Udostępnij

Brytyjczycy zbudują elektrownię słoneczną na blisko 400 hektarach

26.05.2020

Cleve Hill to projekt elektrowni słonecznej, która ma dysponować mocą 350 MW. Inwestycja najprawdopodobniej w tym tygodniu dostanie „zielone światło”, a pierwsze kilowatogodziny energii popłyną z niej w 2023 roku. Wśród brytyjskich obrońców przyrody pojawiają się jednak głosy krytyczne, według których tak wielka inwestycja zdewastuje lokalny krajobraz i środowisko.

Brytyjskie media donoszą, że najprawdopodobniej w tym tygodniu projekt elektrowni słonecznej Cleve Hill dostanie „zielone światło” od członków rządu i już na początku przyszłego roku ruszy budowa inwestycji. W takim scenariuszu już w 2023 roku elektrownia zasili miks energetyczny Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Instalacja paneli za darmo, a potem tani prąd? Powstała Krakowska Elektrownia Społeczna

Jak podaje „Guardian”, na blisko 400 hektarach w brytyjskim hrabstwie Kent zainstalowanych zostanie blisko 900 tys. paneli fotowoltaicznych. Elektrownia, której budowa będzie kosztować 450 milionów funtów, ma ostatecznie dysponować mocą 350 MW. Według „Independent” inwestycja będzie w stanie zasilić ok. 91 tys. brytyjskich domostw.

Ratunek vs. dewastacja

Projekt inwestycji tak wielkiej i skoncentrowanej w jednym miejscu budzi jednak kontrowersje wśród mieszkańców, a także grup ekologicznych, które działają w regionie. Hrabstwo Kent to obszar kojarzony głównie z zielenią i raczej mało przekształconym charakterem. A inwestycja ma docelowo objąć obszar większy niż pobliskie miasteczko Faversham.

Jak podaje „The Times”, podczas gdy organizacja Friends of the Earth jest za inwestycją (jako rozwiązaniem proklimatycznym), Greenpeace wsparło lokalną Partię Zielonych i opowiedziało się przeciwko. Grupa wyraziła sprzeciw wobec „uprzemysłowienia wsi”.

Portal „Daily Express” informuje, że zdecydowanie przeciwna elektrowni jest także tamtejsza deputowana w brytyjskim parlamencie, Helen Whately, według której inwestycja „zniszczy cały krajobraz”. Parlamentarzystka z Partii Konserwatywnej wezwała departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej do odrzucenia projektu.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Love Silhouette

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.