Nowy ranking programu „Czyste Powietrze”. Duże miasta bez powodów do dumy

1770
0
Podziel się:

Najbardziej aktywną gminą w programie „Czyste Powietrze” jest Chełmno z Kujawsko-Pomorskiego, a na poziomie wojewódzkim króluje Śląsk. To tam w drugim kwartale bieżącego roku mieszkańcy najchętniej składali wnioski o dofinansowanie. Nowe informacje, na podstawie danych z 2477 gmin w Polsce, zaprezentował Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dokładne dane można sprawdzić przez specjalną wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl.

Aktywne uczestnictwo gmin w programie „Czyste Powietrze” jest kluczowe dla rozwiązania problemu smogu. Mam nadzieję, że już wkrótce dzięki punktom obsługi beneficjenta tworzonym w gminach tempo realizowanych w ramach programu inwestycji znacząco przyspieszy – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Śląsk stawia na czyste powietrze

Liderem rankingu za II kwartał 2021 r. jest Chełmno z województwa kujawsko-pomorskiego. Spośród 50 najbardziej aktywnych gmin aż 27 pochodzi z województwa śląskiego. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż 3 gminy z powiatu rybnickiego i 2 z wodzisławskiego. Natomiast 13 gmin pochodzi z, drugiego w zestawieniu, województwa kujawsko-pomorskiego.

Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta. To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania „kopciuchów” zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dni – podkreśla lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Ciekawie jest również na końcu listy. Ani jednego wniosku nie złożyli mieszkańcy aż 31 gmin, w tym m.in. Duszniki Zdrój, Hel, Łeba, Mielno i Karpacz. A trudno przecież uwierzyć, że w tych miejscowościach wymieniono już wszystkie przestarzałe kotły i piece. Również miasta wojewódzkie nie mają się czym pochwalić: Białystok – 101 wniosków, Wrocław – 85, Warszawa – 72, Katowice – 66.

czyste powietrze drugi kwartał

Na pierwszych 50 miejscach rankingu nie ma natomiast gmin z Małopolski i Mazowsza. A to przecież w tych województwach już od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz użytkowania „kopciuchów”. Oznacza to, że do końca przyszłego roku najbardziej emisyjne kotły na węgiel i drewno trzeba będzie zastąpić nowszymi instalacjami.

Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu. Przykładem jest przywołany już Rybnik. Od początku funkcjonowania programu złożono tam aż ponad 3 tys. wniosków. Najwięcej w całym programie – dodaje przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj również: Co piąta gmina nie przystąpiła do programu „Czyste Powietrze” [LISTA]

Bonusy za 16 milionów

Z ostatniej szansy na zgłoszenia gmin do programu „Czyste Powietrze” (termin minął 15 września 2021 r.), skorzystało 108 gmin. Oznacza to, że punkty obsługi beneficjenta uruchomi ponad 80% gmin. Do dziś (30 września 2021 r.) można podpisywać stosowne porozumienia z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, co zagwarantuje zainteresowanym gminom korzystanie z pakietu finansowych zachęt: dofinansowania na uruchomienie i prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze”, refundację pieniężną za złożone wnioski z terenu danej gminy i wspomniane już premiowanie najbardziej aktywnych gmin – podsumowuje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Opublikowany ranking za II kwartał 2021 r. będzie brany pod uwagę przy pierwszym, rocznym podsumowaniu. Ranking roczny obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.. Dzięki niemu poznamy najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych. – Zachęcam serdecznie wszystkie gminy do aktywności w Czystym Powietrzu. Poza bonusami finansowymi dla najaktywniejszych gmin, największą nagrodą za aktywność będzie czyste powietrze dla mieszkańców – mówi prezes Mirowski.

Kolejność w rankingu opiera się na liczbie wniosków złożonych w gminie na tysiąc budynków jednorodzinnych. Ranking obejmuje aktywność gmin w drugim kwartale bieżącego roku i powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.

Zdjęcie: pp1/Shutterstock

Podziel się: