Udostępnij

Czy porozumienie górników z rządem to fikcja? „Innego nie mogło być” [PODCAST]

30.09.2020

„Ostatnia tona węgla w Polsce zostanie wydobyta w 2049 roku” – czytamy na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych, które pod koniec zeszłego tygodnia negocjowało z górnikami na temat daty zakończenia działalności polskich kopalni węgla kamiennego. Tylko że ustalenia porozumienia węglowego są niemożliwe do zrealizowania – oceniają niektórzy komentatorzy. Kiedy i na jakich warunkach nastąpi więc polski „coalexit”? O tym w nowym odcinku podcastu „Proste pytania” mówi Dominik Brodacki, ekspert think-tanku Polityka Insight.

Po burzliwych negocjacjach i proteście górników pod ziemią wreszcie się udało – twierdzi polski rząd. Górnicy dostaną odprawy i długie, nawet czteroletnie, płatne urlopy. Za to rządzący mają zielone światło dla zamykania polskich kopalń. Pierwsze staną już za rok, ale Polska będzie utrzymywała wydobycie przez kolejnych 29 lat. Taki przynajmniej jest plan wynikający z porozumienia rządu ze związkowcami ze śląskich kopalń kontrolowanych przez Polską Grupę Górniczą.


Czytaj również: Polska bez węgla do 2049? Porozumienie górników z rządem “niemożliwe do zrealizowania”

Tylko że nic nie może odbyć się bez zgody Komisji Europejskiej, a we wspólnotowym prawie nie ma zapisów o publicznym wsparciu dla kopalń. Eksperci przekonują, że dalsze ich działanie będzie słono kosztowało polski budżet. W związku z tym porozumienie może trafić do kosza jeszcze przed kolejną turą rozmów rządu z górnikami. Te miałyby doprowadzić do opracowania umowy społecznej, która konkretyzowałaby zapisy opublikowanych pod koniec zeszłego tygodnia dokumentów.

– Innego porozumienia nie mogło być. Strony i tak poszły daleko do przodu w porównaniu z tym, co działo się w ostatnich miesiącach – ocenia mimo to Dominik Brodacki z think-tanku Polityka Insight. Podkreśla jednak, że rozmowy z Komisją Europejską będą trudne – o ile ta w ogóle będzie chciała do nich przystąpić. Bo przecież może od razu powiedzieć, że dopłacanie do kopalń w ogóle nie wchodzi w grę.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Źródło zdjęcia: JMx Images / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.