Udostępnij

Chcą rozbudować kilkaset tam na trzeciej rzece Azji. Skutki mogą być fatalne

23.01.2024

Ostatni raport środowiskowy wskazał, że rozbudowa kolejnych tam na Mekongu negatywnie wpłynie na działalność regionalnych sektorów gospodarczych. W szczególności mocno mogą ucierpieć rybołówstwo i rolnictwo. Zaburzenie rzeki będzie również nieobojętne dla ekosystemów rzecznych i nadrzecznych. Istotnie negatywny wpływ mają na to zmiany klimatu. Zwłaszcza susza będąca ich wynikiem.

W Chinach, Birmie (Mjanmie), Laosie, Tajlandii, Kambodży i Wietnamie każdego dnia pracuje ponad 160 hydroelektrowni. Na tym jeszcze nie koniec. Pomimo ostrzeżeń pod względem szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz postępujących zmian klimatu, w planie jest rozbudowa nawet kilkuset tam wodnych.

 class=
Fot. Tama Ubol Ratana w Tajlandii. Zdjęcie tytułowe: TrapperFrank/CC by 2.5

Przez planowaną rozbudowę mocno cierpią sektory regionalnej gospodarki

Raport WWF przedstawia negatywny wpływ inwestycji wodnych na środowisko naturalne oraz społeczności. Rozbudowa kolejnych tam na rzece Mekong jest wysoce szkodliwa dla kilku kluczowych, regionalnych sektorów gospodarczych. Są nimi:

 • produkcja energii,
 • rybołówstwo i akwakultura,
 • produkcja ryżu,
 • piasek i konstrukcja,
 • tekstylia i elektronika.

Zdrowie Mekongu jest nierozerwalnie powiązane z wieloma krajowymi i globalnymi łańcuchami dostaw, niezliczonymi źródłami utrzymania i bezpieczeństwem żywnościowym ponad 50 mln ludzi” – stwierdził w oświadczeniu Llan Mercado, dyrektor regionalny WWF na region Azji i Pacyfiku.

Międzynarodowa Komisja Rzeki Mekongu wykazała, że działalność hydroelektrowni w dorzeczu Dolnego Mekongu przynosi obecnie dochód szacowany nawet na 33 mld dolarów. Tymczasem przemysł tekstylny i elektroniczny jednocześnie przynoszą wartość wielokrotnie wyższą. Bo – jak podaje raport WWF – aż 200 mld dolarów.

Rozbudowa hydroelektrowni niezwykle negatywnie wpływa także na gospodarkę rybną oraz akwakulturę. Rybołówstwo zredukowało się o 30-40 proc. Straty finansowe na dzień dzisiejszy sięgają 21 mld dolarów.

Wpływ na rolnictwo, środowisko naturalne i hydrologię rzeki

Ekologiczne organizacje pozarządowe, jak WWF, apelują o zaniechanie wszelkich pomysłów na dalsze zabudowywanie rzeki Mekong. Rolnictwo i rybołówstwo ucierpią na tym w jeszcze większym stopniu niż dotychczas. To pierwsze będzie miało miejsce głównie w delcie rzeki. Brak osadów rzecznych z górnego odcinka rzeki powoduje degradację (w postaci zasolenia) oraz brak nawadniania pól ryżowych w Tajlandii i Wietnamie.

Ocieplenie klimatu wpływa w dwojaki, negatywny, sposób na środowisko przyrodnicze oraz społeczności. Z jednej strony występują uciążliwe susze, które przyczyniają się do drastycznego obniżania się poziomu wód; rzeki. Wówczas na wyschniętych odcinkach wiele ryb umiera, a brzegi rzeki ulegają erozji. Z drugiej strony mają miejsce intensywne opady deszczów monsunowych, przynoszących katastrofalne powodzie. Wtedy wiele lasów nadbrzeżnych, nieprzystosowanych do warunków uwodnionych, jest bardzo silnie zalewanych. A to często prowadzi do wymierania przybrzeżnych roślin.

