„Czyste Powietrze” odpowie na wzrost cen węgla i gazu? NFOŚiGW pracuje nad zmianami

733
0
Podziel się:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracowuje zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Promowane będą gruntowne termomodernizacje budynków poprzez przyznanie dodatkowego dofinansowania. To – jak deklaruje NFOŚiGW – pozwolić ma na zmniejszenie ilości paliw zużywanych przez domostwa i znaczące obniżenie kosztów ogrzewania.

Jak przekazał nam NFOŚiGW, przygotowywane zmiany w programie „Czyste Powietrze” dotyczyć mają wzmocnienia wsparcia dla gruntownych termomodernizacji budynków.

W ten sposób Fundusz chce odpowiedzieć na aktualną sytuację na rynku nośników energii. O co dokładnie chodzi?

Silniejsze wsparcie termomodernizacji. Cel: mniej spalanych paliw, niższe koszty ogrzewania i czystsze powietrze

„Mając świadomość znacznego wzrostu cen paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów jednorodzinnych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje obecnie aktualizację programu „Czyste Powietrze”, dzięki której promowane będzie wykonanie gruntownej termomodernizacji budynku poprzez przyznanie dodatkowego dofinansowania na koszty związane z przeprowadzeniem tych prac” – napisano w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z NFOŚiGW.

„Kompleksowe działania podjęte w ramach realizacji programu „Czyste Powietrze” pozwolą na zmniejszenie ilości paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów jednorodzinnych, co wpłynie na jeszcze większe ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza” – podkreślono.

Czytaj także: Kraków i gminy „obwarzanka” przeciw opóźnianiu wejścia w życie uchwały antysmogowej

Drugi wniosek o dofinansowanie termomodernizacji

NFOŚiGW zwraca przy tym uwagę, że termomodernizacja może obniżyć rachunki za ogrzewanie. „Dodatkową korzyścią będzie znaczny spadek kosztów ogrzewania tych budynków ponoszonych przez gospodarstwa domowe. Ponadto planowane jest wprowadzenie możliwości złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie na działania termomodernizacyjne (na warunkach po 15.05.2020 r.) lub kolejnego – w przypadku wniosków złożonych do 14.05.2020 r.” – napisano w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Funduszu. „NFOŚiGW pracuje również nad innymi rozwiązaniami uatrakcyjniającymi program „Czyste Powietrze” dla potencjalnych wnioskodawców – zarówno pod kątem tak rzeczowym, jak i finansowym” – podkreślono.

Jakie będą szczegóły proponowanych zmian i kiedy możemy się ich spodziewać? Tego jeszcze nie wiemy. Jak przekazał nam NFOŚiGW, przygotowywane zmiany są w trakcie uzgodnień z resortem klimatu i środowiska. A także z Komisją Europejską, ponieważ finansowanie programu miałoby się odbywać ze środków unijnych. O zmianach dowiemy się więc po zakończeniu wspomnianych uzgodnień.

Koszty termomodernizacji rosną. Potrzeba „indeksowania inflacyjnego”

„To bardzo dobry kierunek, to znaczy taki, który spowoduje, że koszty ogrzewania naszych domów spadną. Niezależnie od tego, czym je ogrzewamy, ocieplony budynek to o połowę niższe rachunki. Dobrze, że pojawiły się te zapowiedzi zmian. Polski Alarm Smogowy od bardzo dawna zabiegał, by takie zmiany miały miejsce” – powiedział Piotr Siergiej z PAS.

Czytaj także: Zakaz węgla w Warszawie od października 2023. Radni podjęli przełomową decyzję

„Zabiegaliśmy o to, by dopłaty do ocieplenia domów wzrosły. Program Czyste Powietrze wystartował we wrześniu 2018 roku, z określonymi kwotami dofinansowania. Od tej pory, jak wszyscy wiemy, koszty termomodernizacji znacząco wzrosły. W przypadku ocieplenia domów czytamy o wzrostach rok do roku w wysokości nawet 50 procent. To dużo, dlatego w programie powinno pojawić się indeksowanie inflacyjne. Dobrze byłoby, gdyby kwoty, nawet bez indeksowania, były po prostu wyższe. W związku z sytuacją w Ukrainie w interesie nas wszystkich i naszego państwa jest to, by zmniejszać ilość zużywanych paliw. A na to pozwala między innymi termomodernizacja” – podkreśla rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Program Czyste Powietrze. Wnioski już na blisko 7,5 mld złotych

Program Czyste Powietrze skierowany jest do „właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą”. Według założeń celem programu jest dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych.

Jak wynika z najnowszych statystyk, opublikowanych na stronach rządowych, liczba wniosków złożonych w programie przekroczyła 427 tysięcy. Łącznie opiewają one na kwotę blisko 7,5 miliarda złotych. Wszystkie szczegóły dotyczące programu i procedury uzyskania dofinansowania znaleźć można na stronie czystepowietrze.gov.pl.

_

Zdjęcie: Dagmara_K / Shutterstock.com

Podziel się: