Chomika europejskiego uznano za krytycznie zagrożonego. Może wyginąć w ciągu 30 lat

923
0
Podziel się:

Chomik europejski, gryzoń spotykany od Holandii po Kazachstan, został uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem – wynika z najnowszej aktualizacji “czerwonej księgi” IUCN. Niewielki ssak, spotykany także w Polsce, może całkowicie wyginąć w ciągu 30 lat.

Ostatnia aktualizacja “czerwonej księgi gatunków zagrożonych”, prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), przynosi smutne wieści na temat kondycji chomika europejskiego.

Niewielki gryzoń, spotykany także w Polsce, uznany został za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, co oznacza znaczący spadek liczebności i ryzyko wymarcia w warunkach naturalnych.

Czytaj także: Współczesny sposób hodowli zwierząt nie do obrony

Badania wykazały, że problem wynika prawdopodobnie z obniżenia wskaźników reprodukcji. Podczas gdy przez większość XX w. samice chomika wydawały na świat średnio ponad 20 młodych rocznie, dziś rodzą one średnio po 5-6 chomików. Jak podaje IUCN, powody takiego stanu rzeczy nie są jeszcze w pełni zrozumiałe, ale jako możliwe przyczyny podaje się ekspansję monokultur rolniczych, rozwój przemysłu, zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie światłem. W ubiegłym roku wybuchła dyskusja dotycząca siedlisk chomika europejskiego na planowanym przebiegu drogi S7 niedaleko Krakowa. Organizacje ekologiczne protestowały przeciwko inwestycji, która miała zagrażać zwierzętom i niszczyć ich norki.

Czytaj także: Australijska minister blokuje budowę farmy wiatrowej, żeby chronić koale

IUCN podkreśla, że w rezultacie gryzoń zniknął z trzech czwartych swoich pierwotnych siedlisk we francuskim regionie Alzacji, z co najmniej jednej trzeciej w Niemczech i z ponad trzech czwartych swojego zasięgu w Europie Wschodniej. IUCN obawia się, że jeśli nic się nie zmieni, gatunek może wyginąć w ciągu najbliższych 30 lat.

_

Źródło: Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody

Zdjęcie: Shutterstock/CezaryKorkosz

Podziel się: