Udostępnij

„Czyste Powietrze” odpowie na wzrost cen węgla i gazu? NFOŚiGW pracuje nad zmianami

04.05.2022

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracowuje zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Promowane będą gruntowne termomodernizacje budynków poprzez przyznanie dodatkowego dofinansowania. To – jak deklaruje NFOŚiGW – pozwolić ma na zmniejszenie ilości paliw zużywanych przez domostwa i znaczące obniżenie kosztów ogrzewania.

Jak przekazał nam NFOŚiGW, przygotowywane zmiany w programie „Czyste Powietrze” dotyczyć mają wzmocnienia wsparcia dla gruntownych termomodernizacji budynków.

W ten sposób Fundusz chce odpowiedzieć na aktualną sytuację na rynku nośników energii. O co dokładnie chodzi?

Silniejsze wsparcie termomodernizacji. Cel: mniej spalanych paliw, niższe koszty ogrzewania i czystsze powietrze

„Mając świadomość znacznego wzrostu cen paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów jednorodzinnych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje obecnie aktualizację programu „Czyste Powietrze”, dzięki której promowane będzie wykonanie gruntownej termomodernizacji budynku poprzez przyznanie dodatkowego dofinansowania na koszty związane z przeprowadzeniem tych prac” – napisano w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z NFOŚiGW.

„Kompleksowe działania podjęte w ramach realizacji programu „Czyste Powietrze” pozwolą na zmniejszenie ilości paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów jednorodzinnych, co wpłynie na jeszcze większe ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza” – podkreślono.

Czytaj także: Kraków i gminy „obwarzanka” przeciw opóźnianiu wejścia w życie uchwały antysmogowej

Drugi wniosek o dofinansowanie termomodernizacji

NFOŚiGW zwraca przy tym uwagę, że termomodernizacja może obniżyć rachunki za ogrzewanie. „Dodatkową korzyścią będzie znaczny spadek kosztów ogrzewania tych budynków ponoszonych przez gospodarstwa domowe. Ponadto planowane jest wprowadzenie możliwości złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie na działania termomodernizacyjne (na warunkach po 15.05.2020 r.) lub kolejnego – w przypadku wniosków złożonych do 14.05.2020 r.” – napisano w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Funduszu. „NFOŚiGW pracuje również nad innymi rozwiązaniami uatrakcyjniającymi program „Czyste Powietrze” dla potencjalnych wnioskodawców – zarówno pod kątem tak rzeczowym, jak i finansowym” – podkreślono.

Jakie będą szczegóły proponowanych zmian i kiedy możemy się ich spodziewać? Tego jeszcze nie wiemy. Jak przekazał nam NFOŚiGW, przygotowywane zmiany są w trakcie uzgodnień z resortem klimatu i środowiska. A także z Komisją Europejską, ponieważ finansowanie programu miałoby się odbywać ze środków unijnych. O zmianach dowiemy się więc po zakończeniu wspomnianych uzgodnień.

Koszty termomodernizacji rosną. Potrzeba „indeksowania inflacyjnego”

„To bardzo dobry kierunek, to znaczy taki, który spowoduje, że koszty ogrzewania naszych domów spadną. Niezależnie od tego, czym je ogrzewamy, ocieplony budynek to o połowę niższe rachunki. Dobrze, że pojawiły się te zapowiedzi zmian. Polski Alarm Smogowy od bardzo dawna zabiegał, by takie zmiany miały miejsce” – powiedział Piotr Siergiej z PAS.

Czytaj także: Zakaz węgla w Warszawie od października 2023. Radni podjęli przełomową decyzję

„Zabiegaliśmy o to, by dopłaty do ocieplenia domów wzrosły. Program Czyste Powietrze wystartował we wrześniu 2018 roku, z określonymi kwotami dofinansowania. Od tej pory, jak wszyscy wiemy, koszty termomodernizacji znacząco wzrosły. W przypadku ocieplenia domów czytamy o wzrostach rok do roku w wysokości nawet 50 procent. To dużo, dlatego w programie powinno pojawić się indeksowanie inflacyjne. Dobrze byłoby, gdyby kwoty, nawet bez indeksowania, były po prostu wyższe. W związku z sytuacją w Ukrainie w interesie nas wszystkich i naszego państwa jest to, by zmniejszać ilość zużywanych paliw. A na to pozwala między innymi termomodernizacja” – podkreśla rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Program Czyste Powietrze. Wnioski już na blisko 7,5 mld złotych

Program Czyste Powietrze skierowany jest do „właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą”. Według założeń celem programu jest dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych.

Jak wynika z najnowszych statystyk, opublikowanych na stronach rządowych, liczba wniosków złożonych w programie przekroczyła 427 tysięcy. Łącznie opiewają one na kwotę blisko 7,5 miliarda złotych. Wszystkie szczegóły dotyczące programu i procedury uzyskania dofinansowania znaleźć można na stronie czystepowietrze.gov.pl.

_

Zdjęcie: Dagmara_K / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.