Udostępnij

Duńczycy wprowadzają dopłaty do ogrzewania gazem. Docelowo chcą od niego odejść

16.02.2022

Rząd Danii zapowiada dopłaty dla mieszkańców, którzy ucierpieli ze względu na wzrost kosztów ogrzewania w związku z podwyżkami cen gazu. Zwolnione z podatku jednorazowe dofinansowanie trafić ma do 320 tys. gospodarstw domowych. W dalszej kolejności władze planują całkowicie odejść od ogrzewania domów paliwami kopalnymi i przejście na źródła odnawialne.

Rosnące ceny gazu to problem, który od kilku miesięcy spędza sen z powiek mieszkańcom wielu krajów, którzy swoje domy ogrzewają właśnie tym paliwem. Na sytuację postanowiły zareagować władze Danii, które przed kilkoma dniami zapowiedziały pomoc dla najmniej zamożnych obywateli. Do gospodarstw domowych ogrzewanych indywidualnie urządzeniami gazowymi trafić ma jednorazowo nieopodatkowane wsparcie w wysokości 3750 koron duńskich. Czyli blisko 2300 złotych. Kryterium otrzymania wsparcia stanowić będzie wysokość dochodów.

„Znajdujemy się w zupełnie niezwykłej sytuacji, w której wiele rodzin bardzo boleśnie odczuwa rosnące koszty ogrzewania. Duńczykom bez dużych dochodów naprawdę trudno jest nagle sprostać dodatkowym podwyżkom na rachunkach” – powiedział w oświadczeniu duński minister klimatu, Dan Jørgensen.

Jak czytamy na stronach rządowych, program kosztować ma łącznie 1 miliard koron duńskich, czyli blisko 605 milionów złotych. Łącznie pomoc trafić ma do ok. 320 tys. domostw, a więc do blisko co ósmego gospodarstwa domowego w Danii.

Czytaj także: Frank Bold: 5 milionów gospodarstw wprowadzonych w błąd przez Tauron

Dania i gaz – najpierw dopłaty potem odejście

Wraz z ogłoszeniem programu wsparcia osób, które tracą na wzrostach cen gazu, rząd zapowiedział odejście od tego paliwa kopalnego. Planowany jest program wspierający przyspieszone przechodzenie na niskoemisyjne ogrzewanie oparte na odnawialnych źródłach energii. Póki co w rządzie uzgodniono na ten cel dodatkowe 250 milionów koron duńskich, czyli około 151 milionów złotych.

„W nadchodzących latach dziesiątki tysięcy Duńczyków wymienią kotły gazowe, a my wszyscy będziemy mieć więcej 'zielonego’ ciepłownictwa. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwiązania kryzysu klimatycznego. Jednocześnie uchroni Duńczyków przed wysokimi cenami gazu” – powiedział w oświadczeniu duński minister klimatu.

Czytaj także: Klimat. Ubywa miejsc, gdzie można zorganizować zimowe igrzyska

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że duńskie domy w blisko dwóch trzecich ogrzewane są ciepłem z sieci. Według danych zebranych przez analityków FORESIGHT Climate & Energy w 2019 roku, w ten sposób ogrzewanych było 1,7 miliona gospodarstw domowych. W kontekście planów zeroemisyjności kraju do 2050 roku jako problem wskazano jednak fakt, że 40 proc. tego ciepła pochodzi ze spalania paliw kopalnych.

_

Zdjęcie: yevgeniy11 / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.