Ostatnie dni by dołączyć do „Czystego Powietrza”. Co piąta gmina jeszcze tego nie zrobiła

1088
0
Podziel się:
Dym nad miastem

Do 15 września gminy mogą składać wnioski o przystąpienie do dystrybucji środków w ramach programu „Czyste Powietrze”. W związku z tym Polski Alarm Smogowy opublikował listę jednostek samorządu, które nadal tego nie zrobiły. Chodzi o blisko 500 z 2,5 tys. gmin w Polsce. „To działanie na szkodę mieszkańców” – komentuje lider PAS.

Według listy opublikowanej przez Polski Alarm Smogowy najlepiej wypadły województwa małopolskie i świętokrzyskie, gdzie wszystkie gminy zgłosiły chęć uczestnictwa w dystrybucji środków w ramach programu Czyste Powietrze. W skali całego kraju nie jest jednak tak kolorowo. Wniosków nie złożyło nadal 490 z 2477 gmin w Polsce.

– Polski Alarm Smogowy apeluje do wszystkich spóźnialskich gmin, które nie przystąpiły jeszcze do Programu Czyste Powietrze, by to zrobiły. Czas na to upływa 15 września. Wszyscy samorządowcy, którzy nie chcą otworzyć punktów beneficjenta i przystąpić do programu, tak naprawdę działają na szkodę mieszkańców swoich gmin” – komentuje dla SmogLabu Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj również: To jest gańba hajcować w starym kotle

Ostatni dzwonek na „Czyste powietrze” dla gmin

– Warto zwrócić uwagę, że jest to już kolejna szansa, którą dostały gminy. Termin składania wniosków został przedłużony po raz trzeci i, z tego co wiem, najprawdopodobniej jest to ostatni raz – podkreśla lider PAS. Aktywiści liczą, że pozostałe gminy zechcą w ostatniej chwili włączyć się do rządowego programu. Dla mieszkańców oznaczać to będzie m.in. utworzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego, na którego uruchomienie i funkcjonowanie gmina otrzyma do 30 tys. złotych.

– Mam nadzieję, że pozostałe gminy dołączą do programu, co pomoże mieszkańcom tych społeczności skorzystać z dopłat – zwraca uwagę Guła.

Opublikowana lista gmin, które nie złożyły wniosków, pochodzi z NFOŚiGW. Na liście nie ma jednak gmin, które chęć uczestnictwa zgłosiły w ostatnim czasie.

Lista gmin, które nie przystąpiły do programu „Czyste powietrze” w podziale na województwa:

1. Województwo dolnośląskie

Nazwa gminyPowiat
Kamienna Góra – miastokamiennogórski
Kostomłotyśredzki
Zagrodnozłotoryjski
Piechowicekarkonoski
Warta Bolesławieckabolesławiecki
Stoszowiceząbkowicki
Osiecznicabolesławiecki
Wiązówstrzeliński
Świeradów-Zdrójlubański
Chocianówpolkowicki
Jelcz-Laskowiceoławski
Bardoząbkowicki
Kłodzko – miastokłodzki
Lądek-Zdrójkłodzki
Ciepłowodyząbkowicki
Mysłakowicekarkonoski
Jeżów Sudeckikarkonoski
Janowice Wielkiekarkonoski
Zgorzelec – gminazgorzelecki
Bolesławiec – gminabolesławiecki
Lubin – miastolubiński
Lwówek Śląskilwówecki
WrocławWrocław

2. Województwo lubelskie

Nazwa gminyPowiat
Abramówlubartowski
Adamówzamojski
Aleksandrówbiłgorajski
Biała Podlaskabialski
Biała PodlaskaBiała Podlaska
Białopolechełmski
Borzechówlubelski
Chodelopolski
Dołhobyczówhrubieszowski
Drelówbialski
Dzierzkowicekraśnicki
Grabowieczamojski
Hannawłodawski
Horodłohrubieszowski
Hrubieszówhrubieszowski
Janów Lubelskijanowski
Jeziorzanylubartowski
Kazimierz Dolnypuławski
Kłoczewrycki
Komarów-Osadazamojski
Konopnicalubelski
Końskowolapuławski
Krasnystawkrasnostawski
Lublinlubelski
Łabuniezamojski
Łaziskaopolski
Łęcznałęczyński
Miączynzamojski
Michówlubartowski
Mirczehrubieszowski
Niemcelubelski
Ostrów Lubelskilubartowski
Ostróweklubartowski
Parczewparczewski
Piszczacbialski
Potok Górnybiłgorajski
Puławypuławski
Radecznicazamojski
Sitnozamojski
Skierbieszówzamojski
Stary Zamośćzamojski
Stężycarycki
Susiectomaszowski
Szastarkakraśnicki
Terespolbialski
Tomaszów Lubelskitomaszowski
Trzeszczanyhrubieszowski
Tyszowcetomaszowski
Uchaniehrubieszowski
Urszulinwłodawski
Uścimówlubartowski
Wąwolnicapuławski
Zamośćzamojski
Zwierzynieczamojski
Ruda-Hutachełmski
Rudnikkrasnostawski

3. Województwo kujawsko – pomorskie

Nazwa gminyPowiat
Bądkowo gmina wiejskaaleksandrowski
Boniewo  gmina wiejskawłocławski
Ciechocinek  gmina miejskaaleksandrowski
Dragacz  gmina wiejskaświecki
Grudziądz  gmina wiejskagrudziądzki
Grudziądz  gmina miejskaGrudziądz
Gruta  gmina wiejskagrudziądzki
Inowrocław  gmina miejskainowrocławski
Inowrocław  gmina wiejskainowrocławski
Koronowo  gmina miejsko-wiejskabydgoski
Łysomice  gmina wiejskatoruński
Obrowo gmina wiejskatoruński
Piotrków Kujawski gmina miejsko-wiejskaradziejowski
Radomin gmina wiejskagolubsko-dobrzyński
Radzyń Chełmiński gmina miejsko-wiejskagrudziądzki
Sadki gmina wiejskanakielski
Sicienko  gmina wiejskabydgoski
Świecie nad Osą  gmina wiejskagrudziądzki
Włocławek gmina miejskaWłocławek
Brodnica gmina wiejskabrodnicki
Janowiec Wielkopolski  gmina miejsko-wiejskażniński
Kikół gmina wiejskalipnowski
Lipno gmina wiejskalipnowski
Nieszawa gmina miejskaaleksandrowski
Świecie gmina miejsko-wiejskaświecki
Topólka gmina wiejskaradziejowski
Żnin  gmina miejsko-wiejskażniński
Dąbrowa Chełmińska gmina wiejskabydgoski
Radziejów  gmina wiejskaradziejowski

4. Województwo lubuskie

Żagań Miastożagański
Miasto Gorzów Wlkp.gorzowski
Babimostzielonogórski
Santokgorzowski
Dąbiekrośnieński
Bledzewmiędzyrzecki
Międzyrzeczmiędzyrzecki
Pszczewmiędzyrzecki
Trzcielmiędzyrzecki
Kożuchównowosolski
Nowa Sól Miastonowosolski
Otyńnowosolski
Siedliskonowosolski
Szczaniecświebodziński
Świebodzinświebodziński
Zbąszynekświebodziński
Sławawschowski
Wschowawschowski
Zabórzielonogórski
Gubin Miastokrośnieński
Gozdnicażagański
Lipinki Łużyckieżarski
Lubniewicesulęciński
Torzymsulęciński

