Udostępnij

„Uzdrowisko z definicji powinno mieć czyste powietrze”. W Ciechocinku chcą realnej walki ze smogiem

28.04.2022

Zanieczyszczone powietrze to problem również w miejscowościach uzdrowiskowych. Cierpią na tym więc nie tylko mieszkańcy, ale i kuracjusze. O tym, jak walka ze smogiem wygląda w Ciechocinku, rozmawiamy z Pauliną Warachim reprezentującą Ciechociński Alarm Smogowy i Fundację Zielone Kujawy.

Dlaczego postanowiła Pani zająć się problemem zanieczyszczeń powietrza w swojej okolicy?

Smogiem interesujemy się od jakiegoś czasu. Dwa lata temu postanowiliśmy jednak zawiązać organizację pozarządową, która oprócz ochrony zieleni miejskiej będzie statutowo zajmować się ochroną powietrza. W maju przystąpiliśmy do Polskiego Alarmu Smogowego, a w październiku powstała Fundacja Zielone Kujawy, która również podejmuje ten problem.

Naszym zdaniem Ciechocinek z definicji, jako miejscowość uzdrowiskowa, powinien mieć dobrej jakości powietrze. Tymczasem władze samorządowe niewiele robią w tym kierunku. Mieszkam na ulicy, która w sezonie grzewczym jest mocno zadymiona i widzę jak wiele jest do zrobienia. Nie jest to jedyna taka ulica, jest ich w Ciechocinku bardzo wiele. Dlatego naszym celem jest motywowanie samorządu do działania.

Brała Pani udział w Akademii Alarmów Smogowych?

Tak, jeśli dobrze pamiętam, to w pięciu spotkaniach. Jesteśmy młodą organizacją. W Polskim Alarmie Smogowym jesteśmy od maja ubiegłego roku, jako lokalny alarm, a od października jesteśmy zarejestrowaną fundacją. Możliwość posłuchania ekspertów było dla nas dużym wsparciem merytorycznym, tak jak w ogóle współpraca w ramach PAS. Akademia Alarmów Smogowych dostarczyła nam cennej wiedzy. Bardzo wartościowa była możliwość spotkania online z innymi alarmami, rozmowa i wymiana doświadczeń między nami.

Smog i wizerunek miasta

Wróćmy do meritum sprawy. Jak poważnym problemem jest smog w Pani okolicy? Czym powinno się zająć w pierwszej kolejności?

Ciechocinek jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia powietrza z niskiej emisji, ponieważ leży w kotlinie. Znajduje się tutaj stacja pomiarowa GIOŚ, jednak jest ona zlokalizowana między tężniami, czyli w najczystszym teoretycznie punkcie Ciechocinka. Dodatkowo dokonuje ona pomiarów w sposób manualny, nie automatyczny, co skutkuje tym, że o stanie jakości powietrza w danym dniu dowiadujemy się nawet po 2 miesiącach.

Mimo lokalizacji między tężniami średnioroczne stężenia benzo(a)pirenu bywają przekroczone ponad dwukrotnie. Brakuje nam więc miarodajnej wiedzy, by w pełni poznać skalę problemu. Jeszcze jako organizacja nieformalna składaliśmy wnioski do budżetu o sfinansowanie sieci czujników, jednak został on odrzucony.

Rozumiem możliwe obawy samorządu, że mówienie o złej jakości powietrza może być szkodliwe dla wizerunku miasta, ale tym bardziej nie pomaga mu smog. Władze miasta zapominają również, że informowanie i edukowanie mieszkańców o problemie ma sprzyjać poprawie jakości powietrza.

Czytaj także: Poznań ma 20 tys. kopciuchów do wymiany. Jeszcze niedawno „problem nie istniał”

A jak ocenia Pani, tak całościowo, działania samorządu wobec problemu zanieczyszczeń powietrza?

Samorząd niewiele robi w tym temacie. W zasadzie w ogóle nie informuje o uchwale antysmogowej. Ani o tym, że za dwa lata będzie zakaz używania kotłów pozaklasowych. Tak naprawdę nie ma żadnej informacji o programie Czyste Powietrze, ani na stronie Ciechocinka, ani ulotek, ani żadnego eventu, który promowałby wymianę urządzeń grzewczych.

Co prawda, dzięki naszym naciskom, gmina podpisała porozumienia z NFOŚiGW, ale niestety bez włączenia całościowego wsparcia, takiego jak chociażby stanowisko ekodoradcy.

Ilość przeprowadzonych kontroli palenisk jest nieadekwatna do skali problemu. W trybie dostępu do informacji publicznej zapytałam, ile takich kontroli miało miejsce w całym 2021 roku. Było ich 5 i wszystkie z powodu zgłoszenia mieszkańców.

Kontrole zresztą i tak na ogół nie kończą się mandatem. W rozmowie z urzędnikami dowiedziałam się, że nie ma wiedzy o uprawnieniach w zakresie kontroli popiołu. Na ogół słyszę, że i tak brakuje funduszy i personelu.

Uzdrowiska mogą walczyć wspólnie

A jakie mają Państwo plany na najbliższy czas, jeśli chodzi o działalność antysmogową?

Jesteśmy w trakcie realizacji grantu “Nasze Powietrze”. Niedawno gościły u nas mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego, przy okazji czego nagraliśmy z dziećmi ze szkoły podstawowej piosenkę o smogu. Mamy nadzieję, że powstanie do niej teledysk.

Przygotowaliśmy także ulotki na temat zanieczyszczeń powietrza, które trafiają do mieszkańców Ciechocinka, a także Aleksandrowa Kujawskiego. Organizujemy spotkania otwarte, jak ostatnie z udziałem prof. Tadeusza Zielonki, Piotra Siergieja z PAS i przedstawicielki WFOŚiGW w Toruniu. Jesteśmy w trakcie rozmów na temat zamontowania pyłomierza na budynku szkoły w Ciechocinku, który zaopatrzony będzie w wyświetlacz. Dzięki niemu  spora grupa mieszkańców będzie miała dostęp do informacji o aktualnej jakości powietrza.

Mamy też raczkujący pomysł, by stworzyć sieć alarmów smogowych z miejscowości uzdrowiskowych, które wspólnie mogłyby walczyć o poprawę jakości powietrza. To sprawa ważna zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających uzdrowiska. Pomysł jest w początkowej fazie opracowywania i poszukujemy osób chcących współpracować.

Czytaj także: Kujawsko-pomorska Kcynia. „Będziemy walczyć o czyste powietrze i zaostrzanie uchwał”

_

Zdjęcie: senatorek/Shutterstock

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.