Udostępnij

Carrefour kopci w Sosnowcu. „Na nasz profil trafiły zdjęcia i filmy koszmarnego dymu”

04.02.2019

Sklep należący do sieci Carrefour zanieczyszcza powietrze – alarmują lokalni aktywiści. Chodzi o lokal handlowy w Sosnowcu, a problem miał pojawić się po raz pierwszy około dwóch lat temu.

O śmierdzącym problemie międzynarodowej sieci poinformowali działacze Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. Według nich wyraźnie widoczne zanieczyszczenia wydobywają się ze sklepu na osiedlu Kazimierz Górniczy najczęściej wieczorem, w okolicy godziny zamknięcia sklepu.

Firma ostatnio chwali się swoim poważnym podejściem do ekologii – między innymi wprowadzając we Francji pilotażowy program sprzedaży świeżych produktów bez plastiku. Daleko od jej matecznika, w Sosnowcu, nie widać już aż takiego przywiązania do ochrony środowiska – komentują lokalni aktywiści.

–  W 2016 roku skierowaliśmy pierwsze pismo do zarządu firmy w Warszawie z żądaniem likwidacji tego kotła. Pismo do dzisiaj jest bez odpowiedzi. Temat powracał regularnie. W tym roku cierpliwość wielu mieszkańców dzielnicy już się wyczerpała, a zadymianie okolicy stało się niezwykle uciążliwe. Na nasz profil na Facebooku tej zimy trafiły dziesiątki zdjęć i filmów koszmarnego dymu. – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Jak dodaje Psik, nieskuteczne okazały się również prośby o interwencje skierowane do straży miejskiej – nie znalazły one w sklepie niedozwolonego paliwa grzewczego. Według niego WIOŚ ociąga się z kontrolą argumentując, że nie ma wystarczających sił przerobowych, a na kontrolę sosnowieckiego Carrefoura trzeba będzie jeszcze poczekać.

Zapytaliśmy handlowego giganta o plany wobec sosnowieckiego sklepu i o to, czy nie lepiej zamknąć swoją placówkę do momentu wymiany pieca – chodzi w końcu o zdrowie okolicznych mieszkańców. Sieć nie ustosunkowała się do tego ostatniego pytania. Zapewniła jednak, że zamierza węglowy kocioł wymienić na piec gazowy najszybciej, jak to tylko możliwe. Jak dodało biuro prasowe Carrefoura, w sklepie był zainstalowany do niedawna jeszcze starszy piec, a termin zmiany sposobu ogrzewania jest trudny do wskazania. Zależy on od szybkości prac nad przyłączem gazowym, co z kolei jest związane z otrzymaniem pozwoleń od lokalnej gazowni.

Oby deklaracje Carrefour Polska o zbliżającej się w końcu likwidacji kopciucha i przejściu na ogrzewania gazem jeszcze w tym roku nie okazały się fikcją. – mówi nam Rafał Psik. – Jednak pisemne usprawiedliwienia centrali firmy o tym, że „jest to nowy piec węglowy”  to chyba jakaś kpina. Nowe kotły na wegiel opalane dobrym paliwem nie dymią. Zapraszamy prezesa firmy na Europę Wschodnią, czyli pana Guillaume de Colongesdo Sosnowca na kilka oddechów, skoro nie widzi problemu. – dodaje aktywista.

Fot. Zagłębiowski Alarm Smogowy.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.