Zmiany klimatu zaostrzają zaburzenie rzeki

Ubiegłoroczna analiza naukowa Mekong Dam Monitor wykazała, że rozbudowa dotychczasowych tam wodnych wpłynęła na poważne zaburzenia reżimu Mekongu. Ponadto stwierdzono, ze naturalny przepływ rzeki został nieuchronnie utracony. A w wielu miejscach dorzecza zarejestrowano niedobory wody podczas suszy mającej miejsce w latach 2019-2021.

Poważny brak opadów w latach 2019–2021 był główną przyczyną suszy i niskich przepływów w rzekach, ale ograniczenia dotyczące tam w tym okresie znacząco wpłynęły na przepływ w porze deszczowej i zaostrzyły warunki suszy w całym dorzeczu” – pisze Brian Eyler, główny autor analizy, starszy pracownik i dyrektor programów: „Energia, woda i zrównoważony rozwój” oraz „Azja Południowo-Wschodnia”.

Raport jest nadzieją na pragmatyczne podejście decydentów

Raport WWF został ogłoszony tuż przed Światowym Kongresem Energetyki Wodnej w Bali. Ponad 1 tys. uczestników; przedstawicieli rządowych, ekspertów z sektorów gospodarczych (w tym z wodnego), ekonomistów, a także przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i naukowego, zgromadziło się w celu wypracowania dialogu społecznego. Celem jest utworzenie wielu rozwiązań dotyczących przyszłego rozwoju energetyki wodnej.

W szczególności ważne jest to, żeby jedne państwa nie szkodziły innym. Np. Chiny rozbudowały swoje nieliczne, ale za to ogromne, hydroelektrownie na Mekongu i znacząco przyczyniły się w ostatnich latach do zaburzenia gospodarek krajów takich jak Laos, Tajlandia, Kambodża, czy Wietnam. Ten problem wymaga rozwiązania.

Dzisiejsza sytuacja w regionie Mekongu jest bardzo poważna

Kilkuletnia susza w regionie Azji Południowo-Wschodniej wraz z dalszą rozbudową tam zagraża źródłom utrzymania ok. 70 mln osób zależnych od Mekongu. W w drugiej połowie grudnia minionego roku trwające na równikowym Pacyfiku El Nino spowodowało napływ krótkotrwałych monsunowych deszczów – tylko na obszar północnej Tajlandii. W pozostałych rejonach dorzecza nie zanotowano żadnych opadów.

Kluczowym punktem wodnym Mekongu jest położone w Kambodży jezioro Tonle Sap. Jak informuje Mekong Dam Monitor, jest to największe i najbardziej produktywne łowisko śródlądowe na świecie. Naturalne powodzie w porze deszczowej przyczyniają się do wzrostu produkcji rolnej w delcie Mekongu. Dzięki temu Wietnam notuje obecnie 20 proc. swojego rocznego PKB, znaczny udział w produkcji ryżu, większości owoców oraz akwakultury. Dlatego też kurczenie się i wysychanie Tonle Sap może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Sytuacja w regionie dorzecza rzeki jest niezwykle poważna.

Źródła:

 • news.mongabay.com/2023/11/dam-building-on-mekong-poses-risk-to-regional-industries-report-says/
 • asiapacific.panda.org/hidden/hydropower_risks/
 • www.mrcmekong.org/
 • www.stimson.org/2022/mdm-one-year-findings/
 • www.hydropower.org/events/2023-world-hydropower-congress
 • www.voanews.com/a/china-s-mekong-river-dams-expected-to-worsen-southeast-asian-economies-during-drought-/7211918.html
 • thediplomat.com/2022/02/a-perfect-dry-the-mekong-river-enters-its-fourth-year-of-drought/
 • reliefweb.int/report/cambodia/weekly-dry-season-situation-report-lower-mekong-river-basin-19-25-december-2023


Zdjęcie tytułowe: /Eakalak mainoy/Shutterstock

Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.