Maski antysmogowe. Czy to działa?

31315
38
Podziel się:

Rynek masek antysmogowych rośnie w oczach. Dostępne są produkty w różnych rozmiarach, kolorach, krojach i o różnych parametrach jakościowych. Wiele osób sięga po nie jak po ostatnią deskę ratunku przed skażeniem powietrza, wiele jednak zastanawia się, na ile takie działanie ma sens. No bo czy maski antysmogowe faktycznie pomagają uchronić się przed toksynami, które wdychamy na co dzień?

Czytaj również: Czy maska antysmogowa chroni przed koronawirusem?

Jeszcze kilka sezonów grzewczych temu noszenie maseczki antysmogowej mogło uchodzić za „hipsterską” ekstrawagancję i przejaw nadwrażliwości. Dziś kojarzy się raczej ze zdrowym rozsądkiem i stanowi dość powszechny widok na ulicach polskich miast. Logika stojąca za nową „modą” jest prosta: skoro w powietrzu unosi się cała plejada toksycznych związków, to maseczka wyposażona w filtr powinna chronić przynajmniej przed częścią z nich. Z tak postawioną tezą właściwie trudno polemizować, wątpliwości mogą natomiast dotyczyć tego, w jakim stopniu maseczki antysmogowe chronią nasze gardła, płuca, serce, mózg – i całą resztę organów zatruwanych przez smog.

Pekin przeciera szlaki

Konkretów na ten temat mogłyby dostarczyć odpowiednie badania – i poniekąd dostarczają, problem w tym, że jest ich jak na lekarstwo i realizowane są na małą skalę. Jedno z nich zostało przeprowadzone jeszcze w sierpniu 2008 r. w „światowej stolicy smogu”: Pekinie i obejmowało raptem piętnastoosobową grupę w pełni zdrowych ochotników, w tym trzynaście kobiet, w wieku od 20 do 45 lat.

Uczestników poproszono o noszenie masek przeciwsmogowych przez 24 godziny poprzedzające dzień badania oraz przez 24 godziny w dniu badania – zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. W dniu badania wolontariusze mieli spacerować przez dwie godziny między 8 a 10 rano wzdłuż ulicy w centrum Pekinu. Taką samą przechadzkę uczestnicy badania mieli odbyć również bez maski – w odstępie co najmniej tygodnia od eksperymentu z wykorzystaniem maski. Indywidualne narażenie na zanieczyszczenia powietrza rejestrowane było przy pomocy sprzętu pomiarowego umieszczonego w plecakach ochotników. W trakcie spaceru kontrolowano również ciśnienie krwi oraz pracę serca wolontariuszy za pomocą przenośnych urządzeń.

Pomiary wykazały niższe ciśnienie krwi u badanych w przypadku noszenia maski antysmogowej i zwiększoną zmienność rytmu zatokowego – parametry obniżające ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. zawału serca czy udaru mózgu). Mówiąc prościej: noszenie maski ograniczało niekorzystny wpływ smogu na układ krążenia.

Jednak maska masce nierówna. Badanie „terenowe” poprzedziła analiza efektywności filtrów w maskach antysmogowych przeprowadzona z wykorzystaniem silnika Diesla. Filtry poddane działaniu spalin wykazywały bardzo zróżnicowaną skuteczność w neutralizacji zanieczyszczeń: najgorzej wypadła maska bawełniana, która przepuszczała 72 proc. toksyn. Najlepiej test zdała maska przeciwpyłowa, która przepuściła jedynie 0,3 proc. zanieczyszczeń. Niewiele słabiej wypadł filtr teflonowy, wykorzystywany w przemyśle do badań nad aerozolami. Znacznie więcej zanieczyszczeń przepuszczały maski dla rowerzystów (15–45 proc.) i maska chirurgiczna (20 proc.). Generalnie większą skutecznością wykazywały się maski do użytku zawodowego niż te do użytku codziennego. W badaniu z udziałem wolontariuszy wykorzystano maskę 3 M Dust Respirator oznaczoną czerwoną ramką na poniższej infografice.

