Będzie zastrzyk pieniędzy dla „Czystego Powietrza”? 8 mld euro na wymianę źródeł ciepła

1311
0
Podziel się:

„Czyste Powietrze” ma zostać włączone do Krajowego Planu Obudowy – dowiedział się portal Interia. Dzięki temu program może zostać dofinansowany kwotą aż 8 miliardów euro.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska może dostać aż 57 mld euro w dotacjach i pożyczkach. To unijna pomoc w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Środki będą pochodzić z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

Ministerstwo środowiska i klimatu zadeklarowało, że na rozwój programu „Czyste Powietrze” potrzebne jest 8 miliardów euro. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść do końca kwietnia 2021.

Czytaj także: Czyste Powietrze nareszcie dostępne także dla najuboższych. Można dostać nawet 37 tys. zł

„Możemy liczyć, że to 8 mld euro zostanie [w ostatecznej wersji Krajowego Planu Odbudowy – red.]. Ministerstwo Klimatu zgłosiło ten projekt Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej jako swój priorytet” – mówił w rozmowie z Interią Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”. „Jestem przekonany, że to się uda. Wszystko jest na dobrej drodze” – ocenił.

Najprawdopodobniej z unijnych środków nie będzie można finansować gazowych źródeł ciepła. Beneficjenci „Czystego Powietrza” będą mogli więc przeznaczyć otrzymaną sumę np. na zamontowanie pompy ciepła.

Zdjęcie: theftrash/Shutterstock

Podziel się: