Udostępnij

„Ciepłe Mieszkanie” ma ruszyć w II kwartale roku. Co wiemy o programie?

16.01.2024

Według zapowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na początku drugiego kwartału roku ruszyć ma program „Ciepłe Mieszkanie”. W ramach niego dofinansowywanie otrzymać mają działania termomodernizacyjne oraz wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Jeśli chodzi o ogrzewanie, wspierane mają być: kotły gazowe, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła lub podłączenie do „wspólnego efektywnego źródła ciepła”. W przypadku wspólnot mieszkaniowych, czyli w drugim etapie programu, finansowanie objąć ma również urządzenia na pellet. Projekt programu czeka jeszcze opiniowanie w resorcie klimatu i środowiska.

Program „Ciepłe Mieszkanie” to nowy program wsparcia poprawy jakości powietrza, ogłoszony niedawno przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach niego dofinansowywane mają być działania termomodernizacyjne oraz wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Czyli na przykład w kamienicach, które w wielu polskich miastach są istotnym źródłem zanieczyszczeń.

Co zaplanowano? Według ogłoszonych do tej pory informacji, program wspierać ma m.in. wymianę źródeł ciepła, a także stolarki okiennej i drzwiowej. Wstępnie wiadomo, że poziom podstawowy dofinansowania wynieść ma do 13 tys. złotych na mieszkanie. Podwyższony poziom wsparcia to natomiast kwota do 26 tys. złotych.

Pierwszy etap „Ciepłego Mieszkania” to wsparcie dla właścicieli indywidualnych lokali w budynkach wielorodzinnych. W drugim etapie program miałby natomiast dotyczyć wspólnot mieszkaniowych.

Czytaj także: „Czyste Powietrze” omija ogrzewane kopciuchami kamienice. Dlatego smog nie znika z Dolnego Śląska

Kluczowych szczegółów wciąż nie znamy

“To bardzo dobry pomysł, że do programu Czyste Powietrze dołączy program dotyczący budynków wielorodzinnych. Był to sektor dotychczas zaniedbywany. Teraz miasta, takie jak Wrocław, Łódź, Poznań, czy miasta śląskie, gdzie jest dużo familoków, czyli budynków wielorodzinnych, będą mogły z tych dotacji korzystać” – ocenia Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

“Jest to bardzo dobra informacja, choć brakuje jeszcze szczegółów. Przede wszystkim nie wiemy, jaki budżet przewidziano na ten program. Znamy tylko kwoty dofinansowań, czyli do 13 tys. złotych i do 26 tys. złotych na mieszkanie” – zauważa Siergiej. “Kluczowe jest to, ile pieniędzy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczy na to wsparcie. Bez tego nie możemy ocenić przydatności i zasięgu programu. Zapotrzebowanie jest duże, bo takich lokali wielorodzinnych w Polsce są setki tysięcy” – podkreśla rzecznik PAS.

Czytaj także: W 14 dni liczba deklaracji w CEEB wzrosła o 50%. Niektóre wpisy mogą zawyżać wyniki gmin

Pellet uzyska wsparcie?

Wciąż nie znamy wszystkich szczegółów programu, a na początku tygodnia wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski informował na Twitterze, że projekt programu będzie jeszcze opiniowany przez resort klimatu i środowiska. Szczegóły mogą więc najprawdopodobniej ulec jeszcze zmianie.

Wpis dostarcza także informacji na temat wspieranych przez program źródeł ciepła. W przypadku wspólnot mieszkaniowych, czyli w drugim etapie „Ciepłego Mieszkania”, finansowanie ma objąć również urządzenia na pellet.

„Na tą chwilę w Ciepłym Mieszkaniu przewidujemy likwidację indyw. nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych i zastosowanie: kotła gazowego lub ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła lub podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła” – napisał na Twitterze Paweł Mirowski.

„Wzorem pilotażu w woj. zachodniopomorskim w programie wpisaliśmy możliwość skorzystania z pelletu. II etap to włączenie wspólnot i w przypadku tego rodzaju beneficjentów jak najbardziej dopuszczamy pellet. Projekt programu będzie jeszcze opiniowany przez MKiŚ” – dodał wiceprezes NFOŚiGW, dopytywany o zastosowanie tego paliwa.

_

Zdjęcie: DarSzach / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.