Profesor Szymon Malinowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych specjalistów od zmian klimatu w Polsce. W filmie „Można panikować” przekonuje, że czas na działanie wobec kryzysu klimatycznego może niedługo minąć. Czy w uniknięciu katastrofy pomogą media i politycy? I czy pandemia koronawirusa może zmienić nasze przyzwyczajenia, wypłaszczając krzywą emisji? To nasze proste pytania, które zadaliśmy naukowcowi.
Szymon Malinowski od lat edukuje o zmianach klimatu. Fizyk atmosfery i profesor nauk o ziemi z Uniwersytetu Warszawskiego przede wszystkim ostrzega przed nadchodzącą katastrofą klimatyczną. Przekonuje, że potrzebne jest szybkie działanie. Jeśli go nie podejmiemy, niedługo może być już za późno, a ocieplenie będzie niemożliwe do zatrzymania.
Profesor jest również bohaterem filmu „Można panikować” w reżyserii Jonathana L. Ramseya. Produkcja z jednej strony ukazuje go jako uczonego i popularyzatora nauki. Z drugiej otrzymujemy obraz człowieka – z rodziną, pasją, wspomnieniami i ambicjami.
Film można obejrzeć do 7 czerwca zupełnie za darmo na portalu YouTube. Przy okazji premiery „Można panikować” zapytaliśmy profesora o kilka ważnych spraw. W najnowszym odcinku naszego podcastu „Proste pytania o ważne sprawy” opowiada on o mediach, zachowaniu polityków wobec kryzysu klimatycznego i szansach na zatrzymanie globalnego ocieplenia.
Malinowski mówi również o pandemii koronawirusa. W związku z nią świat w dużej mierze się zatrzymał, a emisje dwutlenku węgla spadają. Wielu ludzi nauczyło się żyć wolniej i zrezygnowało z nadmiernej konsumpcji, która napędza efekt cieplarniany.
– To niestety jest nasza, ekologiczna bańka. Wielu ludzi żyje tak, jak do tej pory, inni stracili źródło utrzymania. Dlatego chcą powrotu starego porządku, który zapewniał im byt – ocenia Malinowski.
“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.
Zdjęcie: kadr z filmu „Można panikować”