Udostępnij

Szczyt klimatyczny się przedłuża, do końca negocjacji jeszcze daleko

14.12.2018

Szczyt klimatyczny w Katowicach się przeciąga, najprawdopodobniej potrwa przynajmniej do soboty.  Jego zakończenie zaplanowano na dziś, jednak wciąż pozostało wiele spornych kwestii, które muszą uzgodnić między sobą delegaci państwowi. Już teraz  najważniejsze spotkania opóźniają się do sześciu godzin. Linia podziału przechodzi pomiędzy krajami rozwiniętymi, a tymi biedniejszymi i bardziej narażonymi na katastrofę klimatyczną. Brak decyzji wynika również z chaosu, który zgotowała nam polska prezydencja – uważa Greenpeace.

Najgłośniejsze w tym dialogu są małe, wyspiarskie narody. “Rozwój i bogactwo niewielkiej grupy rozwiniętych państw przyczynia się do tragedii mas w krajach rozwijających się, które są szczególnie narażone na skutki ocieplenia klimatu” – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Kiribati, Taneti Mamau. To samo wynika z deklaracji CVF (Climate Vulnerable Forum, w wolnym tłumaczeniu Forum Państw Wrażliwych na Zmiany Klimatu). “
Jako biedne i szczególnie narażone na skutki zmian klimatu kraje, zobowiązaliśmy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby podjąć bardziej ambitne działania do 2020 roku.” – pisze przewodnicząca Forum i prezydent Wysp Marshalla, Hilda Heine. 

– Najbardziej na takie  podejście do spraw zmiany klimatu naciskają narody, które są nie tylko najbardziej narażone na skutki możliwej katastrofy klimatycznej, ale które również są niewspółmiernie mniej odpowiedzialne za doprowadzenie do niej. – zauważa Paweł Szypulski z Greenpeace.

Ambicja to słowo klucz. Według biedniejszych krajów wymaga jej nasz stan wiedzy, szczególnie po opublikowaniu raportu IPCC. Zapowiada on katastrofalne skutki dla klimatu, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza wobec epoki przedprzemysłowej. Nie wszystkie kraje chcą poprzeć ustalenia naukowców, o czym pisaliśmy kilka dni temu. Trwają też negocjacje dotyczące wszystkich punktów spornych w tak zwanym “rulebooku” i decyzji szczytu, które mają precyzować dojście do celów wymienionych w deklaracji z COP-u w Paryżu w 2015 roku oraz wyznaczać kierunek walki z globalnym ociepleniem. Według Szypulskiego polscy organizatorzy nie wzięli pod uwagę, że stawka COP24 może być tak duża, przygotowując się na omówienie kwestii nie wywołujących sporów.

– Chaos wśród polskiej ekipy przygotowującej szczyt było widać od początku przygotowań – dość przypomnieć konflikt między Janem Szyszko, a Michałem Kurtyką o to kto rzeczywiście został Prezydentem COP. W tej sprawie interweniować musiała nawet Sekretarz Generalna UNFCCC Patricia Espinoza. Mniejsze i większe przykłady tego rodzaju można by mnożyć. W efekcie polska delegacja i prezydencja nie były przygotowane do skutecznego prowadzenia negocjacji. Polska prezydencja od dawna przedstawiała szczyt w Katowicach jako konferencję poświęconą kwestiom technicznym. Ten COP jednak odbywa się po publikacji przełomowego raportu IPCC, który pokazał, że politycy nie mogą już dłużej tracić czasu na ustawienia przecinków i paragrafów we właściwym miejscu. Na COP24 potrzeba ambicji, a nie biurokracji. – mówi Szypulski.

Swoje rozczarowanie wyglądem negocjacji wyrażają też zagraniczni goście. Dyrektor Climate Analitics Bill Hare nazwał je nawet “ogromnym bałaganem”, co zauważyła stacja CNN. Trudności zauważają również rodzimi obserwatorzy.
– Na tym etapie przeważnie jest nerwowo, jednak sytuacja na obecnym szczycie klimatycznym wydaje się trudniejsza od wcześniejszych. W pierwszej części negocjacji politycznych delegaci zostali podzieleni na grupy tematyczne. W każdej z nich rozmowy odbywały się osobno. Wiele z delegacji uzależniało swoje decyzje od ustaleń w pozostałych grupach, więc nie było oczekiwanych postępów. Nadzieję na dojście do kompromisów dają więc kolejne dni, kiedy delegaci będą uczestniczyć w dyskusji grupami krajów, w sposób bardziej “horyzontalny”. – mówi Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej. – Istnieje ryzyko, że nie wszystkie punkty porozumienia zostaną dzisiaj przyjęte. Na pewno będą trudności wynikające z braku zgody między innymi w obszarach finansów i narzędzi wsparcia dla krajów najsłabiej rozwiniętych. Oznacza to w praktyce, że szczyt klimatyczny w Katowicach może się przeciągnąć. Bardzo często konferencje COP przedłużają się o dzień lub dwa. Najdłuższa, na jakiej byłam, trwała do niedzieli wieczór – dodaje.
Obserwatorzy zauważają, że osiągnięcie porozumienia zakładające ambitne podejście do zmian klimatu jest coraz odleglejsze, jednak rulebook powinien zostać opublikowany. Najprawdopodobniej jednak COP24 nie będzie przełomowy dla rozmowy o klimacie, a o wielu kwestiach będzie trzeba dyskutować na kolejnych spotkaniach w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Najpierw jednak trzeba będzie potwierdzić miejsce kolejnego COP-u, z którego organizowania wycofał się Jair Bolsonaro, skrajnie prawicowy prezydent Brazylii.
 
 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.