Udostępnij

Dane z 12 miast potwierdzają: ścieżki rowerowe to większe bezpieczeństwo na drogach, ale muszą być odgrodzone

04.06.2019

Naukowcy z University of Colorado Denver i University of New Mexico postanowili sprawdzić, dlaczego w miastach, w których więcej osób przemieszcza się na rowerze, większe jest również bezpieczeństwo na drogach. Na podstawie danych z 13 lat, zebranych w 12 amerykańskich metropoliach stwierdzono, że to nie obecność rowerzystów, lecz określony sposób wydzielenia ścieżki rowerowej przekłada się na wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchów – nie tylko rowerzystów, ale także kierowców i pieszych.

Badacze przeanalizowali dane z 13 lat, jeśli chodzi o wypadki drogowe w 12 dużych miastach USA. Było wśród nich ok. 17 tys. wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz ok. 77 tys. z poważnymi obrażeniami. Celem badań było sprawdzenie, dlaczego w miastach, w których więcej osób porusza się rowerem, sytuacja na drogach jest bezpieczniejsza – jak wynika z wielu, wcześniejszych badań.

Z wykorzystaniem matematycznych modeli regresji, badacze chcieli zweryfikować hipotezę o trzech źródłach takie stanu rzeczy:

1) różnicach w jednostkowych zachowaniu uczestników ruchu;

2) różnicach środowiskowych (infrastrukturalnych), dotyczących tego, jak projektowane są drogi i ich najbliższe otoczenia;

3) różnicach społeczno-demograficznych lub społeczno-ekonomicznych, czyli takich, które wynikają z charakterystyki społeczności miasta.

Okazało się jednak, że tylko jedna z podejrzewanych przyczyn odgrywa istotną rolę – a są to różnice w kształcie infrastruktury drogowej. Jak wynika z przeprowadzonych analiz, czynnikiem szczególnie zwiększającym bezpieczeństwo jest istnienie chronionych, oddzielonych ścieżek rowerowych. Ważna okazała się również gęstość skrzyżowań, przekładająca się na ostrożniejszą jazdę uczestników ruchu.

Bezpieczeństwa, według badaczy, nie zwiększają natomiast malowane ścieżki rowerowe. Mało tego: Z badań wynika, że bezpieczniejsze są te miejsca w miastach, gdzie tego rodzaju oznakowań w ogóle nie ma.

„Okazało się, że są gorsze niż nierobienie niczego. Lepiej nie róbcie nic” – powiedział dr Wesley Marshall, współautor badań cytowany przez portal Streetsblog USA. „Daje [to] ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa, gdy jest się na [tego rodzaju – SM]  ścieżce rowerowej. Jest to jedynie znak mówiący rowerzystom, że mogą się na niej znajdować ”.

 

Z wynikami badań (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: Journal of Transport and Health, Streetsblog USA

Zdjęcie: Shutterstock/lalanta71

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.