Dowodów przybywa: maski chronią serce

Analogiczne wnioski dotyczące wpływu zanieczyszczeń na układ sercowo-naczyniowy wypływają z badania z roku 2012, również przeprowadzonego w Pekinie – tym razem jednak na grupie osób cierpiących  na chorobę niedokrwienną serca. 98 uczestników badania zostało poproszonych o odbycie spaceru po wyznaczonej trasie w centrum stolicy Chin. Podczas jednej z przechadzek wolontariusze byli chronieni przez wysokiej jakości maskę antysmogową, podczas drugiej – spacerowali bez maski. W dniu badania przez 24 godziny monitorowano czynności serca uczestników oraz objawy ekspozycji na zanieczyszczenia. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanego badania noszenie maski przeciwsmogowej skorelowane było z niższym ciśnieniem krwi oraz wyższą zmiennością rytmu zatokowego. Maski wpływały również na zmniejszenie subiektywnych objawów związanych z narażeniem na smog.

Skuteczność masek antysmogowych w ochronie układu sercowo-naczyniowego przed toksynami obecnymi w powietrzu potwierdza również badanie przeprowadzone w zeszłym roku przez naukowców z Uniwersytetu w São Paulo. Uczestniczyło w nim 26 osób cierpiących na niewydolność serca oraz 15 zdrowych ochotników stanowiących grupę kontrolną. Badani zostali poddani ekspozycji na powietrze o różnym stężeniu zanieczyszczeń emitowanych przez silnik Diesla. W każdym przypadku dokonywano pomiarów czynności serca, a także biomarkera (BNP, mózgowego peptydu natriuretycznego), którego obecność powiązana jest z reakcją na nadmierne obciążenie mięśnia sercowego. Badania wykazały, że ekspozycja na wyższe stężenia zanieczyszczeń powoduje zwiększoną obecność BNP i upośledzenie funkcji śródbłonka – wyspecjalizowanej tkanki „wyściełającej” naczynia krwionośne, uczestniczącej m.in. w procesach regulacji ciśnienia tętniczego, krzepnięcia krwi, doprowadzania krwi do tkanek i in. W sytuacji, gdy ochotnicy nosili maski przy narażeniu na wyższe stężenia zanieczyszczeń, poziom BNP wracał do normy.

Podsumowując wyniki badań, naukowcy sformułowali wniosek, że noszenie masek przeciwsmogowych może być skutecznym elementem profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych również u osób zdrowych.

Jaką maskę wybrać?

Po pierwsze taką, która przylega do twarzy. Jeśli osłona będzie nieszczelna, nie pomogą nawet najlepsze filtry. Najlepsze, czyli te z oznaczeniem HEPA – wykonane ze szkła spiekanego i zatrzymujące zanieczyszczenia o rozmiarach większych niż 0,3 µm, w tym alergeny, większość wirusów, a także komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii. Warto zwrócić uwagę, czy filtr posiada oznaczenie N99 – gwarantuje ono, przynajmniej w założeniu, że filtr zatrzymuje 99 proc. pyłów.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zakup maski, w której filtr HEPA połączony jest z filtrem węglowym, zawierającym węgiel aktywny. Ten pierwszy „odsiewa” pyły, a ten drugi zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe, w tym nieprzyjemne zapachy i opary.

Oczywiście maska antysmogowa powinna posiadać wymienny filtr. Przy stopniu zanieczyszczenia powietrza, z  jakim mamy do czynienia w Polsce, „bariera” chroniąca nas przed toksynami zużywa się dosyć szybko.

Więcej informacji na temat parametrów technicznych masek antysmogowych można znaleźć w prezentacji testu masek na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Fot. the_alien_experience/Flickr.

UOKiK przetestował maski. Połowa “nie zdała”

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

38
Dodaj komentarz

avatar
21 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
MartamichałMetanolPaweł MKaśka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Dlatego problemowi najlepiej jest zapobiegać w zarodku, unikając – na tyle, na ile to możliwe – ekspozycji na smog. […]

Piotr
Gość
Piotr

Nie jest to za bardzo możliwe ! Smog jest nawet w mieszkaniu

Anow
Gość
Anow

Zamiast masek polecam filtry do nosa, np https://www.woodyknows.com.pl/

Wojtek
Gość
Wojtek

maski antysmogowe to jeden z najprostszych sposobów na bezpieczne oddychanie czystszym powietrzem, szczególnie przydatne są dla osób aktywnych fizycznie – modele dostępne na https://ozonemask.pl/maski-sportowe/ sprawdzają się do biegania czy na rower. Ważne aby miały wymienny filtr, dobre mocowanie oraz możliwość regulacji i dopasowania do twarzy

Jarek
Gość
Jarek

Cześć Wojtek! Podobnie do Ciebie, kupiłem maskę właśnie w sklepie ozone. Miałem wcześniej maskę innej firmy, ale nie byłem zbytnio zadowolony – ocierała mnie podczas treningu biegowego. Ta natomiast jest dobrze dopasowana, trzyma się twarzy i nie sprawia mi żadnych trudności. Pozdrawiam biegacza!

