Udostępnij

Brakuje wody w Małopolsce, Świętokrzyskiem i na Mazowszu. „Celowo obniżamy ciśnienie”

12.08.2020

Wystarczyło kilka upału, by przypomniała o sobie susza. Wody ubywa w studniach w gminie Lipnik koło Sandomierza, o oszczędzanie proszą władze Wiśniowej niedaleko Krakowa. Z brakiem wody zmagają się również mieszkańcy niektórych miejscowości na Mazowszu.

Władze świętokrzyskiego Lipnika na Facebooku opublikowały apel do swoich mieszkańców. Czytamy w nim o „drastycznym obniżeniu się wydajności” głównej studni na terenie gminy. Winne mają być upały. Cytowany przez „Echo Dnia” wójt Lipnika mówi o reglamentacji wody. Niestety, nie pomaga uruchomiona niedawno zapasowa studnia.

Czytaj także: Czeka nas susza najgorsza od 50 lat? “Rośliny nie mają wilgoci na start”

– Studnia zasadnicza, która rok temu miała 60-70 metrów sześciennych wydajności na godzinę, dziś ma trzydzieści. Studnia zapasowa miała mieć 22 metry sześcienne na godzinę, po uruchomieniu okazało się, że ma pięć-siedem. Jeśli pogoda się nie zmieni, nie spadnie deszcz, sytuacja nie ulegnie poprawie – komentował dla „Echa” Grzegorz Paradowski, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lipniku. Dodaje, że poziom wody w zbiornikach bywa tak niski, że pompy same się wyłączają.

Na brak wody narzekają również mieszkańcy gmin Gózd i Skaryszew na Mazowszu. Wody jest mało, a ludzie korzystają z niej nieracjonalnie – przekonują władze. Chodzi między innymi o napełnianie basenów czy mycie samochodów.

Czytaj także: Zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie

– Celowo obniżamy ciśnienie, po to, aby ludziom zwyczajnie nie zabrakło wody do najważniejszych celów bytowych. Woda leci małym strumieniem, ale leci. Natomiast w poniedziałek mieliśmy taki rozbiór wody, że groziło uszkodzeniem pomp – mówił w „Echu Dnia” Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd.

O oszczędzanie wody apelują również w małopolskiej Wiśniowej. „Przypominamy, że woda z gminnej sieci wodociągowej nie może służyć do napełniania basenów, mycia kostki brukowej, podlewania ogrodów” – czytamy w gminnym komunikacie.

Niestety, meteorolodzy nie dają nadziei na poprawę sytuacji. Najbliższe dni mają być gorące i słoneczne. Niektóre prognozy przewidują utrzymanie się upalnej pogody również w przyszłym tygodniu.

Zdjęcie: Mobin Joseph / Shutterstock





Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.