Udostępnij

Rosja traci zyski ze sprzedaży kopalin do UE. Polska siódmym największym importerem ropy

26.11.2022

Najnowsza publikacja analityków CREA wskazuje na spadające zyski z eksportu paliw kopalnych z Rosji do Unii Europejskiej. Według najnowszych danych, w październiku spadły one po raz pierwszy do poziomu niższego niż w 2021 roku. W przypadku Polski import dotyczy przede wszystkim ropy naftowej. Z raportu wynika, że obecnie jesteśmy 7. co do wielkości importerem tego paliwa z Rosji. Niebawem wejdzie w życie unijny zakaz w tym zakresie.

Ostatnia publikacja Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) dotyczy zysków, jakie Rosja osiąga z tytułu eksportu paliw kopalnych. Szacunkowe całkowite przychody w październiku b.r. wyniosły 21 mld euro. Z tego 7,5 mld euro pochodziło z eksportu do Unii Europejskiej, co oznacza spadek do poziomu niższego niż przed rosyjskim atakiem na Ukrainę. Wcześniej, mimo spadku sprzedaży, zyski utrzymywały się ze względu na wysokie ceny surowców.

Czytaj także: Tak Putin niszczy ukraińską przyrodę. Rosjanie palą tony plastiku, tną lasy, zabijają delfiny

Przychody z eksportu do UE zmniejszyły się ogólnie o 14 procent, miesiąc do miesiąca. Największy spadek dotyczył przy tym ropy naftowej (19 proc.). Mimo wspomnianych spadków, to nadal kraje Unii są głównym klientem Rosji w zakresie paliw kopalnych. Jak wynika z raportu CREA, UE pozostaje największym importerem rosyjskiej ropy, gazu rurociągowego oraz LNG. Wyprzedza pod tym względem Chiny, co pokazuje jak ważna dla rosyjskiej gospodarki jest Europa. 

Planowany na 5 lutego zakaz importu rafinowanych produktów naftowych do UE wpłynie więc na jej kondycję. Wcześniej, bo już 5 grudnia, w rosyjski eksport mają uderzyć przyjęte pułapy cenowe.

Polska 7. co do wielkości importerem ropy z Rosji

W przypadku Polski, po wygaśnięciu umowy z Gazpromem, import dotyczy przede wszystkim ropy naftowej.

“Z najnowszej aktualizacji raportu CREA dowiadujemy się, że w październiku Polska nadal była znaczącym importerem ropy naftowej z Rosji. Byliśmy na siódmym miejscu pod tym względem na świecie. To pokazuje, w jak dużym stopniu nadal korzystamy z rosyjskiego surowca, pomimo trwającej wojny. Są oczywiście deklaracje ze strony Orlenu, że do końca roku ten import zostanie zakończony. Zgodnie zresztą z embargiem unijnym” – komentuje dla SmogLabu Joanna Flisowska, starsza analityczka ds. polityki energetycznej i klimatycznej z Instytutu Reform.

Czytaj także: Tyle Rosja zarabiała na sprzedaży ropy do Europy w 2021 roku

Ekspertka zwraca uwagę, że znalezienie nowych kierunków dostaw jest w tym przypadku prostsze niż w odniesieniu do gazu ziemnego. “Z technicznego punktu widzenia zastąpienie ropy jest łatwiejsze niż w przypadku rosyjskiego gazu, od którego Europa jest silniej uzależniona. Ma to związek z infrastrukturą przesyłową. Z drugiej strony zależność od rosyjskiej ropy w UE była po prostu mniejsza niż w przypadku gazu. Dlatego już dawno na poziomie unijnym zdecydowano o odejściu od importu produktów ropopochodnych z Rosji. W przypadku gazu taka decyzja do tej pory nadal nie została podjęta. To pokazuje, jak duże jest to wyzwanie” – zwraca uwagę Flisowska.

_

Zdjęcie: LETOPISEC / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.