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Drogi Jarku i Wojtku. Wy to chyba jesteście pracownikami firmy Ozone, albo piszecie o innym produkcie niż można kupić na ozonemask.pl . Tak się składa że też kupiłam tam maskę sportową skuszona kodem promocyjnym i po pierwszym użyciu poleciała do śmieci! Dzisiaj zamierzam kupić inną. Maska jest niedopasowana, źle przylega i nie jest szczelna. Metalowy nosek wygląda dosłownie jakby ktoś go nożyczkami wyciął z puszki po cocacoli!!! A to ten element powinien dociskać maskę do twarzy. Podczas oddychania w masce czuć jak brudne powietrze przechodzi górą, przy wydechu to samo. Do tego sam neopren jest parszywej jakości, wręcz cuchnie Chinami,… Czytaj więcej »

Jarek
Gość
Jarek

Droga Agnieszko, opisuję to co mam. Czasem jest tak, że ten sam produkt spodoba się jednej osobie, drugiej wręcz przeciwnie (np. iphone/samsung). Tutaj akurat starsza maska miała podobne wady, które opisałaś, szczególnie ucisk. Natomiast przy aktualnej nie mam żadnych problemów – jest bardzo dobrze wykonana.

Meg
Gość
Meg

Agnieszko polecam Ci maskę firmy Respro. Jest najlepsza jaką do tej pory miałam. Osobiście posiadam model Cinqro i muszę przyznać,iż w przypadku tej firmy cena idzie w parze z jakością. Po wypraniu maska nadal jest jak nowa ,inne rozlatywały się po sezonie. Respro to chyba jedyna firma w PL ktora nie produkuje w Chinach tylko w UK.

Sylwunia21
Gość
Sylwunia21

A ja polecam wszystkim firmę Respro. Kupiłam maskę dla allergików, bo mam problemy z cerą i początkowo nie byłam przekonana do tych wszystkich masek ale jak się je nosi to różnicę w oddychaniu widać od razu. Kilka razy kupiłam coś taniego przez internet i za każdym razem to lądowało w koszu bo albo mnie uczulało albo wyglądało jak badziewie z Chin.W końcu na urodziny poprosiłam rodziców o porządną maskę która przy okazji pozwoli mi uprawiać sport bo do szkoły dojeżdżam na rowerze i mam. Nie szarpie mi włosów, nie spada z twarzy mogę nosić okulary i nie parują mi szkła… Czytaj więcej »

Bartek
Gość
Bartek

Świetne maski antysmogowe znalazłem dla siebie i rodziny na http://www.promask.pl
polecam

Aga
Gość
Aga

Przecież to dziadostwo. Nijak się mają do masek Respro. To tak jakby porównywać starego Forda do Mercedesa SLR 🙂

Renia
Gość
Renia

Też mam maskę Ozone Casual i potwierdzam opinie, że nie jest szczelna. Sprzedawca w sklepie polecał, ale dopiero po użyciu zauważyłam, że powietrze przedostaje się w okolicy nosa, bo metalowa część przy nosie się odkształca. Dodatkowo moje wątpliwości budzi fakt, że filtr w masce Casual jest dwa razy mniejszy niż sama maska i jest schowany w “szufladce”, gdzie brudne powietrze spokojnie może przechodzić obok filtra. Czuję zrobiona się w balona, bo wychodzi na to, że kupiłam kawałek szmatki za 99zł!!!

Daro
Gość
Daro

Bo prawda jest taka, że jeśli kupować to produkt z najwyższej półki. Ja mam maskę Ultra Light Respro już drugi sezon i jestem bardzo zadowolony. Co prawda mało nie kosztowała, ale różnicę widać od razu.Przede wszystkim neopren jest bardzo dobrej jakości, nawet w filtrach widać różnicę. Patrzyłem na ich stronkę przed zakupem to zajmują się produkcją ponad 20 lat więc doświadczenie mają.

