Sprawdzono ceny węgla w składach. Jest dwa razy drożej niż rok temu

1024
0
Podziel się:
ceny węgla w składach

Badanie cen paliw stałych zlecone przez Polski Alarm Smogowy pokazuje stały wzrost cen w handlu detalicznym. Sprawdzono ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. Od stycznia 2021 roku średnia cena węgla wzrosła o 101 proc., cena pelletu o 89 proc., a drewna kawałkowego o 74 proc. W związku ze skalą podwyżek wystosowano apel do premiera o wsparcie efektywności energetycznej.

Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. Tylko w pierwszym kwartale tego roku, od stycznia do kwietnia węgiel podrożał o 26 proc., pellet o 19 proc. , a drewno kawałkowe o 24 proc. Łącznie od stycznia 2021 średnie ceny wzrosły o 101 proc. (węgiel), 89 proc. (pellet) i 74 proc. (drewno kawałkowe).

Kontrola cen dotyczyła ceny typu orzech oraz ekogroszku o najwyższej kaloryczności. W ostatnim tygodniu marca 2022 średnia cena węgla typu orzech kl. 1 to 1771 zł, natomiast średnia cena ekogroszku to 1980 zł. Maksymalne odnotowane ceny węgla to nawet 2500 zł za tonę. Podrożał również pellet, którego średnia cena (1736 zł) jest zbliżona do ceny węgla typu orzech.

Czytaj również: Praca z domu, tańszy zbiorkom i ograniczenia prędkości. 10 kroków do zmniejszenia zużycia ropy

W dużej część składów odczuwalny jest deficyt dostaw, choć w większości punktów węgiel z reguły dostępny jest w ciągłej sprzedaży. Szczególnie tam gdzie oferowany jest w cenach przekraczających 2000 zł/tonę. W części składów podkreśla się, że zapasy są na wyczerpaniu i brakuje perspektywy na dalsze dostawy. Można też wyróżnić, na razie stosunkowo niewielką liczbę składów, gdzie węgla brakuje. Zdarzają się sytuacje, że w oczekiwaniu na dostawę wśród klientów tworzone są listy kolejkowe.

Wzrost cen węgla, pelletu i drewana kominkowego w składach, grafika: Instytut CEM/Polski Alarm Smogowy

Apel o efektywność energetyczną

W związku z drastycznymi wzrostami cen nośników energii Polski Alarm Smogowy ponownie wystosował apel do premiera Morawieckiego. Zwraca się w nim do szefa rządu o intensywne działania rządu dla zwiększenia efektywności energetycznej w Polsce. „Niewykorzystany potencjał efektywności energetycznej w naszym kraju jest ogromny. W najbliższych latach zapotrzebowanie na energię do ogrzewania polskich budynków można zmniejszyć ponad dwukrotnie – ograniczając zużycie węgla, gazu czy biomasy. Przełoży się to nie tylko na mniejsze zużycie wspomnianych nośników energetycznych, ale również na niższe rachunki za ogrzewanie.” – czytamy w apelu PAS.

Czytaj również: Obliczono, ile przeciętny Niemiec zapłaci za embargo na rosyjskie surowce

– Najtańszą, najczystszą i najbezpieczniejszą energią jest ta której nie zużyjemy, dlatego apelujemy do premiera Morawieckiego o intensywne działania na rzecz efektywności energetycznej, które nie tylko pozwolą rozwiązać problem smogu i ograniczą emisje gazów cieplarnianych, ale również zapewnią polskim gospodarstwom domowym dostęp do ciepła w przystępnej cenie – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Według PAS efektywność energetyczna powinna stać się głównym filarem Polityki Energetycznej Państwa. Obecnie rząd pracuje nad zmianami do tej polityki.

Apel Polskiego Alarmu Smogowego do premiera Mateusza Morawieckiego

Źródło zdjęcia: Gorlov-KV / Shutterstock

Podziel się: