Udostępnij

Polska bez węgla do 2049? Porozumienie górników z rządem „niemożliwe do zrealizowania”

29.09.2020

Politycy i związkowcy zapowiadają „koniec węgla kamiennego” w Polsce i ogłaszają sukces wspólnych negocjacji. Czy słusznie? Wątpliwości mają komentatorzy. Planom polskiego rządu może sprzeciwić się Unia Europejska. Co więcej, w podpisanym z górnikami porozumieniu nie ma słowa o przyszłości kilku ważnych kopalni.

„Ostatnia tona węgla w Polsce zostanie wydobyta w 2049 roku” – czytamy na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych, które pod koniec zeszłego tygodnia negocjowało z górnikami na temat daty zakończenia działalności polskich kopalni węgla kamiennego. Na rządowych stronach możemy znaleźć listę kopalni wraz z datami ich planowanego zamknięcia. W porozumieniu są też wstępne uzgodnienia dotyczące rekompensat dla górników za utracone miejsca pracy. Chodzi między innymi o czteroletnie urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne. Więcej konkretów mamy poznać w grudniu, kiedy opracowana ma zostać umowa społeczna rządu z pracownikami sektora wydobywczego.

Możliwy sprzeciw Komisji Europejskiej

Na drugą turę rozmów może jednak nie zgodzić się Komisja Europejska. Unijni urzędnicy muszą zaaprobować plany rządu, które drastycznie rozjeżdżają się z założeniami europejskiej polityki klimatycznej. Ostatnio przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zaproponowała, by Wspólnota dążyła do zmniejszenia emisji o 55 proc. w ciągu 10 lat. Do 2050 roku Unia ma być klimatycznie neutralna, co wiąże się z wypuszczaniem do atmosfery śladowych ilości gazów cieplarnianych. To zaledwie rok po planowanym zamknięciu ostatnich kopalni w Polsce.

Czytaj również: Zygmunt Solorz-Żak rezygnuje z nowej kopalni odkrywkowej

Ich lista w dokumencie podpisanym przez górników i rządzących jest też niekompletna. Porozumienie dotyczy jedynie zakładów wydobywczych Polskiej Grupy Górniczej. Rząd nie wypowiedział się na razie o przyszłości Lubelskiego Węgla, do którego należy „Bogdanka”. Nie wiadomo też, co z kopalniami zarządzanymi przez Tauron Wydobycie, prowadzącym interesy między innymi w małopolskich Brzeszczach. Na razie można jedynie przypuszczać, że również i one zakończą działalność przed 2049 rokiem.

Komentatorzy mówią o „pustych obietnicach”

Eksperci komentujący sprawę w mediach społecznościowych twierdzą, że KE nie zgodzi się na tak długie utrzymywanie wydobycia w Polsce. Tak na Twitterze pisze Marek Józefiak z Greenpeace Polska, który sugeruje, że górnictwo „samoczynnie zwinie się w latach 30.”

W podobnym tonie wypowiada się również Robert Tomaszewski, ekspert od energetyki z think-tanku Polityka Insight.


Sprzeciwu KE wobec porozumienia rządu z górnikami wierzy również Ilona Jędrasik z ClientEarth. Według niej górnicze związki i rząd podjęły „fikcyjne decyzje”.

Czytaj także: Na stronie ministra przeczytamy o kryzysie klimatycznym. Przejęli ją młodzi aktywiści

O zgodzie Komisji Europejskiej czytamy też na oficjalnej stronie Greenpeace Polska. „Wejście w życie porozumienia jest – jak zauważają sami jego sygnatariusze – uwarunkowane zgodą Komisji Europejskiej na pomoc publiczną na finansowanie bieżącej produkcji sektora górniczego. Takiej zgody Komisja Europejska nie wyda, gdyż udzielanie pomocy publicznej na bieżącą działalność kopalni węglowych jest niezgodne z prawem europejskim” – twierdzą członkowie organizacji.

Do przyjęcia 2049 roku jako daty zakończenia wydobycia węgla kamiennego, rządzących mogły skłonić podziemne strajki górników. W zeszłym tygodniu w kopalniach, według różnych źródeł, protestowało od 200 do 400 pracowników.

Źródło zdjęcia: Vyacheslav Svetlichnyy / Shutterstock
Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.