„Green New Deal” Ocasio-Cortez. Demokraci zapowiadają swój plan na walkę ze zmianami klimatycznymi

2879
2
Podziel się:
Green New Deal Ocasio-Cortez. Demokraci zapowiadają swój plan na walkę ze zmianami klimatycznymi

Alexandria Ocasio-Cortez – najmłodsza w historii członkinii Kongresu USA – przedstawiła w czwartek zapowiedź „Green New Deal”, będącego propozycją części Demokratów na walkę z globalnym ociepleniem. Plan ma zakładać wprowadzanie w USA gospodarki zeroemisyjnej w ciągu dziesięciu lat.

Jak podają m.in. CNN i The Guardian – plan „Green New Deal” został zapowiedziany przez Alexandrię Ocasio-Cortez, która zasiada w Izbie Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej.

„Zmiana klimatu i nasze wyzwania ekologiczne są jednym z największych egzystencjalnych zagrożeń dla naszego stylu życia, nie tylko jako narodu, ale jako świata” – powiedziała Ocasio-Cortez na pod budynkiem Kapitolu.

Green New Deal

Wizję planu „Green New Deal”, którego nazwa nawiązuje do planu wyjścia z kryzysu gospodarczego lat 30-tych, przedstawiono w sześciostronnicowej rezolucji.

Zakłada ona nie tylko działania skoncentrowane na walce z globalnym ociepleniem, ale i ochronie środowiska naturalnego oraz kwestiach sprawiedliwości społecznej. W dokumencie mowa m.in. o:

  • zerowym poziomie emisji CO2 dzięki sprawiedliwej transformacji – sprawiedliwej dla wszystkich pracowników i społeczności;
  • trosce o przyszłe pokolenia, z której wynika konieczność zadbania o czystą wodę, powietrze, zdrową żywność oraz środowisko;
  • zmianie popytu na energię tak, by 100% mogło pochodzić z czystych, bezemisyjnych i odnawialnych źródeł energii
  • łagodzeniu wpływu gospodarki na środowisko naturalne;
  • powszechnej opiece zdrowotnej;
  • czy tworzeniu dobrych i odpowiednio płatnych miejsc pracy dla wszystkich mieszkańców USA.

Jak podaje The Guardian – projekt jest firmowany przez 60 członków Izby Reprezentantów, a także kilku senatorów – w tym prawdopodobnych kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Póki co jednak, w przypadku przygotowania odpowiedniej ustawy, nie byłoby możliwości jej przyjęcia w zdominowanym przez Republikanów Kongresie. Zwolennicy „Green New Deal” liczą, że propozycja stanie się istotnym tematem kampanii prezydenckiej przed wyborami w 2020 roku.

Amerykanie zdają się być coraz bardziej zainteresowani problematyką zmian klimatycznych. W świetle najnowszego sondażu większość z nich chce walki ze zmianami klimatycznymi – jednak znacznie mniejsza ich część chce ponosić koszty tego rodzaju działań.

 

Z pełną treścią rezolucji (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: The Guardian, CNN

Zdjęcie: Shutterstock/lev radin

 

Czytaj też: Sprawiedliwa transformacja? Deklaracja polskiej prezydencji COP24 w komentarzach

Podziel się: