Udostępnij

Chińczycy przez koronawirusa ograniczyli jeżdżenie autami. Powietrze dawno nie było tak czyste

02.03.2020

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna zanotowały znaczący spadek stężeń dwutlenku azotu (NO2) w Chinach. To jeden z głównych składników smogu, emitowany przede wszystkim przez samochody. W związku z koronawirusem Chińczycy ograniczyli podróże, a co za tym idzie, przyczynili się do lepszej jakości powietrza.

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że przez ograniczenia związane z koronawirusem w Chinach spadły emisje CO2 (cały tekst można przeczytać TUTAJ). Teraz, dzięki danym zebranym przez przyrządy na amerykańskim satelicie Aura i na europejskim satelicie Sentinel-5, wiadomo również, że w Państwie Środka spadły stężenia smogu.

NASA opublikowała mapy, pokazujące zanieczyszczone niebo nad Chinami w okresie 1-20 stycznia, czyli jeszcze przed wprowadzeniem kwarantanny oraz ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Porównano to z mapami z 10-25 lutego, czyli już w czasie kwarantanny. Widać na nich wyraźnie, że zanieczyszczeń nie ma. Dane wskazują na radykalny, wcześniej nienotowany, spadek poziomu NO2.

Porównano również styczeń i luty 2019 z początkiem roku 2020. Mapy Wuhan sprzed roku są całe pomarańczowe i ciemnoczerwone, wskazując na duże stężenia smogu. Te z 2020 są niemal białe. Jak informuje NASA, w tym roku stężenia NO2 nad wschodnią i centralną częścią Chin były o 10 do 30 proc. niższe niż zazwyczaj w tym okresie.

 class=

Co roku między końcem stycznia a połową lutego jakość powietrza w Chinach się poprawia. Powodem jest Chiński Nowy Rok. Przez kilka dni świętowania ruch na ulicach jest znacznie mniejszy, a więc spadają też emisje NO2.

„W tym roku redukcja zanieczyszczeń jest większa i trwa dłużej, niż w poprzednich latach. Nie jestem zaskoczona, bo wiele miast w całym kraju wprowadziło ograniczenia w transporcie, żeby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa” – komentowała Fei Liu z NASA.

Zdjęcia: NASA Earth Observatory

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.