Polski Alarm Smogowy i kościół wspólnie dla czystszego powietrza

267
0
Podziel się:

„Bóg daje życie, smog je odbiera” – takim hasłem sygnowana jest kampania, która ponad wszelkimi podziałami zachęca do wymiany źródła ogrzewania na przyjaźniejsze dla budżetu domowego oraz środowiska. Kościół katolicki wraz z Polskim Alarmem Smogowym edukują i wyjaśniają Polakom, jak pozyskać dofinansowanie na te przedsięwzięcia.

W związku z tym wierni z ponad tysiąca parafii w całej Polsce dowiedzieli się, jak mogą zadbać o jakość powietrza w swojej okolicy. Zdobyli też cenną wiedzę, jak pozyskać dotację na wymianę starego kotła i ocieplenie domu.

Polski Alarm Smogowy i Kościół katolicki we wspólnej sprawie

Ponadto działacze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska (ŚRKŚ) oraz Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) dotarli do ponad 250 parafii z dodatkowymi materiałami informacyjnymi. Wszystko to w ramach kampanii „Bóg daje życie, smog je odbiera” prowadzonej wspólnie przez te dwie organizacje. 

W dobie kryzysu energetycznego każdy z nas chciałby obniżyć koszty ogrzewania. Te, które ze względu na obecną sytuację znacznie wzrosły. Odczuwają to niemal wszystkie gospodarstwa domowe. Z jednej strony publiczne środki z programu Czyste Powietrze, które można pozyskać na ocieplenie domu, wymianę źródła ogrzewania, czy montaż paneli fotowoltaicznych są dostępne. Z drugiej jednak informacje te często nie docierają do osób najbardziej potrzebujących. Tymczasem właściciele domów jednorodzinnych, w szczególności ci mniej zamożni, mogą otrzymać wsparcie finansowe z NFOŚiGW sięgające nawet 135 tys. zł.

Do najbardziej potrzebujących trudno trafić

– Dlatego chcemy to zmienić i dotrzeć do wiernych w parafiach z prostym i konkretnym przekazem. O tym, co można zrobić, żeby nie wydawać fortuny na ogrzewanie i nie marnotrawić cennej energii – mówi Anna Kluzińska ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. 

Właśnie przestarzałe, nieefektywne kotły na węgiel i drewno są główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Ostatnimi czasy – na skutek wzrostu cen węgla – to wspomniane kopciuchy były jednymi z najdroższych form ogrzewania domów.

Polski Alarm Smogowy wraz z ŚRKŚ od kilku lat bierze udział w kampanii zachęcającej do wymiany tzw. kopciuchów.

Źródło: materiały ŚRKŚ i PAS w ramach akcji „Bóg daje życie, smog je odbiera”

Jak mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS-u, domy ogrzewane starymi kotłami na węgiel i drewno wytwarzają prawie 80 proc. obserwowanego w Polsce zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi.

– Bez likwidacji prawie 3 mln takich kotłów, które wciąż działają w kraju, nie poradzimy sobie z problemem, który dotyka nas w każdym sezonie grzewczym. Płacimy za to bardzo wysoką cenę: to około 45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Dodatkowo kopciuchy bardzo mocno obciążają nasze domowe budżety – wyjaśnia.

Tłumaczy też, że palenie węglem w takim pozaklasowym kotle jest obecnie jedną z najdroższych metod ogrzania domu.

W ramach akcji odbył się również bezpłatny webinar dotyczący zanieczyszczenia powietrza. Edukował też o programie Czyste Powietrze, który umożliwia pozyskania dofinansowania na wymianę pieca lub ocieplenie domu. Nagranie dostępne jest na stronach programu Zielone Parafie (zieloneparafie.pl/webinar-z-ekspertem/).

Niepewna przyszłość

W prasie katolickiej, konkretnie w „Przewodniku Katolickim” ukazały się specjalne teksty i infografiki. W prosty, przystępny dla odbiorcy sposób wyjaśniały, jak skorzystać z dotacji. Edukacja w tym zakresie jest niezbędna, bo zdrowie mamy jedno, a nasze rachunki rosną.

– Najważniejszym powodem jest nasze zdrowie, życie. […] Zabrzańska Klinika Chorób Serca podaje informacje na temat śmiertelności. W ich klinice podczas epizodów smogowych i dniach po nich śmiertelność rośnie o 8-12 proc. – wylicza rzecznik PAS-u.

Piotr Siergiej dodał, że trudno przewidzieć, co nastanie w kolejnym sezonie grzewczym. Jaki był odbiór kampanii przez wiernych? Przedstawicielka środowiska katolickiego przyznała, że bywa z tym różnie. Nieraz udaje się na wysokim poziomie współpracować z parafiami, ale zdarza się też niechęć i opór. Trwają prace nad tym, żeby zachęcić opornych do walki o lepsze jutro. Powietrze nie zna przecież granic. Również tych światopoglądowych.

– Zadbanie o czyste powietrze i wsparcie w ociepleniu domów […] to sprawa, w której działamy ponad podziałami. Sezon grzewczy za nami, ale przed nami kolejna trudna zima. Teraz jest najlepszy moment, żeby zabrać się za ocieplenie domu i sięgnąć po dostępne środki – podsumowuje Kluzińska.

Zdjęcie tytułowe: Halfpoint/Shutterstock

Podziel się: