Udostępnij

Chiny po pandemii chcą wracać do normalności. A razem z nią wraca smog

20.05.2020

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach na początku roku, kiedy w kraju wybuchła pandemia, było rekordowo niskie. Po odmrożeniu gospodarki i poluzowaniu zakazów w podróżowaniu, czujniki smogu znów robią się czerwone.

Po wybuchu pandemii koronawirusa chińskie władze wprowadziły ograniczenia w transporcie i w działaniu przedsiębiorstw. Wynikiem narodowej kwarantanny był spadek emisji CO2 i o wiele czystsze powietrze.

W lutym NASA informowała, że stężenia NO2 nad wschodnią i centralną częścią Chin były od 10 do 30 proc. niższe niż zazwyczaj w tym okresie.

Obecnie wirus w Chinach wyhamował. Ogólnoświatowe liczniki pokazują około 87 chorych w całym kraju, z czego jedynie dziewięć osób jest w ciężkim stanie. Dlatego też Chiny odmrażają swoją gospodarkę i chcą powoli wracać do normalności.

Ta normalność oznacza również powrót smogu. Pierwszy gwałtowny wzrost zanieczyszczeń zanotowano już w kwietniu. W 340 miastach stężenia pyłów PM 2,5 były o około 3 proc. wyższe od średniej, która wynosi 33 mikrogramy na metr sześcienny.

Stężenia wciąż rosną

Stan powietrza w maju jest jeszcze gorszy. Jak ocenia fińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), powodem może być m.in. niechęć Chińczyków do transportu publicznego. Wciąż, przez koronawirusa, bezpieczniej czują się zachowując dystans społeczny, a więc wybierając samochód zamiast metra czy autobusu.

 class=
Źródło: CREA

Ogromne znaczenie ma także przemysł. „W 2003 roku w Chinach rozpoczął się boom inwestycyjny, który miał ograniczyć negatywny wpływ epidemii SARS na gospodarkę. Spowodował wtedy gwałtowny wzrost zanieczyszczenia w regionie otaczającym Pekin” – pisze CREA w swoim raporcie . Zauważa, że kiedy przedsiębiorstwa podniosły się po kryzysie w 2008 roku, doprowadziły do „airpocalypse” (połączenie słów air – powietrze i apocalypse – apokalipsa) zimą 2012-2013. Koronakryzys może wywołać takie samo zjawisko.

Według Ma Jun, dyrektora chińskiego Instytutu Spraw Publicznych i Ochrony Środowiska, zielone inwestycje i przyjazne środowisku rozwiązania w Państwie Środka spadną teraz na drugi plan. „W Chinach priorytetem jest teraz gospodarka” – powiedział w CBS News. „Ale władza nie powinna zmarnować tej okazji do opracowania innowacyjnych rozwiązań, które będą działać długofalowo” – dodał. Jego zdaniem „najgorsze dopiero nadchodzi”. Dlatego apeluje, żeby firmy, jeśli to możliwe, nadal pozwalały pracownikom na wykonywanie swoich obowiązków z domów. W ten sposób przynajmniej w pewnym stopniu uda się ograniczyć smog transportowy.

„Wszystkie oczy skierowane są na Chiny”

Jak zaznaczają specjaliści CREA w swoim raporcie, stężenia NO2 wróciły do poziomów sprzed pandemii tylko w niektórych regionach. Najgorzej jest w prowincjach Hebei i Shanxi. W pozostałych miejscach zanieczyszczenia jeszcze nie są zbyt wysokie. Wyraźnie pokazuje to mapa, na której po lewej stronie umieszczono dane z maja 2020, a z prawej – z maja 2019:

 class=

CREA podkreśla także, że zarówno poziomy NO2, PM 2,5, jak i dwutlenku siarki (SO2) najszybciej rosną w regionach przemysłowych.

„Ponieważ Chiny są największym emitentem CO2 na świecie i jednocześnie pierwszą gospodarką, która otwiera się po kryzysie, wszystkie oczy skierowane są w ich stronę” – czytamy w raporcie. „Decydenci muszą traktować priorytetowo czystą energię i zmniejszyć zależność gospodarczą kraju od wysoce zanieczyszczających i energochłonnych gałęzi przemysłu.”

Pełny raport można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcie: iamlukyeee/

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.