Roman
Gość
Roman

Długo szukałem maski,która wyglądałaby fajnie i potwierdzam tu nie pamiętam kto pisał o Cinqro Respro. Też mam taką w kolorze czarnym i dobrze wygląda. Porządne wykonanie, nic się nie pruje nie odpada i na twarzy tez super się prezentuje. Ja sporo biegam w dodatku mieszkam w Katowicach a tu powietrze fatalne i już sobie nie wyobrażam biegania bez maski. No i w komplecie od razu miałem dwa filtry w tym jeden sportowy. Oddycha się ok bo maska ma takie zawory do regulowania co akurat dla mnie jest super bo sobie mogę zwiększać dopływ powietrza w zależności od tempa biegania. Najlepiej… Czytaj więcej »

Bartek
Gość
Bartek

Zgadzam się najlepsze maski na http://www.respro.com.pl

Andrzej K.
Gość
Andrzej K.

Osobiście wolę maski antysmogowe https://dragonmask.pl/ – na ich stronie są badania potwierdzające skuteczność swoich masek, niestety na innych sklepach nie widziałem tego.

Bambi
Gość
Bambi

haha dobre szef da Ci premię za pisanie tych bzdur. Nie dość że paskudnie wyglądają to jeszcze są dziadowskie i nie szczelne.

Maciek
Gość
Maciek

Inspekcja Handlowa ostatnio pojechała po maskach Dragon. Są Nieszczelne i źle opisane

Alex
Gość
Alex

Maski to świetny pomysł, pod warunkiem,iż wybierzemy te które posiadają atesty, porządne wykonanie z wysokiej jakości materiałów, dobrej jakości filtry, oraz zawory bo to one odpowiadają za filtrację powietrza. Polecam zapoznać się ze stroną http://www.respro.com.pl myślę że nie znajdzie się osoba,która byłaby nie zadowolona z zakupu tej maski.

Alinka
Gość
Alinka

Ja bym nie ryzykowała czegoś o chemicznym zapachu na pewno nosic blisko twarzy. Fajne są U-mask – bardzo przyjemne w dotyku, nie wbijają się tak mocno do skory, neoprenu nie mają, więc nie śmierdzą, i mają filtr bio który niszczy to co wpadnie do nich szkodliwego. No i ładne, kolorowe, wysokiej jakości- produkowane we Włoszech a nie w Chinach 🙂 Znam kilka osób które je kupiło, bo zobaczyło u mnie i są mega zadowoleni. U-mask i Respo to taka górna półka jeśli chodzi o maski. No cena wyższa niż te chińskie ale coś za coś 🙂

Izka
Gość
Izka

Ja stosuję filtry do nosa Smogenix. Nie tylko są dobre na smog ale i na alergie, dym z papierosów itp..

Maciek
Gość
Maciek

N99 to oznaczenie amerykańskie, nie europejskie. Jest ono używane przez producentów drogich i niekoniecznie dobrych (kryterium szczelności) masek “sportowych”. Marek nie wymieniam.
Europejskim i obowiązującym w Polsce oznaczeniem klasy filtra odpowiadającej N99 jest P3, zgodne z europejską normą EN149:2001.

Koleś
Gość
Koleś

dgfgsdfgdfg

Mateusz
Gość
Mateusz

A co powiecie jeśli chodzi o ranking masek na stronie https://www.maski-antysmogowe.net

Wiktor
Gość
Wiktor

Maski jedynie z atestem. W sieci znalazłem fajny poradnik https://alertsmogowy.pl/maski-antysmogowe/aqzm/maska-antysmogowa-skutecznosc.html opisujący działanie tego typu masek. Mimo wszystko warto zainwestować dodatkowo w oczyszczacz powietrza.

michał
Gość
michał

wiesz, maska maską… co z tego ze maska będzie atestowana jak wsadzisz gówniany filtr?

trackback

[…] strona o maskach antysmogowych – https://smoglab.pl/maski-antysmogowe-czy-to-dziala/ ; m.in. wyniki badań potwierdzające pozytywne efekty korzystania z […]

biegacz
Gość
biegacz

Ja z kolei z masek antysmogowych wybrałem te od firmy Broyx – przekonał mnie znak CE.
Jednak tego typu produkty powinny podlegać kontroli i być testowane pod kątem faktycznej skuteczności.

