Udostępnij

Chciał komuś oddać rośliny, więc stworzył do tego apkę. Dołączyły tysiące

16.10.2020

Stworzona przez gdańszczanina aplikacja do wymiany i adopcji roślin gromadzi coraz więcej użytkowników. Plantswapp ma łączyć ze sobą miłośników zieleni mieszkających w tej samej okolicy. Twórca tłumaczy, że chciał połączyć swój talent technologiczny z zamiłowaniem do zieleni.

– Rozsadzałem zielistki, skrzydłokwiaty i parę innych popularnych roślin i uznałem, że przecież mogę je komuś dać. Niektóre rosną na tyle szybko, że w ciągu roku z jednej doniczki zrobią się trzy – mówi Bartosz Kukaczewski, twórca Plantswappa.

Właśnie dlatego powstała jego aplikacja. Dziś na swoich telefonach ma ją ponad 6 tysięcy osób. Zaczęło się jednak skromnie: w pierwszym miesiącu działalności udało się wymienić 10 roślin, a Plantswapp działał tylko w Gdańsku. Dziś mogą z niego korzystać mieszkańcy 26 miast. Na liście jest między innymi Wrocław, Warszawa, Poznań i Kraków.

Czytaj także: Okna życia dla roślin. “Jedni wycinają zielone, inni rozmnażają i ratują”

W największych z nich można wybierać z dziesiątek ofert. Wśród nich można znaleźć rośliny na zamianę, do oddania za darmo lub za drobną opłatą – zazwyczaj chodzi o zaledwie kilka złotych. Najczęściej to niewielkie sadzonki, które łatwo utrzymać jest w mieszkaniu, między innymi storczyki, aloes, kaktusy czy zioła. Użytkownicy oddają również doniczki czy nawozy do pielęgnacji domowych roślin. Ogłosić mogą się też osoby poszukujące nowych roślin do swojego domu. Aplikację można ściągnąć darmowo na telefony z systemem Android i iOS.

 class=

– Chciałem stworzyć coś, co łączy technologię, ekologię i aspekt społecznościowy. Obudził się we mnie społecznik i chciałem zrobić coś dla ludzi z okolicy. Jestem dobrym specjalistą od aplikacji mobilnych. Uznałem więc, że zamiast zaangażowania w prosty wolontariat wykorzystam swoje talenty – tłumaczy Kukaczewski.

Plantswapp ma być alternatywą dla grup wymiany roślin, działających między innymi na Facebooku. Według twórcy ma nad nimi jedną przewagę – za jej pomocą można zawęzić swoje poszukiwania do konkretnego miasta i dzielnicy, a użytkownicy zaznaczają już zarezerwowane lub odebrane rośliny.

Zdjęcie: Daria Minaeva / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.