5. Województwo łódzkie

Nazwa gminyPowiat
Gmina Kleszczówbełchatowski
Gmina Klukibełchatowski
Gmina Rusiecbełchatowski
Gmina Brzezinybrzeziński
Gmina Jeżówbrzeziński
Miasto Kutnokutnowski
Gmina Żychlinkutnowski
Gmina Buczekłaski
Miasto Łęczycałęczycki
Gmina Łęczycałęczycki
Gmina Daszynałęczycki
Gmina Góra świętej Małgorzatyłęczycki
Gmina Grabówłęczycki
Gmina Piątekłęczycki
Gmina Świnice Warckiełęczycki
Gmina Chąśnołowicki
Gmina Domaniewicełowicki
Gmina Kiernoziałowicki
Gmina Łyszkowicełowicki
Gmina Brójcełódzki wschodni
Gmina Nowosolnałódzki wschodni
Gmina Sławnoopoczyński
Miasto Pabianicepabianicki
Gmina Pabianicepabianicki
Gmina Ksawerówpabianicki
Gmina Lutomierskpabianicki
Gmina Kiełczygłówpajęczański
Gmina Nowa Brzeźnicapajęczański
Gmina Łęki Szlacheckiepiotrkowski
Gmina Ręcznopiotrkowski
Gmina Rozprzapiotrkowski
Gmina Wola Krzysztoporskapiotrkowski
Gmina Pęczniewpoddębicki
Gmina Poddębicepoddębicki
Gmina Wartkowicepoddębicki
Gmina Zadzimpoddębicki
Gmina Kamieńskradomszczański
Gmina Kobiele Wielkieradomszczański
Gmina Masłowiceradomszczański
Gmina Przedbórzradomszczański
Gmina Żytnoradomszczański
Gmina Rawa Mazowieckarawski
Gmina Regnówrawski
Gmina Błaszkisieradzki
Gmina Sieradzsieradzki
Gmina Brąszewicesieradzki
Gmina Brzeźniosieradzki
Gmina Goszczanówsieradzki
Gmina Wróblewsieradzki
Gmina Głuchówskierniewicki
Gmina Godzianówskierniewicki
Gmina Kowiesyskierniewicki
Gmina Nowy Kawęczynskierniewicki
Gmina Skierniewiceskierniewicki
Gmina Będkówtomaszowski
Gmina Budziszewicetomaszowski
Gmina Rzeczycatomaszowski
Gmina Żelechlinektomaszowski
Gmina Białawieluński
Gmina Czarnożyływieluński
Gmina Konopnicawieluński
Gmina Osjakówwieluński
Gmina Ostrówekwieluński
Gmina Bolesławiecwieruszowski
Gmina Czastarywieruszowski
Gmina Galewicewieruszowski
Gmina Głownozgierski
Miasto Ozorkówzgierski
Gmina Parzęczewzgierski
Gmina Strykówzgierski

6. Województwo małopolskie

wszystkie gminy podpisały porozumienie bądź zgłosiły się do programu

7. Województwo mazowieckie

Nazwa gminyPowiat
Belsk Dużygrójecki
Brokostrowski
Brudzeń Dużypłocki
Brwinówpruszkowski
Celestynówotwocki
Czerwińsk nad Wisłąpłoński
Domanicesiedlecki
Glinojeckciechanowski
Grabów nad Pillicąkozienicki
Jabłonna Lackasokołowski
Jasieniecgrójecki
Korczewsiedlecki
Kosów Lackisokołowski
Legionowolegionowski
Lesznowarszawski zachodni
Mała Wieśpłocki
Mochowosierpecki
Mogielnicagrójecki
Nowe Miasto nad Pilicągrójecki
Olszankałosicki
Pacynagostyniński
Paprotniasiedlecki
Piasecznopiaseczyński
Platerówłocicki
Płockpłocki
Podkowa Leśnagrodziski
Policznazwoleński
Potworówprzysuski
Przesmykisiedlecki
Różanmakowski
Rząśnikwyszkowski
Sabniesokołowski
Sadownewęgrowski
Sannikigostyniński
Siedlce Gminasiedlecki
Siedlce Miastosiedlecki
Sierpc Gminasierpecki
Sierpc Miastosierpecki
Skórzecsiedlecki
Słubicepłocki
Sobienie Jezioryotwocki
Sokołów Podlaski Gminasokołowski
Sońskciechanowski
Stara Białapłocki
Stoczekwęgrowski
Suchożebrysiedlecki
Szczawin Kościelnygostyniński
Szulborzeostrowski
Teresinsochaczewski
Troszynostrołęcki
Warszawawarszawski
Wierzbicaradomski
Wierzbnowęgrowski
Wołominwołomiński
Wyszkówwyszkowski
Zatorypułtuski
Żyrardówżyrardowski

