Udostępnij

„Co zostanie z Zakopanego, kiedy będziemy dewastować przyrodę, krajobraz?” [WIDEO]

10.06.2019

Puste Krupówki, upadające biznesy, uciekający turyści. Taką wizję Zakopanego przedstawili twórcy nowego filmu ostrzegającego przed dramatycznymi skutkami podhalańskiego smogu.

Spot „Smog po góralsku”, jak można przypuszczać, pokazuje niedaleką przyszłość. W pierwszym ujęciu widzimy, jak po Krupówkach hula wiatr. A to właśnie przez smog.

„Normalnie, to znaczy kilka lat temu, trudno byłoby tu się przecisnąć przez tłum turystów” – mówi w swojej relacji reporterka. W rzeczywistości przedstawionej w klipie nikt już do Zakopanego nie przyjeżdża. Skończyło się to katastrofą dla lokalnego biznesu, który przecież opiera się na pieniądzach zostawianych na Podhalu przez odwiedzających Tatry.

„Jak tak dalej pójdzie, to będziemy siedzieć w domach, a o uprawianiu jakichkolwiek sportów trzeba będzie zapomnieć” – mówi zdyszany biegacz. Wcześniej na ekranie widzimy rodzinę wychodzącą z zakopiańskiego szpitala. Dwójka dzieci pokazuje się w maskach smogowych.  Według relacji matki chorują, a lekarze twierdzą, że przyczyną jest właśnie smog.

Twórcy filmu zwracają też uwagę na bardzo gęstą zabudowę miasta. Według nich, gdyby tylko wyciąć z krajobrazu góry, nie miałoby ono czym się chwalić. To przez chaos przestrzenny i działania deweloperów, którzy zabudowują „każdy kąt”.

Czy spot spodoba się w Zakopanem? Jedna z jego twórczyń, Jolanta Sitarz-Wójcicka nie ma wątpliwości: niektórych może on zirytować. Jak jednak przekonuje, skończył się czas, kiedy o ekologii można było mówić grzecznie.

– Teraz jest ostatni moment na to, by zadbać o przyrodę. Widzę jednak, jakie są nastroje w mieście. Nie wszyscy są przekonani o konieczności walki ze smogiem. Katastroficzny ton filmu według mnie właśnie dlatego jest uzasadniony. Może skłoni niektórych do myślenia o tym, co robimy z miastem. Co z niego zostanie, kiedy będziemy dewastować przyrodę, krajobraz? – mówi aktywistka.

Jak przekonuje, twórcy filmu kierują się jedynie miłością do Zakopanego. Ma nadzieję, że ich dzieło zobaczą również włodarze podhalańskich gmin.

– To od ich decyzji i działań zależy to, co zostanie z naszej przestrzeni dla naszych dzieci za kilkanaście, kilkadziesiąt lat. – ocenia Sitarz-Wójcicka, dostrzegając jednak też pozytywy – Zakopane jest bogatą gminą, gdzie coraz więcej osób inwestuje w bycie „eko”. Są to na przykład właściciele pensjonatów i hoteli, którzy inwestują w ekologiczne rozwiązania, w odnawialne źródła energii. Na końcu okazuje się, że zwyczajnie im się one opłacają. Przyciągają turystów i obniżają rachunki. – dostrzega działaczka.

Film powstał w ramach akcji „Eko Family” Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, wspieranego przez Krakowski Alarm Smogowy.

Źródło obrazu: kadr z filmu „Smog po góralsku”

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.