Udostępnij

Czyste Powietrze bez wsparcia dla najuboższych. PAS apeluje o zmiany

25.06.2020

„Czyste Powietrze” od ponad miesiąca działa w nowej formie – prostszej i szybszej. To program, dzięki któremu mają być wymienione wszystkie „kopciuchy”, które powodują w naszym kraju smog. Jednak, jak zauważa Polski Alarm Smogowy, w „Czystym Powietrzu” wciąż są niedociągnięcia. Lider PAS, Andrzej Guła, apelował podczas szczytu klimatycznego ToGetAir do Ministra Klimatu o kolejne zmiany i udostępnienie programu najuboższym.

W nowej wersji programu, podobnie jak w poprzedniej, gospodarstwa o najniższych dochodach miały mieć dostęp do podwyższonych poziomów dofinansowania – sięgających 60% kosztów inwestycji. Dotyczy to osób, których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1400 zł. Jednak żeby taką dotację otrzymać, trzeba uzyskać w gminie zaświadczenie o dochodach.

Problem w tym, że od maja, od momentu otwarcia naboru do „Czystego Powietrza 2.0.” nie przyjęto zmian w prawie, które upoważniłyby gminy do wystawiania takich zaświadczeń.

– Ludzie ubożsi w praktyce są w tej chwili wykluczeni z programu „Czyste Powietrze” – mówi Andrzej Guła, lider PAS. – Nie stać ich na pokrycie aż 70% kosztów wymiany kotła. Stało się tak pomimo wielokrotnych zapowiedzi polityków, że osoby o najniższych dochodach będą miały dostęp do wyższego dofinansowania, będą miały dostęp do pożyczek na preferencyjnych zasadach, oraz dostęp do profesjonalnej pomocy eksperckiej przy termomodernizacji domu – dodaje.

Na stronie internetowej „Czystego Powietrza” możemy znaleźć jedynie informację o tym, że komponent dla uboższych gospodarstw domowych jest niedostępny.

– Żeby rozwiązać problem smogu, konieczna jest zmiana sposobu ogrzewania milionów domów. To oczywiście zależy od indywidualnych wyborów gospodarstw domowych. Ale to także zależy od tego, czy państwo będzie prowadzić aktywną politykę wspierającą transformację energetyczną budynków – podkreśla Guła. – „Czyste Powietrze” to ważny program, o który Polski Alarm Smogowy zabiegał od lat. Cieszy nas, że niedawno został zreformowany, bo zmiany były niezbędne. Jednak reforma nie została doprowadzona do końca – dodaje.

Podczas szczytu klimatycznego ToGetAir, który odbywał się w tym tygodniu w Warszawie, Guła apelował do resortu klimatu o doprowadzenie zmian w „Czystym Powietrzu” do końca. Jak zaznacza w rozmowie ze SmogLabem, dostał zapewnienie od dyrektor departamentu ochrony powietrza i polityki miejskiej Agnieszki Sosnowskiej, że dotacje dla najuboższych ruszą już niedługo.

Zdjęcie: Aliaksander Karankevich/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.