Udostępnij

Ruszył nabór wniosków w nowej wersji Czystego Powietrza. Wsparcie nawet do 135 tys. złotych

03.01.2023

We wtorek 3 stycznia uruchomiony został nabór wniosków w nowej wersji programu Czyste Powietrze. Po zmianach, ogłoszonych oficjalnie w grudniu, najmniej zarabiający liczyć mogą na wsparcie w wysokości nawet 135 tys. złotych. Najwyższe poziomy dotacji są dostępne dla osób, które zdecydują się na dokonanie kompleksowej termomodernizacji.

Ogłoszone w grudniu zmiany w Czystym Powietrzu weszły właśnie w życie. 3 stycznia 2023 roku ruszył nabór wniosków w nowej wersji programu, która oferuje wyższe poziomy wsparcia. Mocniej premiowane są przy tym decyzje o podjęciu się kompleksowej termomodernizacji budynku.

Ze szczegółowymi informacjami zapoznać można się na stronach programu Czyste Powietrze.

Dla kogo wsparcie w Czystym Powietrzu? Nowe progi dochodowe

Podobnie jak do tej pory, wysokość możliwego do uzyskania wsparcia uzależniona jest od poziomu zarobków w gospodarstwie domowym. Zmieniają się jednak progi dochodowe. Trzy poziomy finansowania przewidziano teraz dla gospodarstw:

  • z rocznym dochodem do 135 tys. złotych (część 1. programu),
  • o miesięcznych dochodach do 1 894 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2 651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym (część 2. programu),
  • a także o miesięcznych dochodach do 1 090 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 1 526 złotych w gospodarstwie jednoosobowym (część 3. programu).

Zastrzeżenia w zakresie wsparcia dla najuboższych wyraził Polski Alarm Smogowy: Wysoka podwyżka dotacji w Czystym Powietrzu. Najubożsi wciąż poza programem

Ile może wynieść wsparcie? Premiowana kompleksowa termomodernizacja po audycie energetycznym

Maksymalne wysokości bezzwrotnej dotacji, dostępne dla poszczególnych grup dochodowych, wynoszą:

  • 66 tys. złotych (w części 1.),
  • 99 tys. złotych (w części 2.),
  • a także 135 tys. złotych (w części 3. programu).

Najwyższe poziomy dostępne są jednak tylko w przypadku, gdy m.in. zdecydujemy się na kompleksową termomodernizację budynku i wybierzemy najmniej emisyjne źródło ciepła. Szczegółowe wyliczenia w tym zakresie publikowaliśmy TUTAJ.

 class=

Kompleksowa termomodernizacja. Co oznacza?

Co dokładnie oznacza w tym przypadku kompleksowa termomodernizacja? Aby otrzymać wsparcie, wymagane jest przeprowadzenie audytu energetycznego oraz wykonanie wszystkich elementów w nim wskazanych. Konkretnie chodzi o zrealizowanie jednego z dwóch poniższych wariantów, według wskazań z przygotowanego audytu. Termomodernizacja musi zapewnić zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku:

  • albo do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok),
  • albo o minimum 40 procent.

Jak czytamy na stronach rządowych, nowa oferta programu gwarantuje dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1 200 złotych. Wsparcie to „jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części Programu Priorytetowego Czyste Powietrze”.

„NFOŚiGW podkreśla bardzo ważną rolę termomodernizacji”

„W związku z agresją Rosji na Ukrainę sytuacja na rynku wiąże się ze znacznym wzrostem cen, w tym nośników energii. Z tego względu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla bardzo ważną rolę termomodernizacji w zmianach w programie priorytetowym 'Czyste Powietrze'” – powiedział w oświadczeniu Paweł Mirowski, zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

„Wychodzimy do Beneficjentów z propozycją nie tylko dofinansowania do wymiany przestarzałego wysokoemisyjnego źródła ciepła, ale także zachęcamy do skorzystania z bardzo atrakcyjnego pakietu dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynku. Najwyższe dofinansowanie, czyli nawet do 136 200 złotych, będzie można uzyskać w przypadku przeprowadzenia tzw. głębokiej, a więc kompleksowej termomodernizacji” – zaznacza Mirowski.

Drugi wniosek o dofinansowanie

Nowa wersja programu Czyste Powietrze” oznacza ponadto możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie.

„W celu promowania termomodernizacji budynków jako metody na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych, umożliwiono złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie dla Beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła. Możliwe będzie wówczas wykonanie, na podstawie audytu energetycznego, zarówno częściowej jak i kompleksowej termomodernizacji budynku pozwalającej na osiągnięcie określonych w Programie wskaźników zużycia energii po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia” – podkreślał w komunikacie NFOŚiGW, ogłaszając nową wersję programu.

Ze szczegółami, a także pozostałymi zmianami w programie, zapoznać można się na stronach Czystego Powietrza.

 class=

_

Zdjęcie: mitifoto / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.