Udostępnij

Coraz czystsze powietrze w Londynie. Liczba szkół, wokół których notowano smog, spadła o 97%

03.10.2020

Powietrze w londyńskich dzielnicach się poprawia. Brytyjski “The Guardian” podał, że liczba londyńczyków oddychających na co dzień zanieczyszczonym powietrzem spadła o 94 proc. od kiedy Sadiq Khan został burmistrzem, czyli od 2016 roku. Powietrze jest lepsze także wokół szkół – w 2016 normy były przekraczane w pobliżu 466 placówek. Dziś jest ich już tylko 14.

Według raportu przedstawionego przez burmistrza Khana i ocenionego przez naukowców, w 2016 roku około 2 miliony londyńczyków oddychało zanieczyszczonym powietrzem na co dzień. W 2019 roku liczba spadła do 119 tys. – i to jeszcze przed lockdownem spowodowanym pandemią COVID-19. Z raportu wynika także, że poziomy dwutlenku azotu (NO2) przy ulicach w centrum Londynu spadły o 44 procent między 2017 a początkiem 2020 roku.

Jednak, jak podkreśla Khan, przed miastem jeszcze długa droga do sukcesu – stężenia smogu wciąż przewyższają poziomy rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Problem dotyczy szczególnie części nazywanej Londynem Wewnętrznym, czyli grupy śródmiejskich dzielnic, gdzie na ¼ dróg przekraczane są stężenia NO2, emitowanego przede wszystkim przez samochody z napędem diesla.

Czytaj także: Londyn zostawi „pandemiczne” ścieżki rowerowe. Wprowadza też osiedla bez tranzytu

To ma się niedługo zmienić – do października 2021 cały Wewnętrzny Londyn będzie objęty strefą ultra niskiej emisji (ULEZ). Wyznaczać ją będzie południowa i północna obwodnica, a rozwiązanie już zostało wypróbowane w centrum miasta. Wjazd do ULEZ mają samochody benzynowe spełniające normę Euro4 i diesle spełniające normę Euro6. Inne pojazdy również mogą się po niej poruszać, ale za wjazd emisyjną osobówką trzeba zapłacić 12,5 £. Dzięki ULEZ liczba emisyjnych samochodów, wjeżdżających codziennie do centrum spadła o 44 tysiące od 2017 roku.

„Zanieczyszczenie powietrza zostaje jednak jednym z największych wyzwań dla ochrony zdrowia. Najwyższy czas, żeby rząd podjął działania” – komentował w „Guardianie” Sadiq Khan. I dodał: „Nie możemy przejść z kryzysu, jakim jest pandemia COVID-19, do ponownego ignorowania wpływu toksycznego powietrza na nasze zdrowie.”

Zdjęcie: Lorna Roberts/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.