Udostępnij

„Uzdrowisko z definicji powinno mieć czyste powietrze”. W Ciechocinku chcą realnej walki ze smogiem

28.04.2022

Zanieczyszczone powietrze to problem również w miejscowościach uzdrowiskowych. Cierpią na tym więc nie tylko mieszkańcy, ale i kuracjusze. O tym, jak walka ze smogiem wygląda w Ciechocinku, rozmawiamy z Pauliną Warachim reprezentującą Ciechociński Alarm Smogowy i Fundację Zielone Kujawy.

Dlaczego postanowiła Pani zająć się problemem zanieczyszczeń powietrza w swojej okolicy?

Smogiem interesujemy się od jakiegoś czasu. Dwa lata temu postanowiliśmy jednak zawiązać organizację pozarządową, która oprócz ochrony zieleni miejskiej będzie statutowo zajmować się ochroną powietrza. W maju przystąpiliśmy do Polskiego Alarmu Smogowego, a w październiku powstała Fundacja Zielone Kujawy, która również podejmuje ten problem.

Naszym zdaniem Ciechocinek z definicji, jako miejscowość uzdrowiskowa, powinien mieć dobrej jakości powietrze. Tymczasem władze samorządowe niewiele robią w tym kierunku. Mieszkam na ulicy, która w sezonie grzewczym jest mocno zadymiona i widzę jak wiele jest do zrobienia. Nie jest to jedyna taka ulica, jest ich w Ciechocinku bardzo wiele. Dlatego naszym celem jest motywowanie samorządu do działania.

Brała Pani udział w Akademii Alarmów Smogowych?

Tak, jeśli dobrze pamiętam, to w pięciu spotkaniach. Jesteśmy młodą organizacją. W Polskim Alarmie Smogowym jesteśmy od maja ubiegłego roku, jako lokalny alarm, a od października jesteśmy zarejestrowaną fundacją. Możliwość posłuchania ekspertów było dla nas dużym wsparciem merytorycznym, tak jak w ogóle współpraca w ramach PAS. Akademia Alarmów Smogowych dostarczyła nam cennej wiedzy. Bardzo wartościowa była możliwość spotkania online z innymi alarmami, rozmowa i wymiana doświadczeń między nami.

Smog i wizerunek miasta

Wróćmy do meritum sprawy. Jak poważnym problemem jest smog w Pani okolicy? Czym powinno się zająć w pierwszej kolejności?

Ciechocinek jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia powietrza z niskiej emisji, ponieważ leży w kotlinie. Znajduje się tutaj stacja pomiarowa GIOŚ, jednak jest ona zlokalizowana między tężniami, czyli w najczystszym teoretycznie punkcie Ciechocinka. Dodatkowo dokonuje ona pomiarów w sposób manualny, nie automatyczny, co skutkuje tym, że o stanie jakości powietrza w danym dniu dowiadujemy się nawet po 2 miesiącach.

Mimo lokalizacji między tężniami średnioroczne stężenia benzo(a)pirenu bywają przekroczone ponad dwukrotnie. Brakuje nam więc miarodajnej wiedzy, by w pełni poznać skalę problemu. Jeszcze jako organizacja nieformalna składaliśmy wnioski do budżetu o sfinansowanie sieci czujników, jednak został on odrzucony.

Rozumiem możliwe obawy samorządu, że mówienie o złej jakości powietrza może być szkodliwe dla wizerunku miasta, ale tym bardziej nie pomaga mu smog. Władze miasta zapominają również, że informowanie i edukowanie mieszkańców o problemie ma sprzyjać poprawie jakości powietrza.

Czytaj także: Poznań ma 20 tys. kopciuchów do wymiany. Jeszcze niedawno „problem nie istniał”

A jak ocenia Pani, tak całościowo, działania samorządu wobec problemu zanieczyszczeń powietrza?

Samorząd niewiele robi w tym temacie. W zasadzie w ogóle nie informuje o uchwale antysmogowej. Ani o tym, że za dwa lata będzie zakaz używania kotłów pozaklasowych. Tak naprawdę nie ma żadnej informacji o programie Czyste Powietrze, ani na stronie Ciechocinka, ani ulotek, ani żadnego eventu, który promowałby wymianę urządzeń grzewczych.

Co prawda, dzięki naszym naciskom, gmina podpisała porozumienia z NFOŚiGW, ale niestety bez włączenia całościowego wsparcia, takiego jak chociażby stanowisko ekodoradcy.

Ilość przeprowadzonych kontroli palenisk jest nieadekwatna do skali problemu. W trybie dostępu do informacji publicznej zapytałam, ile takich kontroli miało miejsce w całym 2021 roku. Było ich 5 i wszystkie z powodu zgłoszenia mieszkańców.

Kontrole zresztą i tak na ogół nie kończą się mandatem. W rozmowie z urzędnikami dowiedziałam się, że nie ma wiedzy o uprawnieniach w zakresie kontroli popiołu. Na ogół słyszę, że i tak brakuje funduszy i personelu.

Uzdrowiska mogą walczyć wspólnie

A jakie mają Państwo plany na najbliższy czas, jeśli chodzi o działalność antysmogową?

Jesteśmy w trakcie realizacji grantu “Nasze Powietrze”. Niedawno gościły u nas mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego, przy okazji czego nagraliśmy z dziećmi ze szkoły podstawowej piosenkę o smogu. Mamy nadzieję, że powstanie do niej teledysk.

Przygotowaliśmy także ulotki na temat zanieczyszczeń powietrza, które trafiają do mieszkańców Ciechocinka, a także Aleksandrowa Kujawskiego. Organizujemy spotkania otwarte, jak ostatnie z udziałem prof. Tadeusza Zielonki, Piotra Siergieja z PAS i przedstawicielki WFOŚiGW w Toruniu. Jesteśmy w trakcie rozmów na temat zamontowania pyłomierza na budynku szkoły w Ciechocinku, który zaopatrzony będzie w wyświetlacz. Dzięki niemu  spora grupa mieszkańców będzie miała dostęp do informacji o aktualnej jakości powietrza.

Mamy też raczkujący pomysł, by stworzyć sieć alarmów smogowych z miejscowości uzdrowiskowych, które wspólnie mogłyby walczyć o poprawę jakości powietrza. To sprawa ważna zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających uzdrowiska. Pomysł jest w początkowej fazie opracowywania i poszukujemy osób chcących współpracować.

Czytaj także: Kujawsko-pomorska Kcynia. „Będziemy walczyć o czyste powietrze i zaostrzanie uchwał”

_

Zdjęcie: senatorek/Shutterstock

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.