Udostępnij

Kraków i gminy „obwarzanka” przeciw opóźnianiu wejścia w życie uchwały antysmogowej

27.04.2022

Metropolia Krakowska apeluje do Zarządu Województwa Małopolskiego, aby uchwała antysmogowa weszła w życie bez opóźnień. Apel ma związek z pojawiającymi się propozycjami, by odłożyć w czasie termin wymiany najstarszych urządzeń grzewczych. Kotły pozaklasowe w woj. małopolskim mogą działać tylko do końca 2022 roku.

„Mamy nadzieję, że w przypadku konieczności podjęcia decyzji w sprawie propozycji odsunięcia terminu wejścia w życie uchwały antysmogowej, Zarząd Województwa Małopolskiego utrzyma dotychczasowy kurs i nie wyrazi zgody na zmianę terminu 1 stycznia 2023 r. co pozwoli na utrzymanie dotychczasowego tempa i skali wymiany kotłów bezklasowych nie tylko w Metropolii Krakowskiej, ale również w całym Województwie Małopolskim” – napisano we wspólnym oświadczeniu gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska. Pod apelem podpisali się Prezydent Miasta Krakowa i włodarze gmin: Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.

Wspólne oświadczenie wydano w związku z pojawiającymi się propozycjami, by odłożyć w czasie obowiązek wymiany najstarszych urządzeń grzewczych. Chodzi o kotły pozaklasowe, które według obowiązujących zapisów małopolskiej uchwały antysmogowej muszą zostać wymienione do końca 2022 roku.

Czytaj także: Krakowski obwarzanek bez węgla? Kierunek znany, cel wciąż daleko

Administracja publiczna musi być konsekwentna

„Doświadczenia w zakresie poprawy jakości powietrza pokazują jak ważna jest konsekwencja w działaniach administracji publicznej. To dzięki konsekwentnym działaniom władz samorządowych różnych szczebli doprowadziliśmy do uchwalenia pierwszych w Polsce uchwał antysmogowych” – powiedziała w oświadczeniu Elżbieta Burtan, Wiceprezes Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. „Liczymy na konsekwencję Zarządu Województwa i utrzymanie aktualnego brzmienia uchwały antysmogowej” – apeluje Burtan.

Włodarze Krakowa i okolicznych gmin podkreślają, że ich wspólne wysiłki przynoszą coraz większe rezultaty. Widać bowiem coraz większe zainteresowanie wymianą pieców. Metropolia Krakowska podkreśla w tym kontekście, że istotne jest również niewydłużanie obecnych regulacji, które przewiduje uchwała antysmogowa dla Małopolski. Mogłoby to spowodować zatrzymanie całego procesu wymiany przestarzałych źródeł ciepła na mniej emisyjne.

Czytaj także: Coraz mniej wykroczeń w Krakowie. Uchwała antysmogowa działa

„Opóźnienie przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza”

„W naszej opinii, ewentualne odsunięcie terminu wejścia w życie niektórych zapisów uchwały antysmogowej w znacznym stopniu obniży tempo wymiany bezklasowych kotłów węglowych oraz nadwyręży zaufanie mieszkańców do władz publicznych. Co w konsekwencji spowoduje jeszcze większy spadek zainteresowania mieszkańców skorzystaniem z programów wspierających likwidację kotłów węglowych a wdrażanych przez administrację centralną (np. Program Czyste Powietrze) jaki i samorządową (projekty finansowane z funduszy europejskich oraz gminnych)” – napisano w oświadczeniu Metropolii Krakowskiej.

„Uważamy, że opóźnienie procesu wymiany kotłów węglowych przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza, o którą tak bardzo od kilku lat wszyscy walczymy. Tym samym istnieje poważne ryzyko, że dotychczasowy wysiłek mieszkańców i władz samorządowych włożony w realizację działań zmierzających w poprawę jakości powietrza zostanie zaprzepaszczony” – podkreślają włodarze gmin.

W Krakowie to działa i przynosi efekty

Uchawała antysmogowa dla miasta Krakowa została wprowadzona w 2016 roku. W myśl jej zapisów mieszkańcy mieli trzy lata, żeby przestać spalać paliwa stałe w domowych instalacjach. Choć dla łamiących zapisy przewidziano mandaty do 500 zł, krakowska Straż Miejska podsumowując zeszły rok dała powody do optymizmu. Zeszłej zimy funkcjonariusze przyjęli sześciokrotnie mniej zgłoszeń niż w sezonie 2019/2020. Wymierzono też mniej znacznie mniej mandatów – zaledwie 23.

 class=

To nie jedyny efekt wprowadzonych obostrzeń. Według badań prof. Ewy Czarnobilskiej, kierowniczki Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, poprawiło się zdrowie najmłodszych. Odsetek astmy oskrzelowej spadł z 22 proc. do 9 proc., natomiast alergicznego nieżytu nosa z 50 proc. do 35 proc.

_

Z całością oświadczenia oraz listą sygnatariuszy można zapoznać się na stronach Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Zdjęcie tytułowe: Smogowy dzień od północnej strony Krakowa. fot. Joanna Urbaniec

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.