Udostępnij

To już pewne: jedno z najstarszych polskich drzew umarło

30.05.2021

O tym, że dąb Chrobry umarł mówiono już rok temu. Leśnicy mimo to stwierdzili, że okaz może jeszcze się zazielenić. Niestety, ponad 750-letni Chrobry drugi rok z rzędu nie wypuścił liści.

O braku nadziei dla „Chrobrego” poinformowało Nadleśnictwo Szprotawa. Jego pracownicy przez ostatni rok próbowali uratować drzewo. Zabiegi pielęgnacyjne i obfite podlewanie nie dało jednak żadnego skutku. Dlatego już na pewno wiadomo, że pamiętający średniowiecze okaz nie wróci do życia.

Dąb Chrobry wykiełkował około 1250 roku na dzisiejszej granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego, niedaleko Szprotawy. Ma 28 m wysokości, a obwód jego pnia wynosi około 10 metrów. Korona ma rozpiętość około 16 metrów. To najstarsze takie drzewo w Polsce. Objęto je ochroną już przed II wojną światową, a pomnikiem przyrody został w latach 60. XX wieku.

Czytaj również: W Bielsku-Białej powstają dwa ogrody edukacyjne. Dom znajdzie tam prawie 200 tys. pszczół

Na kondycje Chrobrego wpłynęło jego pożar w 2014 roku. Ogień zaprószył nieznany sprawca, a wnętrze dębu spłonęło. Mimo to do zeszłego roku na jego gałęziach pojawiały się liście, a ożywała około jedna czwarta wszystkich jego konarów.

W otoczeniu obumarłego drzewa rosną już jego następcy. W 2019 roku leśnicy pobrali pędy z drzewa, dzięki czemu dąb Chrobry dał życie pięciu nowym sadzonkom.

Źródło zdjęcia: Skarabeusz – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2909108

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.