Udostępnij

Brytyjki rezygnują z macierzyństwa… ze względu na klimat

08.03.2019

Grupa Brytyjek deklaruje, że ze względu na zmiany klimatyczne nie planuje posiadania dzieci.  „Naturalny świat załamuje się wokół nas i to dzieje się właśnie teraz” – mówią. Inicjatywa BirthStrike liczy już 60 osób, a jej liderki gościły kilka dni temu w stacji BBC.

„Jestem przerażona. Nasza planeta jest w stanie pewnego rodzaju upadku” – powiedziała w wywiadzie Blythe Pepino, założycielka grupy.

„Naturalny świat załamuje się wokół nas i to dzieje się właśnie teraz. Jestem tak rozczarowana reakcją władz na ten kryzys i przerażona. W zasadzie wszystko, co czytałam w zeszłym roku, skłoniło mnie do podjęcia decyzji, że nie mogę w to wciągnąć dziecka” – argumentowała.

„Wokół klimatu panuje potężny dysonans poznawczy – nasze codzienne życie wydaje się normalne, ale mówimy o wielkim, niszczycielskim wydarzeniu”.

Posłuchać członkiń inicjatywy BirthStrike można m.in. na ich kanale w serwisie Youtube. Poniżej wywiad (w języku angielskim) z Alice Brown, która jako pierwsza dołączyła do powstającej grupy:

Posiadanie dzieci w czasach kryzysu

Niedawno na temat posiadania dzieci, w związku z postępującą zmianą klimatu, wypowiedziała się Alexandria Ocasio-Cortez. Jak podaje Rzeczpospolita – członkini kongresu kojarzona z pomysłem Green New Deal – powiedziała w wystąpieniu transmitowanym na swoim Instagramie:

„Jest naukowa zgoda co do tego, że życie naszych dzieci będzie bardzo trudne. I to prowadzi młodych ludzi do uzasadnionego pytania: Czy jest w porządku nadal mieć dzieci?”

Kwestia posiadania dziecka w świecie, któremu zagraża globalne ocieplenie, stanowi jeden z głównych motywów filmu Pierwszy Reformowany (oryg. First Reformed). Obraz Paula Schradera – reżysera m.in. Taksówkarza (1976) – nominowany był w tym roku do Oskara za najlepszy scenariusz.

 

Więcej informacji o skutkach zmiany klimatu zaleźć można w rozmowie z prof. Zbigniewem Kundzewiczem.

Pełen wywiad z członkiniami inicjatywy BirthStrike można obejrzeć na stronach BBC – m.in. tutaj.

Źródła: BBC, wnd.com, rp.pl

Zdjęcie: Shutterstock/Piyaset

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.