Udostępnij

Coca-Cola, Pepsi i Nestlé staną przed sądem. Za plastikowe śmieci

09.03.2020

Działająca w Kalifornii organizacja Earth Island Institute złożyła pozew przeciwko 10 dużym koncernom spożywczym, które obwinia za przyczynianie się do powszechnego zanieczyszczenia plastikiem. Aktywiści zarzucają im również prowadzenie kampanii „dezinformacyjnych”, poprzez zapewnianie o możliwości recyklingu opakowań ich produktów, mimo iż w praktyce często do niego nie dochodzi.

Pozew został złożony w kalifornijskim sądzie okręgowym w San Mateo pod koniec lutego. Od największych koncernów spożywczych, w tym Coca-Colę, Pepsi oraz Nestlé, aktywiści żądają naprawienia szkód wyrządzonych w wyniku zanieczyszczenia plastikiem. Chcą również wycofania plastikowych opakowań, które promowane są jako podlegające recyklingowi, mimo że nigdy nie niego nie dochodzi.

Czytaj także: Tygodniowo możemy zjadać plastik odpowiadający masie karty kredytowej

Według organizacji Earth Island Institute, która zdecydowała się złożyć pozew, firmy te wiedziały, jakie są możliwości Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o recykling i utylizację odpadów z tworzyw sztucznych. Tym samym zdawały sobie sprawę, że opakowania ich produktów zanieczyszczą morza i oceany. „Coca-Cola i inni przez nas pozwani produkują miliony ton plastikowych opakowań każdego roku i chcą, abyśmy wierzyli, że wszystko podlega recyklingowi. Jest to kampania dezinformacyjna, podobna do tych stosowanych przez branżę tytoniową, paliwową i farmaceutyczną (oryg. Big Tobacco, Big Oil i Big Pharma – przyp. red.). Teraz nadszedł czas, aby pociągnąć do odpowiedzialności Big Plastic” – powiedziała w oświadczeniu Sumona Majumdar z Earth Island Institute.

[O tym, dlaczego recykling plastiku nie zawsze ma miejsce, w tym ekonomicznych, posłuchać można w jednym z naszych podcastów „Proste pytania o ważne sprawy„.]

Wskazywane są również konkretne powody, dlaczego to akurat największe korporacje przemysłu spożywczego miałyby ponosić odpowiedzialność za problem. Według zeszłorocznego raportu „Brand Audit Report 2019„, którego ustalenia opierają się na pracy 72 tys. wolontariuszy w 51 krajach, większość opakowań trafiających na plaże pochodzi właśnie od garstki producentów.

„To nie jest katastrofa, z którą będą musiały sobie radzić przyszłe pokolenia. Dzieje się teraz i pogarsza się z każdym dniem. Coraz więcej plastiku spożywamy w wodzie, którą pijemy i w jedzeniu” – oświadczył jeden z prawników reprezentujących ekologów, Mark Molumphy z kancelarii Cotchett, Pitre & McCarthy. 

„Odpady z tworzyw sztucznych to problem na całym świecie, który wymaga przemyślanych rozwiązań. Amerykańskie firmy produkujące napoje już podejmują działania, aby rozwiązać ten problem, ograniczając zużycie nowych plastików, inwestując w zwiększenie zbiórki naszych butelek (…) oraz współpracując z prawodawcami” – powiedział portalowi IFLScience rzecznik American Beverage Association, reprezentujący między m.in. Coca-Colę i Pepsi. Rzecznik Mondelēz International powiedział natomiast, że firma nie będzie komentować trwającego procesu, zapewniając przy tym, że działa w kierunku ograniczenia ilości produkowanego plastiku.

_

Źródła: Cotchett, Pitre & McCarthy, breakfreefromplastic.org, IFLScience

Zdjęcie: Shutterstock/Gianni Caito

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.