Udostępnij

Nowy rząd Czech planuje odejść od węgla do 2033 roku. W zamian OZE i atom

11.01.2022

Nowy rząd Republiki Czeskiej opublikował plan działań na najbliższe lata. Wśród deklaracji znalazły się plany odejścia od węgla w Czechach do 2033 roku. Pozwolić mają na to inwestycje w źródła odnawialne, w tym fotowoltaikę, a także rozwój energetyki jądrowej.

„Stworzymy warunki dla transformacji energetycznej i rozwoju regionów węglowych, tak aby odejście od węgla było możliwe do 2033 roku” – czytamy w strategicznym dokumencie nowego czeskiego rządu, który przed kilkoma dniami ujrzał światło dzienne. Nowe plany związane z energetyką to wynik negocjacji pomiędzy formacjami tworzącymi rządzącą od końca grudnia koalicję.

„Elektrownie węglowe zostaną wyłączone pod warunkiem zapewnienia wystarczających mocy rezerwowych. Nie dopuścimy do załamania się systemów centralnego ogrzewania, będziemy wykorzystywać elektrociepłownie i wyrównamy warunki rynkowe. Przygotujemy przejście sektora ciepłowniczego na źródła niskoemisyjne w taki sposób, aby nie doszło do gwałtownego wzrostu cen. W trybie pilnym przygotujemy strategię dekarbonizacji sektora ciepłowniczego, którą omówimy z odpowiednimi partnerami” – podkreślono.

Czytaj także: Czy Pomorze musi żegnać się z węglem?

Co w takim razie zastąpi węgiel? Zapowiedziany został rozwój energetyki jądrowej, która obecnie odpowiada za około jedną piątą miksu energetycznego Czech. Zadeklarowano także inwestycje w OZE, w tym energetykę słoneczną. Rząd chce przyczynić się do powstania co najmniej 100 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych na czeskich dachach do 2025 roku.

„Pierwsze rozsądne i jasne ramy” dla transformacji

Przyspieszenie terminu dekarbonizacji chwalą organizacje proekologiczne, choć pojawiają się komentarze, że termin mógłby być jeszcze bliższy. Zmiana jest jednak znacząca, ponieważ jeszcze przed rokiem czas na odejście od węgla nadal był dyskutowany. Najbardziej prawdopodobnym terminem wydawał się rok 2038, rekomendowany przez czeską „komisję węglową”.

„Z powodu niezdecydowania poprzednich rządów straciliśmy wiele cennych lat. Nadszedł czas, aby zacząć poważnie traktować sprawiedliwą transformację i upewnić się, że ludzie w regionach wydobycia węgla zostaną wysłuchani. I otrzymają potrzebne wsparcie” – powiedziała w oświadczeniu Katerina Davidova z organizacji Centre for Transport and Energy.

Czytaj także: Odejdziemy od węgla w latach 40-tych? Polska podpisała deklarację na COP26

„Chociaż zarówno ze względu na potrzebę szybkiego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, jak i ze względów gospodarczych, Republika Czeska powinna również przygotować się do odejścia od węgla najpóźniej do 2030 roku, data wybrana przez rząd zapewnia obecnie pierwsze rozsądne i jasne ramy odejścia od niezrównoważonego spalania najbrudniejszego paliwa kopalnego” – napisano w komentarzu grupy czeskich organizacji proekologicznych, opublikowanym na stronach Greenpeace.

Sąsiedzi z „trójkąta węgla brunatnego” za szybszą dekarbonizacją

„Ta decyzja pokazuje, jak szybko w Europie zmienia się podejście do wycofywania energetyki węglowej pod wpływem nowych unijnych celów klimatycznych oraz rosnących cen uprawnień do emisji. Jeszcze rok temu w Pradze toczyły się rozmowy o odejściu od węgla do 2038 roku. Rzeczywistość wymusiła jednak zrewidowanie tych planów” – komentuje Aleksander Śniegocki, ekspert ds. polityki energetyczno-klimatycznej. „Tym bardziej problematyczny jest brak podobnej refleksji w przypadku polskiej polityki energetycznej. Konieczna jest pilna dyskusja na temat zarządzenia szybkim wyjściem z węgla w Polsce w perspektywie pierwszej połowy lat 30.” – podkreśla Śniegocki.

Czytaj także: Z naukowej perspektywy każde opóźnienie to strata. Z politycznej – niekoniecznie

„Podczas gdy Czechy dołączają do Niemiec w zbliżaniu się do zgodnego z Paryżem odejścia od węgla w 2030 roku, Polska wygląda na coraz bardziej oderwaną od rzeczywistości. Sąsiedzi z 'trójkąta węgla brunatnego’ nareszcie zrozumieli, że węgiel nie ma już sensu ani ekonomicznego, ani środowiskowego. Zaprzecza temu już tylko Polska” – ocenia Charles Moore, szef programu europejskiego w think-tanku Ember.

_

Zdjęcie: kamilpetran / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.