8. Województwo opolskie

Nazwa gminyPowiat
DomaszowiceNamysłowski
JemielnicaStrzelecki
KamiennikNyski
KluczborkKluczborski
Lasowice WielkieKluczborski
LeśnicaStrzelecki
LubrzaPrudnicki
OlszankaBrzeski
OzimekOzimek
Polska CerekiewKedzierzyńsko-Kozielski
SkarbimierzBrzeski
TułowiceOpolski
WilkówNamysłowski
WołczynKluczborski
BraniceGłubczycki
IzbickoStrzelecki
KietrzGłubczycki
PaczkówNyski
ZdzieszowiceKrapkowicki
ZębowiceOleski

9. Województwo podkarpackie

Nazwa gminyPowiat
Birczaprzemyski
Brzozówbrzozowski
Dubieckoprzemyski
Gorzycetarnobrzeski
Iwonicz-Zdrójkrośnieński
Krasiczynprzemyski
Lubaczówlubaczowski
Łańcutłańcucki
Mielecmielecki
Mielecmielecki
Niwiskakolbuszowski
Oleszycelubaczowski
Przeworskprzeworski
Rzeszówrzeszowski
Świlczarzeszowski

10. Województwo podlaskie

Nazwa gminyPowiat
Augustówaugustowski
Bargłów Kościelnyaugustowski
Lipskaugustowski
Nowinkaaugustowski
Płaskaaugustowski
Choroszczbiałostocki
Dobrzyniewo Dużebiałostocki
Gródekbiałostocki
Juchnowiec Kościelnybiałostocki
Michałowobiałostocki
Supraślbiałostocki
Surażbiałostocki
Turośń Kościelnabiałostocki
Tykocinbiałostocki
Zawadybiałostocki
Bielsk Podlaskibielski
Bielsk Podlaskibielski
Brańskbielski
Orlabielski
Wyszkibielski
Grajewograjewski
Grajewograjewski
Radziłówgrajewski
Rajgródgrajewski
Białowieżahajnowski
Czeremchahajnowski
Czyżehajnowski
Hajnówkahajnowski
Narewhajnowski
Narewkahajnowski
Grabowokolneński
Mały Płockkolneński
Turoślkolneński
Łomżałomżyński
Miastkowołomżyński
Przytułyłomżyński
Zbójnałomżyński
Jasionówkamoniecki
Jaświłymoniecki
Knyszynmoniecki
Krypnomoniecki
Puńsksejneński
Sejnysejneński
Siemiatyczesiemiatycki
Milejczycesiemiatycki
Nurzec-Stacjasiemiatycki
Janówsokólski
Korycinsokólski
Krynkisokólski
Kuźnicasokólski
Nowy Dwórsokólski
Szudziałowosokólski
Wysokie Mazowieckiewysokomazowiecki
Klukowowysokomazowiecki
Kobylin-Borzymywysokomazowiecki
Kulesze Kościelnewysokomazowiecki
Nowe Piekutywysokomazowiecki
Szumowozambrowski
M. BiałystokBiałystok

11. Województwo pomorskie

Nazwa gminyPowiat
Sulęczynokartuski
Krynica Morska – gmina miejskanowodworski
Nowy Dwór Gdański -gmina miejsko wiejskanowodworski
Stegna – gmina wiejskanowodworski
Jastarnia – gmina miejsko wiejskapucki
Stary Dzierzgoń – gmina wiejskasztumski
Choczewo – gmina wiejskawejherowski
Gniewino – gmina wiejskawejherowski
Linia – gmina wiejskawejherowski
Szemud – gmina wiejskawejherowski
Główczyce – gmina wiejskasłupski
Bobowo – gmina wiejskastarogardzki
Słupsk – miastoM. Słupsk

