Udostępnij

Ruszył nabór wniosków w nowej wersji Czystego Powietrza. Wsparcie nawet do 135 tys. złotych

03.01.2023

We wtorek 3 stycznia uruchomiony został nabór wniosków w nowej wersji programu Czyste Powietrze. Po zmianach, ogłoszonych oficjalnie w grudniu, najmniej zarabiający liczyć mogą na wsparcie w wysokości nawet 135 tys. złotych. Najwyższe poziomy dotacji są dostępne dla osób, które zdecydują się na dokonanie kompleksowej termomodernizacji.

Ogłoszone w grudniu zmiany w Czystym Powietrzu weszły właśnie w życie. 3 stycznia 2023 roku ruszył nabór wniosków w nowej wersji programu, która oferuje wyższe poziomy wsparcia. Mocniej premiowane są przy tym decyzje o podjęciu się kompleksowej termomodernizacji budynku.

Ze szczegółowymi informacjami zapoznać można się na stronach programu Czyste Powietrze.

Dla kogo wsparcie w Czystym Powietrzu? Nowe progi dochodowe

Podobnie jak do tej pory, wysokość możliwego do uzyskania wsparcia uzależniona jest od poziomu zarobków w gospodarstwie domowym. Zmieniają się jednak progi dochodowe. Trzy poziomy finansowania przewidziano teraz dla gospodarstw:

  • z rocznym dochodem do 135 tys. złotych (część 1. programu),
  • o miesięcznych dochodach do 1 894 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2 651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym (część 2. programu),
  • a także o miesięcznych dochodach do 1 090 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 1 526 złotych w gospodarstwie jednoosobowym (część 3. programu).

Zastrzeżenia w zakresie wsparcia dla najuboższych wyraził Polski Alarm Smogowy: Wysoka podwyżka dotacji w Czystym Powietrzu. Najubożsi wciąż poza programem

Ile może wynieść wsparcie? Premiowana kompleksowa termomodernizacja po audycie energetycznym

Maksymalne wysokości bezzwrotnej dotacji, dostępne dla poszczególnych grup dochodowych, wynoszą:

  • 66 tys. złotych (w części 1.),
  • 99 tys. złotych (w części 2.),
  • a także 135 tys. złotych (w części 3. programu).

Najwyższe poziomy dostępne są jednak tylko w przypadku, gdy m.in. zdecydujemy się na kompleksową termomodernizację budynku i wybierzemy najmniej emisyjne źródło ciepła. Szczegółowe wyliczenia w tym zakresie publikowaliśmy TUTAJ.

 class=

Kompleksowa termomodernizacja. Co oznacza?

Co dokładnie oznacza w tym przypadku kompleksowa termomodernizacja? Aby otrzymać wsparcie, wymagane jest przeprowadzenie audytu energetycznego oraz wykonanie wszystkich elementów w nim wskazanych. Konkretnie chodzi o zrealizowanie jednego z dwóch poniższych wariantów, według wskazań z przygotowanego audytu. Termomodernizacja musi zapewnić zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku:

  • albo do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok),
  • albo o minimum 40 procent.

Jak czytamy na stronach rządowych, nowa oferta programu gwarantuje dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1 200 złotych. Wsparcie to „jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części Programu Priorytetowego Czyste Powietrze”.

„NFOŚiGW podkreśla bardzo ważną rolę termomodernizacji”

„W związku z agresją Rosji na Ukrainę sytuacja na rynku wiąże się ze znacznym wzrostem cen, w tym nośników energii. Z tego względu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla bardzo ważną rolę termomodernizacji w zmianach w programie priorytetowym 'Czyste Powietrze'” – powiedział w oświadczeniu Paweł Mirowski, zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

„Wychodzimy do Beneficjentów z propozycją nie tylko dofinansowania do wymiany przestarzałego wysokoemisyjnego źródła ciepła, ale także zachęcamy do skorzystania z bardzo atrakcyjnego pakietu dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynku. Najwyższe dofinansowanie, czyli nawet do 136 200 złotych, będzie można uzyskać w przypadku przeprowadzenia tzw. głębokiej, a więc kompleksowej termomodernizacji” – zaznacza Mirowski.

Drugi wniosek o dofinansowanie

Nowa wersja programu Czyste Powietrze” oznacza ponadto możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie.

„W celu promowania termomodernizacji budynków jako metody na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych, umożliwiono złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie dla Beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła. Możliwe będzie wówczas wykonanie, na podstawie audytu energetycznego, zarówno częściowej jak i kompleksowej termomodernizacji budynku pozwalającej na osiągnięcie określonych w Programie wskaźników zużycia energii po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia” – podkreślał w komunikacie NFOŚiGW, ogłaszając nową wersję programu.

Ze szczegółami, a także pozostałymi zmianami w programie, zapoznać można się na stronach Czystego Powietrza.

 class=

_

Zdjęcie: mitifoto / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.