Według zapowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na początku drugiego kwartału roku ruszyć ma program „Ciepłe Mieszkanie”. W ramach niego dofinansowywanie otrzymać mają działania termomodernizacyjne oraz wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Jeśli chodzi o ogrzewanie, wspierane mają być: kotły gazowe, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła lub podłączenie do „wspólnego efektywnego źródła ciepła”. W przypadku wspólnot mieszkaniowych, czyli w drugim etapie programu, finansowanie objąć ma również urządzenia na pellet. Projekt programu czeka jeszcze opiniowanie w resorcie klimatu i środowiska.
Program „Ciepłe Mieszkanie” to nowy program wsparcia poprawy jakości powietrza, ogłoszony niedawno przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach niego dofinansowywane mają być działania termomodernizacyjne oraz wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Czyli na przykład w kamienicach, które w wielu polskich miastach są istotnym źródłem zanieczyszczeń.
Co zaplanowano? Według ogłoszonych do tej pory informacji, program wspierać ma m.in. wymianę źródeł ciepła, a także stolarki okiennej i drzwiowej. Wstępnie wiadomo, że poziom podstawowy dofinansowania wynieść ma do 13 tys. złotych na mieszkanie. Podwyższony poziom wsparcia to natomiast kwota do 26 tys. złotych.
Pierwszy etap „Ciepłego Mieszkania” to wsparcie dla właścicieli indywidualnych lokali w budynkach wielorodzinnych. W drugim etapie program miałby natomiast dotyczyć wspólnot mieszkaniowych.
Czytaj także: „Czyste Powietrze” omija ogrzewane kopciuchami kamienice. Dlatego smog nie znika z Dolnego Śląska
Kluczowych szczegółów wciąż nie znamy
“To bardzo dobry pomysł, że do programu Czyste Powietrze dołączy program dotyczący budynków wielorodzinnych. Był to sektor dotychczas zaniedbywany. Teraz miasta, takie jak Wrocław, Łódź, Poznań, czy miasta śląskie, gdzie jest dużo familoków, czyli budynków wielorodzinnych, będą mogły z tych dotacji korzystać” – ocenia Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
“Jest to bardzo dobra informacja, choć brakuje jeszcze szczegółów. Przede wszystkim nie wiemy, jaki budżet przewidziano na ten program. Znamy tylko kwoty dofinansowań, czyli do 13 tys. złotych i do 26 tys. złotych na mieszkanie” – zauważa Siergiej. “Kluczowe jest to, ile pieniędzy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczy na to wsparcie. Bez tego nie możemy ocenić przydatności i zasięgu programu. Zapotrzebowanie jest duże, bo takich lokali wielorodzinnych w Polsce są setki tysięcy” – podkreśla rzecznik PAS.
Czytaj także: W 14 dni liczba deklaracji w CEEB wzrosła o 50%. Niektóre wpisy mogą zawyżać wyniki gmin
Pellet uzyska wsparcie?
Wciąż nie znamy wszystkich szczegółów programu, a na początku tygodnia wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski informował na Twitterze, że projekt programu będzie jeszcze opiniowany przez resort klimatu i środowiska. Szczegóły mogą więc najprawdopodobniej ulec jeszcze zmianie.
Wpis dostarcza także informacji na temat wspieranych przez program źródeł ciepła. W przypadku wspólnot mieszkaniowych, czyli w drugim etapie „Ciepłego Mieszkania”, finansowanie ma objąć również urządzenia na pellet.
„Na tą chwilę w Ciepłym Mieszkaniu przewidujemy likwidację indyw. nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych i zastosowanie: kotła gazowego lub ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła lub podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła” – napisał na Twitterze Paweł Mirowski.
„Wzorem pilotażu w woj. zachodniopomorskim w programie wpisaliśmy możliwość skorzystania z pelletu. II etap to włączenie wspólnot i w przypadku tego rodzaju beneficjentów jak najbardziej dopuszczamy pellet. Projekt programu będzie jeszcze opiniowany przez MKiŚ” – dodał wiceprezes NFOŚiGW, dopytywany o zastosowanie tego paliwa.
_
Zdjęcie: DarSzach / Shutterstock.com