Udostępnij

„Green New Deal” Ocasio-Cortez. Demokraci zapowiadają swój plan na walkę ze zmianami klimatycznymi

16.01.2024

Alexandria Ocasio-Cortez – najmłodsza w historii członkinii Kongresu USA – przedstawiła w czwartek zapowiedź „Green New Deal”, będącego propozycją części Demokratów na walkę z globalnym ociepleniem. Plan ma zakładać wprowadzanie w USA gospodarki zeroemisyjnej w ciągu dziesięciu lat.

Jak podają m.in. CNN i The Guardian – plan „Green New Deal” został zapowiedziany przez Alexandrię Ocasio-Cortez, która zasiada w Izbie Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej.

„Zmiana klimatu i nasze wyzwania ekologiczne są jednym z największych egzystencjalnych zagrożeń dla naszego stylu życia, nie tylko jako narodu, ale jako świata” – powiedziała Ocasio-Cortez na pod budynkiem Kapitolu.

Green New Deal

Wizję planu „Green New Deal”, którego nazwa nawiązuje do planu wyjścia z kryzysu gospodarczego lat 30-tych, przedstawiono w sześciostronnicowej rezolucji.

Zakłada ona nie tylko działania skoncentrowane na walce z globalnym ociepleniem, ale i ochronie środowiska naturalnego oraz kwestiach sprawiedliwości społecznej. W dokumencie mowa m.in. o:

  • zerowym poziomie emisji CO2 dzięki sprawiedliwej transformacji – sprawiedliwej dla wszystkich pracowników i społeczności;
  • trosce o przyszłe pokolenia, z której wynika konieczność zadbania o czystą wodę, powietrze, zdrową żywność oraz środowisko;
  • zmianie popytu na energię tak, by 100% mogło pochodzić z czystych, bezemisyjnych i odnawialnych źródeł energii
  • łagodzeniu wpływu gospodarki na środowisko naturalne;
  • powszechnej opiece zdrowotnej;
  • czy tworzeniu dobrych i odpowiednio płatnych miejsc pracy dla wszystkich mieszkańców USA.

Jak podaje The Guardian – projekt jest firmowany przez 60 członków Izby Reprezentantów, a także kilku senatorów – w tym prawdopodobnych kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Póki co jednak, w przypadku przygotowania odpowiedniej ustawy, nie byłoby możliwości jej przyjęcia w zdominowanym przez Republikanów Kongresie. Zwolennicy „Green New Deal” liczą, że propozycja stanie się istotnym tematem kampanii prezydenckiej przed wyborami w 2020 roku.

Amerykanie zdają się być coraz bardziej zainteresowani problematyką zmian klimatycznych. W świetle najnowszego sondażu większość z nich chce walki ze zmianami klimatycznymi – jednak znacznie mniejsza ich część chce ponosić koszty tego rodzaju działań.

 

Z pełną treścią rezolucji (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: The Guardian, CNN

Zdjęcie: Shutterstock/lev radin

 

Czytaj też: Sprawiedliwa transformacja? Deklaracja polskiej prezydencji COP24 w komentarzach

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.