Udostępnij

Będą vouchery na audyt energetyczny budynku. Co z dopłatami do węgla i innych paliw?

15.06.2022

Rząd wprowadził gwarantowaną cenę węgla dla gospodarstw domowych, jednak zapomniał o tych, którzy zlikwidowali kopciuchy. To absurd i karanie tych, którzy wymienili kotły – mówią antysmogowi działacze.

Gdy w kwietniu 2022 r. Polski Alarm Smogowy zlecił badanie cen węgla w składach okazało się, że jest dwa razy drożej niż w poprzednim roku. Dziś, dwa miesiące później, ceny węgla nadal rosną do rekordowych poziomów. W niektórych miejscach trzeba płacić nawet 3 tys. zł. za tonę, co oznacza wzrost o 300 proc. rok do roku.

Wysokie ceny są efektem popytu przewyższającego podaż. Deficyt surowca wynika w głównej mierze z embarga nałożonego na Rosję, ale przedstawiciele rządu zapewniają: węgla na zimę nie zabraknie. I wprowadzają gwarantowaną cenę węgla.

Dzisiaj na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana na dzisiaj to 996 zł 60 gr.

minister klimatu i środowiska Anna Moskwa – 14 czerwca 2022 r.

Jest jednak kilka wymogów. Po pierwsze skład węgla, w którym zaopatrujemy swoje gospodarstwo musi przystąpić do rządowego programu. Po drugie dopłaty do ceny gwarantowanej dotyczą tylko indywidualnych odbiorców. Żeby skorzystać z preferencyjnej ceny trzeba też zarejestrować się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na koniec obowiązuje limit: 3 tony na gospodarstwo. Jednak rządzący zapomnieli o kilkuset tysiącach osób, które z węgla zrezygnowały i korzystają np. z pelletu.

Czytaj także: Sprawdzono ceny węgla w składach. Jest dwa razy drożej niż rok temu

Dopłaty dla wszystkich zamiast karania

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego mówi nam, że propozycja rządu to karanie osób, które pozbyły się kopciucha. – Założenia rządu to w tym momencie absurd. Proponuje się dopłaty wyłącznie do węgla, nie proponując dopłat chociażby do pelletu, którego cena również wzrosła dwukrotnie. Ktoś wymienił kocioł węglowy, na kocioł pelletowy, który przy używaniu surowca dobrej jakości emituje dużo mniej pyłów niż kopciuchy. I on nie dostanie już takiej dopłaty? To najzwyczajniej w świecie niesprawiedliwe traktowanie – mówi jeden z liderów PAS.

Według Guły mowa o nawet 300 tys. gospodarstw domowych, które zainwestowały w nowe źródła ciepła. Dziś mogą na tym tracić. Propozycja PAS to dopłata, która powinna dotyczyć gospodarstw dotkniętych ubóstwem energetycznym. Jednak działacze antysmogowi apelują, aby program obejmował więcej niż jeden rodzaj paliwa.

O stanowisko wobec takiej propozycji zapytaliśmy bezpośrednio w ministerstwie klimatu i środowiska. Do momentu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi od rzecznika.

Bon na audyt i pomoc w wypełnieniu wniosku

PAS złożył ostatnio wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Antysmogowi działacze proponowali, aby wprowadzić vouchery na audyt energetyczny budynków i pomoc w wypełnieniu wniosków w programie Czyste Powietrze. – Gdyby ten potencjał w polskich domach był zagospodarowany, to nie spalalibyśmy 10 ton węgla, a połowę mniej – przekonuje Andrzej Guła. Według niego trzeba wzmocnić działania w ramach rządowych programów dotyczących właśnie oszczędzania energii, czyli wsparcia działań związanych z efektywnością energetyczną.

We wtorek 14 czerwca okazało się, że propozycje PAS-u dotyczące bonu na audyt energetyczny budynków zostały wzięte pod uwagę. Jednak wciąż nie wiadomo jaki los czeka tych, którzy zrezygnowali z węgla na rzecz innego źródła ciepła, a którzy również ponoszą duże koszty związane z podwyżkami.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Dario Sabljak

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.