Udostępnij

Czy maski antysmogowe chronią przed wirusami?

28.02.2020

Według wielu sprzedawców oferujących się w internecie – jak najbardziej. Oferują maski, które mają chronić przed różnymi wirusami, a przede wszystkim przed koronawirusem. Okazuje się jednak, że nie wszystkim z nich można ufać.


Zachęcamy do lektury naszego poradnika na temat skuteczności masek antysmogowych w ochronie przed COVID-19. Jak wybrać maskę, by chroniła przed smogiem i wirusami? Dowiedzą się państwo TUTAJ.


Aktualizacja: Zalecenia rządu i międzynarodowych agencji zmieniają się. Do zakrywania ust i nosa zachęca między innym amerykańska CDC. Według ekspertów noszenie jakiejkolwiek maski, a nawet zwykłej chusty może zapobiec zarażeniu koronawirusem innych przez osoby, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo. WHO nie zmienia swoich zaleceń. Maski bez filtrów FFP2 i FFP3 nie chronią nas przed zarażeniem.

W ostatnich dniach zauważyliśmy, że wielu z was odświeża nasz tekst o skuteczności masek antysmogowych. Wzrost popularności tego tematu nie dziwi – pewnie niektórzy z czytelników zastanawiają się, czy chronią one przed koronawirusem. Wątpliwości co do tego nie mają użytkownicy serwisów aukcyjnych. W internecie maski, które do tej pory miały chronić przed smogiem, reklamowane są dziś jako środki zapobiegania wirusowi. Co więcej, sporo z nich osiąga bardzo wysokie ceny. Niepozornie wyglądające modele sprzedawane są nawet za kilkaset złotych. Krótki risercz pokazał, że to stary patent: sprzedawcy podobne chwyty stosowali już w przypadku świńskiej grypy. Uznaliśmy więc, że w zupełnie nowym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na nurtujące wielu pytanie:

Czy maski antysmogowe chronią przed koronawirusem?

I tak, i nie. Według ekspertów ważne jest to, z jakich materiałów maska została wykonana. Przede wszystkim warto sprawdzić klasę filtrów, które zostały w niej użyte. Najniższa z nich, FFP1, zatrzymuje jedynie nietoksyczne pyły. Na wirusy nie ma wpływu. Lepiej jest w przypadku FFP2. Użycie produktu tej klasy chroni nas w dostatecznym stopniu przed działaniem smogu, ale nie przed chorobami. Wirusy według badań i zapewnień producentów powstrzymują z kolei maski oznaczone klasą FFP3. Używanie ich do ochrony przed chorobami zakaźnymi zaleca między innymi brytyjski NHS (odpowiednik polskiego NFZ-u). Ich skuteczność podkreślana jest również przez handlarzy, którzy każą sobie za nie słono płacić. Niektóre kosztują nawet ponad 300 złotych. Gdzie indziej maski FFP3 można kupić dużo taniej, nawet za 30 złotych. Są dostępne między innymi w sklepach ze sprzętem BHP.

 class=


Przed koronawirusem nie uchroni nas natomiast wiele innych produktów oferowanych w internecie. Jako antywirusowe sprzedawane są maski z filtrem FFP1, jak również szaliki i kominy dla osób uprawiających sporty zimowe. Tych nie można polecić nawet w przypadku smogu. A co z maskami chirurgicznymi? Odpowiedzi na to pytanie znowu udziela amerykańskie Centrum do Spraw Zapobiegania Chorobom (CDC). Z informacji rządowej agencji wynika, że są one mniej skuteczne niż maski N95 (sprzedawane jako antysmogowe i przeciwpyłowe).

 class=

Czy noszenie masek przez cały czas jest konieczne?

Tu z pomocą przychodzi strona Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Instytucja zaleca noszenie maski tylko w przypadku opiekowania się osobą zarażoną koronawirusem lub w przypadku wystąpienia objawów takich jak kaszel i kichanie. Aktualizacja: Według najnowszych ustaleń CDC i zarządzenia polskiego rządu warto jednak zakrywać twarz również, gdy nie mamy objawów. Nie musimy jednak w tym celu kupować drogiej maski. Wystarczy jakikolwiek kawałek materiału. WHO przypomina przy tym o regularnym myciu rąk. Bez tego nie pomoże nawet najlepsza maska.

Czy warto więc słono zapłacić za „antywirusową” maskę? Przezorny pewnie zawsze ubezpieczony, jednak jest ona konieczna w niewielu przypadkach. Zalecamy więc ostrożność i dokładne sprawdzenie klasy filtrów.

Zdjęcia: Shutterstock / Monika Wiśniewska

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.