12. Województwo śląskie

Nazwa gminyPowiat
BOJSZOWYbieruńsko-lędziński
BRENNAcieszyński
BUCZKOWICEbielski
CHEŁM ŚLĄSKIbieruńsko-lędziński
CIASNAlubliniecki
CZĘSTOCHOWAmnpp
DĄBROWA GÓRNICZAmnpp
DĘBOWIECcieszyński
GIERAŁTOWICEgliwicki
GOLESZÓWcieszyński
HAŻLACHcieszyński
HERBYlubliniecki
JASIENICAbielski
JEJKOWICErybnicki
KAMIENICA POLSKAczęstochowski
KOBIÓRpszczyński
KOZIEGŁOWYmyszkowski
KRUPSKI MŁYNtarnogórski
LĘDZINYbieruńsko-lędziński
LIPOWAżywiecki
MIASTECZKO ŚLĄSKIEtarnogórski
MIERZĘCICEbędziński
MSTÓWczęstochowski
OLSZTYNczęstochowski
OŻAROWICEtarnogórski
PAWŁOWICEpszczyński
POCZESNAczęstochowski
PORĄBKAbielski
RĘDZINYczęstochowski
RUDNIKraciborski
SOŚNICOWICEgliwicki
TARNOWSKIE GÓRYtarnogórski
TYCHYmnpp
USTROŃcieszyński
WILKOWICEbielski
WISŁAcieszyński

13. Województwo świętokrzyskie

wszystkie gminy podpisały porozumienie

14. Województwo warmińsko-mazurskie

Nazwa gminyPowiat
BarczewoOlsztyński
Biskupiec (M)Olsztyński
BisztynekBartoszycki
Braniewo (W)Braniewski
BudryWęgorzewski
Dobre MiastoOlsztyński
DźwierzutySzczycieński
Elbląg (M)Elbląg
Elbląg (W)Elbląski
FromborkBraniewski
GietrzwałdOlsztyński
Giżycko (M)Giżycki
Iława (M)Iławski
Iława (W)Iławski
Iłowo-OsadaDziałdowski
JezioranyOlsztyński
JonkowoOlsztyński
Kętrzyn (W)Kętrzyński
KolnoOlsztyński
KorszeKętrzyński
KruklankiGiżycki
LelkowoBraniewski
LidzbarkDziałdowski
Lidzbark Warmiński (W)Lidzbarski
LubominoLidzbarski
MarkusyElbląski
MikołajkiMrągowski
MiłakowoOstródzki
MiłomłynOstródzki
MorągOstródzki
Mrągowo (W)Mrągowski
OlsztynOlsztyn
OrzyszPiski
PieckiMrągowski
PłośnicaDziałdowski
PozezdrzeWęgorzewski
Ruciane-NidaPiski
RybnoDziałdowski
SępopolBartoszycki
Stare JuchyEłcki
StawigudaOlsztyński
SuszIławski
Szczytno (W)Szczycieński
ŚwiątkiOlsztyński
Świętajno (M)Olecki
Świętajno (W)Szczycieński
WęgorzewoWęgorzewski
WielbarkSzczycieński
WieliczkiOlecki
ZalewoIławski

15. Województwo wielkopolskie

Nazwa gminyPowiat
Chodzież gminachodzieski
Mieleszyngnieźnieński
Borek Wlkp.gostyński
Gostyńgostyński
Jarocinjarociński
Kotlinjarociński
Koźminekkaliski
Chodówkolski
Kłodawakolski
Przedeczkolski
Kościan gminakościański
Włoszakowiceleszczyński
Międzychódmiędzychodzki
Nowy Tomyślnowotomyski
Sieroszewiceostrowski
Kostrzyn Wlkp.poznański
Swarzędzpoznański
Dopiewopoznański
Orchowosłupecki
Kaźmierzszamotulski
Dominowośredzki
Krzykosyśredzki
Nowe Miasto n. Wartąśredzki
Zaniemyślśredzki
Śremśremski
Książ Wlkp.śremski
Dolskśremski
Brodnicaśremski

16. Województwo zachodniopomorskie

Nazwa gminyPowiat
Barlinekmyśliborski
Białogardbiałogardzki
Bobolicekoszaliński
Kołobrzegkołobrzeski
KoszalinKoszalin
Mielnokoszaliński
Suchaństargardzki
SzczecinSzczecin
Szczecinekszczecinecki
Tychowobiałogardzki

_

Zdjęcie: Shutterstock/studioflara

Podziel się: