Udostępnij

W 14 dni liczba deklaracji w CEEB wzrosła o 50%. Niektóre wpisy mogą zawyżać wyniki gmin

23.01.2024

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) złożono już ponad 1,5 miliona deklaracji. W ciągu dwóch tygodni przybyło ich aż 500 tysięcy. Ma to najprawdopodobniej związek z wprowadzonym niedawno „dodatkiem osłonowym”, w przypadku którego wymagane jest zgłoszenie do CEEB. Postępy widać także w publikowanym przez GUNB rankingu gmin. Okazuje się jednak, że niektóre deklaracje mogą zawyżać faktyczne wyniki samorządów.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe ma być monitorowanie źródeł ogrzewania i stanu budynków w Polsce. Tym samym pozwoli to na sprawdzenie postępów, jeśli chodzi o wdrażanie założeń uchwał antysmogowych w poszczególnych województwach. Na początku tygodnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował o dużym przyspieszeniu w prowadzeniu spisu. W ciągu 14 dni przybyło pół miliona wpisów w CEEB, zwiększając tym samym ich liczbę o połowę.

Najprawdopodobniej ma to związek z wprowadzonym niedawno „dodatkiem osłonowym”, związanym ze wzrostem cen w Polsce. By się o niego starać, poza kryteriami dochodowymi, należy spełnić warunek, jakim jest właśnie złożenie deklaracji do CEEB.

Czytaj także: Szkoły w Anglii chcą oczyszczaczy powietrza. Czujniki wskazują, że są potrzebne

Wzrost liczby złożonych deklaracji widać także w rankingu gmin, który publikowany jest na stronach GUNB. Jak informowaliśmy przed tygodniem, w rankingu opartym na liczbie punktów adresowych przodują małe gminy wiejskie, podczas gdy najbardziej liczebne jednostki terytorialne pozostają daleko w tyle.

Obecnie na czele rankingu plasuje się gmina wiejska Szulborze Wielkie, gdzie deklaracje odnotowano w przypadku 91 proc. punktów adresowych. Z aktualizowanymi na bieżąco danymi można zapoznać się na stronach GUNB.

Niektóre wpisy mogą zawyżać wyniki gmin w rankingu

Jak zaalarmował nas Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, niektóre wpisy mogą jednak zawyżać miejsce gmin w rankingu. Sprawa dotyczy deklaracji w przypadku budynków z wieloma mieszkaniami, takich jak kamienice, co znaczyłoby, że tereny miejskie w rzeczywistości wypadają jeszcze słabiej. Ponadto w rankingu mogą być odnotowywane niepełne deklaracje, złożone w formie papierowej. O komentarz poprosiliśmy w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.

„Istotnie, ranking jest zbudowany w ten sposób, że wypełnienie min. 1 deklaracji dla danego punktu adresowego premiuje daną gminę” – komentuje Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy GUNB. „Założeniem rankingu było to, aby wykazać poziom wypełnienia bazy CEEB, co nie jest tożsame z całkowitym poziomem wypełnienia bazy. Jest to raczej wskazanie ogólnej tendencji wypełnienia ustawowego obowiązku i świadomości w zakresie konieczności składania deklaracji do bazy CEEB. Taka budowa rankingu jest też sprawiedliwsza z punktu widzenia rodzaju i wielkości gminy, a z danych w rankingu wynika, że w żaden sposób nie premiuje większych gmin czy też miast” – podkreśla Niedźwiecka.

Czytaj także: Naukowcy badają wpływ polskiego smogu na zdrowie publiczne

Udało nam się również ustalić, że w w przypadku „wersji papierowej” dokumentu możliwe jest złożenie niepełnej deklaracji. Wówczas zostanie ona wprowadzona do systemu przez urzędników w takiej formie, w jakiej wpłynęła. „Warto też dodać, że poprawność złożonych deklaracji zostanie zweryfikowana w kolejnym etapie, np. podczas corocznych przeglądów kominiarskich, inwentaryzacji danego budynku czy też innych czynności kontrolnych” – zaznacza rzecznik GUNB. Podobna sytuacja nie jest możliwa w przypadku deklaracji elektronicznej, która musi być kompletna, by można było ją złożyć.

_

Zdjęcie: MikeDotta / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.