednak nadal, a w planach na najbliższe dni są m.in. protesty przed brazylijską ambasadą (w związku z postępującą degradacją lasów Amazonii) oraz Bank of England, czyli bankiem centralnym Wielkiej Brytanii.

Hasło umieszczone na stole nawiązuje także do nowego postulatu ruchu, określanego mianem „natychmiastowego”. Extinction Rebellion domaga się, by brytyjskie władze zablokowały wszystkie nowe inwestycje w paliwa kopalne. Inne hasła, do których odwołuje się XR i które pojawiły się na transparentach to: „Mówcie prawdę”, „Działajcie teraz” i „Wyjdźcie poza politykę”.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

Protest na skrzyżowaniu Cambridge Circus, Londyn, 24.08.2021. Zdjęcie: materiały prasowe Extinction Rebellion

Alarm klimatyczny i ekologiczny. Postulaty Extinction Rebellion

Co oznaczają? Po pierwsze, aktywiści XR domagają się od rządów na całym świecie, by nie ukrywały powagi sytuacji, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne. Domagają się ogłoszenia „alarmu klimatycznego i ekologicznego”, a więc informowania obywateli o zagrożeniu związanym z ociepleniem planety. Po drugie, chcą by działania rządów były zdecydowane, prowadząc do szybkiego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, odpowiedzialnych za zmiany klimatu.

Po trzecie, XR uważa, że sprawiedliwość klimatyczną i ekologiczną zapewnić może jedynie udział obywateli w podejmowaniu decyzji. Stąd postulat paneli obywatelskich, które zajęłyby się poszczególnymi kwestiami związanymi z transformacją.

_

Zdjęcie artykułu: materiały prasowe Extinction Rebellion/Guy Reece

Podziel się: