Udostępnij

„Green New Deal” Ocasio-Cortez. Demokraci zapowiadają swój plan na walkę ze zmianami klimatycznymi

08.02.2019

Alexandria Ocasio-Cortez – najmłodsza w historii członkinii Kongresu USA – przedstawiła w czwartek zapowiedź „Green New Deal”, będącego propozycją części Demokratów na walkę z globalnym ociepleniem. Plan ma zakładać wprowadzanie w USA gospodarki zeroemisyjnej w ciągu dziesięciu lat.

Jak podają m.in. CNN i The Guardian – plan „Green New Deal” został zapowiedziany przez Alexandrię Ocasio-Cortez, która zasiada w Izbie Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej.

„Zmiana klimatu i nasze wyzwania ekologiczne są jednym z największych egzystencjalnych zagrożeń dla naszego stylu życia, nie tylko jako narodu, ale jako świata” – powiedziała Ocasio-Cortez na pod budynkiem Kapitolu.

Green New Deal

Wizję planu „Green New Deal”, którego nazwa nawiązuje do planu wyjścia z kryzysu gospodarczego lat 30-tych, przedstawiono w sześciostronnicowej rezolucji.

Zakłada ona nie tylko działania skoncentrowane na walce z globalnym ociepleniem, ale i ochronie środowiska naturalnego oraz kwestiach sprawiedliwości społecznej. W dokumencie mowa m.in. o:

  • zerowym poziomie emisji CO2 dzięki sprawiedliwej transformacji – sprawiedliwej dla wszystkich pracowników i społeczności;
  • trosce o przyszłe pokolenia, z której wynika konieczność zadbania o czystą wodę, powietrze, zdrową żywność oraz środowisko;
  • zmianie popytu na energię tak, by 100% mogło pochodzić z czystych, bezemisyjnych i odnawialnych źródeł energii
  • łagodzeniu wpływu gospodarki na środowisko naturalne;
  • powszechnej opiece zdrowotnej;
  • czy tworzeniu dobrych i odpowiednio płatnych miejsc pracy dla wszystkich mieszkańców USA.

Jak podaje The Guardian – projekt jest firmowany przez 60 członków Izby Reprezentantów, a także kilku senatorów – w tym prawdopodobnych kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Póki co jednak, w przypadku przygotowania odpowiedniej ustawy, nie byłoby możliwości jej przyjęcia w zdominowanym przez Republikanów Kongresie. Zwolennicy „Green New Deal” liczą, że propozycja stanie się istotnym tematem kampanii prezydenckiej przed wyborami w 2020 roku.

Amerykanie zdają się być coraz bardziej zainteresowani problematyką zmian klimatycznych. W świetle najnowszego sondażu większość z nich chce walki ze zmianami klimatycznymi – jednak znacznie mniejsza ich część chce ponosić koszty tego rodzaju działań.

 

Z pełną treścią rezolucji (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: The Guardian, CNN

Zdjęcie: Shutterstock/lev radin

 

Czytaj też: Sprawiedliwa transformacja? Deklaracja polskiej prezydencji COP24 w komentarzach

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.