Herkot
Gość
Herkot

Ja wybierając maski skupiłbym się przede wszystkim na certyfikacji. Często jest w ofercie wychwalana maska, a okazuje się że nie została ona przebadna w żaden sposób. Mi osobiście jedyna maska jaką udało się znaleźć z certyfikacją to maski firmy Broyx (sam mam sport 700 i sprawdza się świetnie). Posiadają certyfikację, dostajemy nie tylko maskę, ale również instrukcję użytkowania. Według mnie nie ma sensu oszczędzać na zdrowiu 🙂

Talim
Gość
Talim

Broyx jako jedyna firma posiada certyfikat CE. Warto o tym pamiętać. Dla tego rodzaju produktów to kluczowa sprawa!

Kastyo
Gość

w tym miejscu przestałem czytać… niestety – to co badacze odebrali jako dzialanie maski zwiazane ze smogiem jest po prostu dzialaniem zwiazanym z mniejszym poborem tlenu (czyli korzystniejszym dla zdrowia niz bez maski… czyli badany zle oddychal :P) /
“Pomiary wykazały niższe ciśnienie krwi u badanych w przypadku noszenia maski antysmogowej i zwiększoną zmienność rytmu zatokowego – parametry obniżające ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. zawału serca czy udaru mózgu). Mówiąc prościej: noszenie maski ograniczało niekorzystny wpływ smogu na układ krążenia.” https://smoglab.pl/maski-antysmogowe-czy-to-dziala/

Joanna
Gość
Joanna

Polecam maskę Respro Cinqro i Respro techno- te dwie testowałam. Są skuteczne. Mniej kaszlę po bieganiu i (przepraszam, bo to obrzydliwe) nie smarkam smoła jak wcześniej.

Adrian
Gość
Adrian

Ja mam maskę Broyx z Decathlonu, jest to maska sportowa z niewielkimi oporami powietrza. Teraz jest okres pylenia traw, a ta maska zatrzymuje pyłki, idealnie nadaje się do biegania na zewnątrz podczas wiosny i lata . Długo się zastanawiałem nad kupnem, bo myślałem że ciężko się w niej oddycha, ale tak nie jest. Ja mam alergie na przeróżne pyłki, a jak jest wysokie stężenie to nie jestem już skazany na siedzenie w domu.

Tobiasz
Gość
Tobiasz

Ja akurat mam ich maskę, ale używam głównie w okresie jesienno-zimowym, wiosennym, gdy kopciuchy palą na potęgę. Niestety wtedy nie da się normalnie bez maski chodzić. Komfort oddychania z maską jest nieporównywalny

Kaśka
Gość
Kaśka

Używałam jej w zimę jak był na zewnątrz smog i nie dało się oddychać, teraz dokupiłam nowy filtr z myślą o sezonie jesienno – zimowym, bo już zaczynają grzać w kaloryferach i bez maski na dworzu nie da się biegać.

Paweł M
Gość
Paweł M

Ja dopiero kilka dni temu kupiłem taką maskę, dla mnie ona jest super, całkiem dobrze się w niej oddycha.

Marta
Gość
Marta

tez mam te maskę broyx 700 i kupiłam na jesień i zimę , żeby mnie ochroniła przed smogiem. rozmiar dobrze dopasowany i moim zdaniem jest komfortowa. Oddycha się dobrze, wiadomo, ze jest inaczej niż bez maski, ale zdrowie przecież ważniejsze. Dla mnie jest tez bardzo wazne, ze ma certyfikat. Kiedyś kupiłam zwykłą maskę online i nawet nie pomyślałabym, ze ludzie o tak robia maski i sprzedają i nikt tego nie sprawdza. Tutaj wiadomo, ze maska jest sprawdzona i o to mi chodzi.

Metanol
Gość
Metanol

Dużo tekstu, dużo cytowań, brak źródeł. Pseudonauka w pełnej krasie. Kto wykonywał badania, na jakiej ilości osób, jakie zanieczyszczenia były analizowane? Maski zatrzymują tylko pyły, czy również szkodliwe związki chemiczne? Jakie?
Poziom DNO.