Udostępnij

Obsiali 2,3 hektara miejskich dachów. Zbierają 36 ton warzyw rocznie i sprzedają je do knajp w sąsiedztwie

22.08.2019

Brooklyn Grange to firma, która w 2010 roku przy wsparciu miejskiego grantu założyła na dachu jednego z nowojorskich budynków komercyjną… farmę. Dziś gospodaruje na trzech dachach, a farmy pokrywają 2,3 hektara powierzchni i zapewniają zbiory 36 ton warzyw rocznie. A także zyski i 20 pełnoetatowych miejsc pracy.

Warzywa zaliczane do kategorii „organic” są bowiem sprzedawane do lokalnych restauracji. A oprócz tego także w „warzywniakach” oraz za pośrednictwem systemów, które łączą producentów bezpośrednio z odbiorcami.

Duże farmy funkcjonują obecnie na dachach trzech budynków i w sumie pokrywają powierzchnię prawie 2,5 hektara, na których znajduje się 25-centymetrowa warstwa ziemi. Firma uprawia na nich między innymi bakłażany, ogórki, sałaty, marchewki, cebulę, rzodkiewkę i pomidory. Jest tam także 40 uli, a na liście sprzedawanych produktów można znaleźć miód.

Dochód zapewniają też zaintrygowani pomysłem nowojorczycy, którzy zlecają Brooklyn Grange stworzenie mniejszych ogródków lub zagospodarowanie niewielkich przestrzeni.

Wszystko działa na tyle dobrze, że właściciele na zero wyszli już w pierwszym roku działania firmy, a ta w kilka lat rozrosła się na tyle, że dziś zatrudnia 20 pełnoetatowych pracowników, którym z doskoku pomaga jeszcze 60 innych osób.

Piszący o rozwiązaniu zastosowanym w Nowym Jorku uwagę zwracają jednak nie tylko na biznesowy aspekt całej sprawy. Także na dwie rzeczy istotne dla otoczenia farm. Pierwszą jest zwiększona retencja wody i zatrzymanie jej na dachach budynków, a amerykańska metropolia ma ponoć duże problemy z gospodarowaniem ściekami. Drugą to, że zielone dachy obniżają temperaturę w budynkach i ograniczają ich nagrzewanie się, a także zmniejszają efekt działania miejskiej wyspy ciepła w swoim sąsiedztwie.

Fot. Ian Bartlett | @bartlettville/Wikimedia Commons.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.