Udostępnij

Polski Alarm Smogowy i kościół wspólnie dla czystszego powietrza

26.05.2023

„Bóg daje życie, smog je odbiera” – takim hasłem sygnowana jest kampania, która ponad wszelkimi podziałami zachęca do wymiany źródła ogrzewania na przyjaźniejsze dla budżetu domowego oraz środowiska. Kościół katolicki wraz z Polskim Alarmem Smogowym edukują i wyjaśniają Polakom, jak pozyskać dofinansowanie na te przedsięwzięcia.

W związku z tym wierni z ponad tysiąca parafii w całej Polsce dowiedzieli się, jak mogą zadbać o jakość powietrza w swojej okolicy. Zdobyli też cenną wiedzę, jak pozyskać dotację na wymianę starego kotła i ocieplenie domu.

Polski Alarm Smogowy i Kościół katolicki we wspólnej sprawie

Ponadto działacze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska (ŚRKŚ) oraz Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) dotarli do ponad 250 parafii z dodatkowymi materiałami informacyjnymi. Wszystko to w ramach kampanii „Bóg daje życie, smog je odbiera” prowadzonej wspólnie przez te dwie organizacje. 

W dobie kryzysu energetycznego każdy z nas chciałby obniżyć koszty ogrzewania. Te, które ze względu na obecną sytuację znacznie wzrosły. Odczuwają to niemal wszystkie gospodarstwa domowe. Z jednej strony publiczne środki z programu Czyste Powietrze, które można pozyskać na ocieplenie domu, wymianę źródła ogrzewania, czy montaż paneli fotowoltaicznych są dostępne. Z drugiej jednak informacje te często nie docierają do osób najbardziej potrzebujących. Tymczasem właściciele domów jednorodzinnych, w szczególności ci mniej zamożni, mogą otrzymać wsparcie finansowe z NFOŚiGW sięgające nawet 135 tys. zł.

Do najbardziej potrzebujących trudno trafić

– Dlatego chcemy to zmienić i dotrzeć do wiernych w parafiach z prostym i konkretnym przekazem. O tym, co można zrobić, żeby nie wydawać fortuny na ogrzewanie i nie marnotrawić cennej energii – mówi Anna Kluzińska ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. 

Właśnie przestarzałe, nieefektywne kotły na węgiel i drewno są główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Ostatnimi czasy – na skutek wzrostu cen węgla – to wspomniane kopciuchy były jednymi z najdroższych form ogrzewania domów.

Polski Alarm Smogowy wraz z ŚRKŚ od kilku lat bierze udział w kampanii zachęcającej do wymiany tzw. kopciuchów.

 class=
Źródło: materiały ŚRKŚ i PAS w ramach akcji „Bóg daje życie, smog je odbiera”

Jak mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS-u, domy ogrzewane starymi kotłami na węgiel i drewno wytwarzają prawie 80 proc. obserwowanego w Polsce zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi.

– Bez likwidacji prawie 3 mln takich kotłów, które wciąż działają w kraju, nie poradzimy sobie z problemem, który dotyka nas w każdym sezonie grzewczym. Płacimy za to bardzo wysoką cenę: to około 45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Dodatkowo kopciuchy bardzo mocno obciążają nasze domowe budżety – wyjaśnia.

Tłumaczy też, że palenie węglem w takim pozaklasowym kotle jest obecnie jedną z najdroższych metod ogrzania domu.

W ramach akcji odbył się również bezpłatny webinar dotyczący zanieczyszczenia powietrza. Edukował też o programie Czyste Powietrze, który umożliwia pozyskania dofinansowania na wymianę pieca lub ocieplenie domu. Nagranie dostępne jest na stronach programu Zielone Parafie (zieloneparafie.pl/webinar-z-ekspertem/).

Niepewna przyszłość

W prasie katolickiej, konkretnie w „Przewodniku Katolickim” ukazały się specjalne teksty i infografiki. W prosty, przystępny dla odbiorcy sposób wyjaśniały, jak skorzystać z dotacji. Edukacja w tym zakresie jest niezbędna, bo zdrowie mamy jedno, a nasze rachunki rosną.

– Najważniejszym powodem jest nasze zdrowie, życie. […] Zabrzańska Klinika Chorób Serca podaje informacje na temat śmiertelności. W ich klinice podczas epizodów smogowych i dniach po nich śmiertelność rośnie o 8-12 proc. – wylicza rzecznik PAS-u.

Piotr Siergiej dodał, że trudno przewidzieć, co nastanie w kolejnym sezonie grzewczym. Jaki był odbiór kampanii przez wiernych? Przedstawicielka środowiska katolickiego przyznała, że bywa z tym różnie. Nieraz udaje się na wysokim poziomie współpracować z parafiami, ale zdarza się też niechęć i opór. Trwają prace nad tym, żeby zachęcić opornych do walki o lepsze jutro. Powietrze nie zna przecież granic. Również tych światopoglądowych.

– Zadbanie o czyste powietrze i wsparcie w ociepleniu domów […] to sprawa, w której działamy ponad podziałami. Sezon grzewczy za nami, ale przed nami kolejna trudna zima. Teraz jest najlepszy moment, żeby zabrać się za ocieplenie domu i sięgnąć po dostępne środki – podsumowuje Kluzińska.

Zdjęcie tytułowe: Halfpoint/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.