Udostępnij

Polski Alarm Smogowy i kościół wspólnie dla czystszego powietrza

26.05.2023

„Bóg daje życie, smog je odbiera” – takim hasłem sygnowana jest kampania, która ponad wszelkimi podziałami zachęca do wymiany źródła ogrzewania na przyjaźniejsze dla budżetu domowego oraz środowiska. Kościół katolicki wraz z Polskim Alarmem Smogowym edukują i wyjaśniają Polakom, jak pozyskać dofinansowanie na te przedsięwzięcia.

W związku z tym wierni z ponad tysiąca parafii w całej Polsce dowiedzieli się, jak mogą zadbać o jakość powietrza w swojej okolicy. Zdobyli też cenną wiedzę, jak pozyskać dotację na wymianę starego kotła i ocieplenie domu.

Polski Alarm Smogowy i Kościół katolicki we wspólnej sprawie

Ponadto działacze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska (ŚRKŚ) oraz Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) dotarli do ponad 250 parafii z dodatkowymi materiałami informacyjnymi. Wszystko to w ramach kampanii „Bóg daje życie, smog je odbiera” prowadzonej wspólnie przez te dwie organizacje. 

W dobie kryzysu energetycznego każdy z nas chciałby obniżyć koszty ogrzewania. Te, które ze względu na obecną sytuację znacznie wzrosły. Odczuwają to niemal wszystkie gospodarstwa domowe. Z jednej strony publiczne środki z programu Czyste Powietrze, które można pozyskać na ocieplenie domu, wymianę źródła ogrzewania, czy montaż paneli fotowoltaicznych są dostępne. Z drugiej jednak informacje te często nie docierają do osób najbardziej potrzebujących. Tymczasem właściciele domów jednorodzinnych, w szczególności ci mniej zamożni, mogą otrzymać wsparcie finansowe z NFOŚiGW sięgające nawet 135 tys. zł.

Do najbardziej potrzebujących trudno trafić

– Dlatego chcemy to zmienić i dotrzeć do wiernych w parafiach z prostym i konkretnym przekazem. O tym, co można zrobić, żeby nie wydawać fortuny na ogrzewanie i nie marnotrawić cennej energii – mówi Anna Kluzińska ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. 

Właśnie przestarzałe, nieefektywne kotły na węgiel i drewno są główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Ostatnimi czasy – na skutek wzrostu cen węgla – to wspomniane kopciuchy były jednymi z najdroższych form ogrzewania domów.

Polski Alarm Smogowy wraz z ŚRKŚ od kilku lat bierze udział w kampanii zachęcającej do wymiany tzw. kopciuchów.

 class=
Źródło: materiały ŚRKŚ i PAS w ramach akcji „Bóg daje życie, smog je odbiera”

Jak mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS-u, domy ogrzewane starymi kotłami na węgiel i drewno wytwarzają prawie 80 proc. obserwowanego w Polsce zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi.

– Bez likwidacji prawie 3 mln takich kotłów, które wciąż działają w kraju, nie poradzimy sobie z problemem, który dotyka nas w każdym sezonie grzewczym. Płacimy za to bardzo wysoką cenę: to około 45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Dodatkowo kopciuchy bardzo mocno obciążają nasze domowe budżety – wyjaśnia.

Tłumaczy też, że palenie węglem w takim pozaklasowym kotle jest obecnie jedną z najdroższych metod ogrzania domu.

W ramach akcji odbył się również bezpłatny webinar dotyczący zanieczyszczenia powietrza. Edukował też o programie Czyste Powietrze, który umożliwia pozyskania dofinansowania na wymianę pieca lub ocieplenie domu. Nagranie dostępne jest na stronach programu Zielone Parafie (zieloneparafie.pl/webinar-z-ekspertem/).

Niepewna przyszłość

W prasie katolickiej, konkretnie w „Przewodniku Katolickim” ukazały się specjalne teksty i infografiki. W prosty, przystępny dla odbiorcy sposób wyjaśniały, jak skorzystać z dotacji. Edukacja w tym zakresie jest niezbędna, bo zdrowie mamy jedno, a nasze rachunki rosną.

– Najważniejszym powodem jest nasze zdrowie, życie. […] Zabrzańska Klinika Chorób Serca podaje informacje na temat śmiertelności. W ich klinice podczas epizodów smogowych i dniach po nich śmiertelność rośnie o 8-12 proc. – wylicza rzecznik PAS-u.

Piotr Siergiej dodał, że trudno przewidzieć, co nastanie w kolejnym sezonie grzewczym. Jaki był odbiór kampanii przez wiernych? Przedstawicielka środowiska katolickiego przyznała, że bywa z tym różnie. Nieraz udaje się na wysokim poziomie współpracować z parafiami, ale zdarza się też niechęć i opór. Trwają prace nad tym, żeby zachęcić opornych do walki o lepsze jutro. Powietrze nie zna przecież granic. Również tych światopoglądowych.

– Zadbanie o czyste powietrze i wsparcie w ociepleniu domów […] to sprawa, w której działamy ponad podziałami. Sezon grzewczy za nami, ale przed nami kolejna trudna zima. Teraz jest najlepszy moment, żeby zabrać się za ocieplenie domu i sięgnąć po dostępne środki – podsumowuje Kluzińska.

Zdjęcie tytułowe: Halfpoint/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.