Udostępnij

Czym oddycha Wieliczka? Mieszkańcy dowiedzą się dzięki nowej stacji pomiarowej

23.01.2024

W Małopolsce stanęła nowa stacja pomiaru zanieczyszczenia powietrza. W Wieliczce profesjonalna aparatura zmierzy nie tylko stężenie szkodliwych pyłów PM10, ale również rakotwórczego benzo(a)pirenu. To kolejna stacja w tak zwanym „obwarzanku” krakowskim – czyli okalających stolicę województwa gminach. Jakość powietrza często jest tam fatalna.

Urządzenie pomiarowe pojawiło się w Wieliczce z inicjatywy Krakowskiego Alarmu Smogowego we współpracy z władzami gminy. Do tej pory mieszkańcy mogli sprawdzić jakość powietrza jedynie dzięki niewielkim, prywatnym czujnikom. Nowa stacja dostarczy bardziej precyzyjne pomiary i zmierzy stężenie większej liczby substancji.

– Musimy działać wspólnie, nie możemy ograniczać się jedynie do Krakowa – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Guła z KAS. Jak podkreślił, przed gminami stoi duże wyzwanie. W „obwarzanku” nadal trzeba wymienić wiele „kopciuchów”, czyli najbardziej zanieczyszczających powietrze kotłów grzewczych. Mieszkańcy będą musieli to zrobić do końca 2022 roku. Tego wymaga wojewódzka uchwała antysmogowa.


Czytaj również: Będzie zastrzyk pieniędzy dla “Czystego Powietrza”? 8 mld euro na wymianę źródeł ciepła

Jak zaznaczył Guła, władze powinny pokazywać problem smogu swoim mieszkańcom. To pierwszy krok w drodze do pozbycia się problemu smogu.

– Oni nie będą wymieniali swoich pieców, jeśli nie będą wiedzieć, że trzeba to robić. Jeżdżąc po obwarzanku, często słyszeliśmy, jak ludzie mówili: „a smog to jest w Krakowie, a nie u nas”. Rzeczywistość jest oczywiście inna, czego dowodzą między innymi pomiary z Zabierzowa. Tam jest dramatycznie źle – zaznaczał lider KAS.

Jak mówił wiceburmistrz Wieliczki Piotr Krupa, gmina wymieniła już około tysiąc kotłów- 375 roku w samym 2019 roku . To dużo, jak na „obwarzanek”. W wielu miejscach liczba ta sięga zaledwie kilkudziesięciu urządzeń rocznie. Mimo to w gminie Wieliczka do wymiany pozostało jeszcze ok. 4 tys. kotłów.

– Posiadając tę stację, będziemy starali się też przeprowadzić mapowanie zanieczyszczeń za pomocą innych urządzeń. W momencie występowania wysokich stężeń pyłów zobaczymy, jak rozkładają się one w mieście – mówił Guła.

Stacja pomiarowa stanęła na terenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ul. Boguckiej. Stan powietrza można sprawdzać na stronach Gminy Wieliczka oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego. Dane są też wyświetlane na bieżąco na urządzeniu. To na razie pilotaż – urządzenie na pewno będzie mierzyło zanieczyszczenie przez rok. Możliwe jednak, że zostanie w Wieliczce na stałe.

Źródło zdjęcia: materiały Krakowskiego Alarmu Smogowego

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.