Udostępnij

Czy świat zwolni po koronawirusie? Prof. Malinowski: Chyba tylko w naszej bańce [PODCAST]

04.06.2020

Profesor Szymon Malinowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych specjalistów od zmian klimatu w Polsce. W filmie „Można panikować” przekonuje, że czas na działanie wobec kryzysu klimatycznego może niedługo minąć. Czy w uniknięciu katastrofy pomogą media i politycy? I czy pandemia koronawirusa może zmienić nasze przyzwyczajenia, wypłaszczając krzywą emisji? To nasze proste pytania, które zadaliśmy naukowcowi.

Szymon Malinowski od lat edukuje o zmianach klimatu. Fizyk atmosfery i profesor nauk o ziemi z Uniwersytetu Warszawskiego przede wszystkim ostrzega przed nadchodzącą katastrofą klimatyczną. Przekonuje, że potrzebne jest szybkie działanie. Jeśli go nie podejmiemy, niedługo może być już za późno, a ocieplenie będzie niemożliwe do zatrzymania.

Profesor jest również bohaterem filmu „Można panikować” w reżyserii Jonathana L. Ramseya. Produkcja z jednej strony ukazuje go jako uczonego i popularyzatora nauki. Z drugiej otrzymujemy obraz człowieka – z rodziną, pasją, wspomnieniami i ambicjami.

Film można obejrzeć do 7 czerwca zupełnie za darmo na portalu YouTube. Przy okazji premiery „Można panikować” zapytaliśmy profesora o kilka ważnych spraw. W najnowszym odcinku naszego podcastu „Proste pytania o ważne sprawy” opowiada on o mediach, zachowaniu polityków wobec kryzysu klimatycznego i szansach na zatrzymanie globalnego ocieplenia.


Malinowski mówi również o pandemii koronawirusa. W związku z nią świat w dużej mierze się zatrzymał, a emisje dwutlenku węgla spadają. Wielu ludzi nauczyło się żyć wolniej i zrezygnowało z nadmiernej konsumpcji, która napędza efekt cieplarniany.

– To niestety jest nasza, ekologiczna bańka. Wielu ludzi żyje tak, jak do tej pory, inni stracili źródło utrzymania. Dlatego chcą powrotu starego porządku, który zapewniał im byt – ocenia Malinowski.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Zdjęcie: kadr z filmu „Można panikować”

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.