Udostępnij

Kolejny miesiąc rosną zapasy węgla. „Dla gospodarstw trzeba ściągnąć i przesiać 3 razy więcej”

21.02.2023

Najnowsze dane na temat górnictwa węgla kamiennego w Polsce wskazują na spadek wydobycia, przy równoczesnym wzroście zapasów węgla. Równocześnie, by zaspokoić m.in. potrzeby odbiorców indywidualnych, do kraju sprowadzone zostały rekordowe ilości surowca z nowych kierunków. Sprzyja to gromadzeniu się zwałów węgla: aby otrzymać jedną tonę dla gospodarstwa domowego, odsiać trzeba przynajmniej 3 razy więcej. Przez specyfikę polskich złóż nie jest możliwe samodzielne zaspokojenie potrzeb osób ogrzewających się węglem.

Na stronach Fundacji Instrat opublikowane zostało najnowsze wydanie „Przeglądu Węglowego”. Comiesięczne zestawienie zawiera najistotniejsze dane na temat polskiego górnictwa węgla kamiennego. Najnowsze, opisujące stan na koniec grudnia 2022 roku, pokazują spadek wydobycia, przy równoczesnym wzroście zapasów węgla.

Według ostatniego zestawienia w Polsce zgromadzonych było 7,94 mln ton węgla kamiennego. Największą część zapasów stanowią te znajdujące się przy elektrowniach (5,5 mln ton). Reszta to zapasy przy kopalniach (2,2 mln ton), a także surowiec przy kopalniach, który należy do elektrowni (0,2 mln ton).

Wzrost jest widoczny także w dłuższej perspektywie. Na koniec grudnia 2021 roku zapasy wynosiły 7,45 mln ton. Wzrost rok do roku wyniósł więc blisko 0,5 mln ton (6,6 proc.).

Ta ostatnia wartość wydaje się szczególnie ciekawa w kontekście zmian na rynku węgla w Polsce, jakie obserwowaliśmy w zeszłym roku. W związku z wojną w Ukrainie i wynikającymi z niej ograniczeniami, szczególnie problematyczny okazał się popyt na węgiel spalany w celu ogrzania domostw. Przez ostatnie lata to bowiem Rosja była głównym kierunkiem, skąd go importowaliśmy.

O szczegółach, dotyczących specyfiki węgla wykorzystywanego w Polsce, mówi nam Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu Wysokie Napięcie.

Polskie kopalnie nie są w stanie wydobyć wystarczająco węgla dla gospodarstw domowych

“Węgiel kamienny dzieli się na miały energetyczne, spalane w elektrowniach, oraz na sorty średnie i grube, wykorzystywane w sektorze komunalno-bytowym. Te ostatnie spala się między innymi w kotłowniach oraz szklarniach. Polskie kopalnie nie są w stanie wydobyć sortów średnich i grubych więcej niż 5 milionów ton rocznie. Wynika to ze specyfiki złóż oraz ich eksploatacji” – komentuje dla SmogLabu Zasuń.

W związku z utratą największego kierunku importu węgla, jakim przez lata była putinowska Rosja, zdecydowano o sprowadzaniu go z innych kierunków. Takich jak m.in. Kolumbia czy Australia. Jak podała kilka dni temu „Rzeczpospolita”, import węgla kamiennego do Polski w 2022 roku był rekordowy. Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że w całym ubiegłym roku sprowadzono ok. 19,4 mln ton tego surowca.

Czytaj także: Za ceny prądu odpowiada wojna, ale i brak reform. Bez blokowania OZE energia byłaby tańsza

Problematyczny import ze świata. „Aby otrzymać węgiel dla gospodarstw domowych, trzeba przesiać go około 3 razy więcej”

“Spółki Skarbu Państwa, Węglokoks i PGE Paliwa, sprowadziły duże ilości węgla z zagranicy, żeby go przesiać i sprzedać odbiorcom indywidualnym. Mowa o około 14 milionach ton sprowadzonego surowca. Ilość ta wynika stąd, że, aby otrzymać 5 brakujących milionów ton węgla dla gospodarstw domowych, trzeba przesiać go około 3 razy więcej” – zwraca uwagę Zasuń. Po przesianiu pozostają jednak miały, które spalić można jedynie w energetyce.

“Na to nałożyła się dosyć ciepła zima, w związku z czym zapasy rosną. Teraz sytuacja wygląda tak: albo uda się je spalić, na przykład w przypadku surowszej zimy, albo zwały będą się mnożyć. Obstawiam, że w połowie roku może to być nawet kilka milionów zalegających ton węgla” – podsumowuje Zasuń. Dziennikarz zwraca uwagę, że na dalszą sytuację wpływać będzie to, jak dużo węgla będziemy importować, by zaspokoić potrzeby gospodarstw domowych, oraz jakiej jakości będzie to surowiec.

2022 rok w perspektywie „Przeglądu Węglowego”

Najnowsze wydanie „Przeglądu Węglowego”, opierające się na danych z grudnia, zawiera także podsumowanie minionego roku. Na specjalnym zestawieniu wykresów możemy prześledzić główne tendencje obserwowane w górnictwie węgla kamiennego. Porównane zostały statystyki z grudnia 2021 i grudnia 2022 roku.

Oprócz wspomnianego już wzrostu zapasów węgla na koniec roku, zauważyć można m.in. wahania w cenach węgla dla energetyki i ciepłownictwa, które były jednym z głównych tematów w 2022 roku. Chociażby z powodu inflacji, na którą ceny te mają i będą miały wpływ.

Czytaj także: Wydobycie węgla w Polsce na jednym z najniższych poziomów. “Nie ma tam czego ożywiać”

Rok zamknęliśmy ponadto z widocznym spadkiem zatrudnienia w górnictwie. Z pracą w tym sektorze pożegnało się nieco ponad 2 tys. osób. Choć w ciągu roku zdarzały się niewielkie wzrosty liczby zatrudnionych, ostatecznie rok zamknięty został na minusie.

Wpisuje się to w długoletnią perspektywę, obserwowaną w sektorze. Jak wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu, jeszcze w 2007 roku zatrudnienie w górnictwie wynosiło ok. 120 tysięcy. Do 2015 roku spadło ono do okolic 95 tysięcy. Rządy PiS nie odwróciły trendu spadkowego, co oznaczało spadek zatrudnienia o kolejne 20 tysięcy.

_

Z najnowszym „Przeglądem Węglowym” Fundacji Instrat zapoznać można się tutaj.

Zdjęcie: SaskiaAcht/Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.