Udostępnij

Klimat. Ubywa miejsc, gdzie można zorganizować zimowe igrzyska

12.02.2022

Zmiany klimatu ograniczają możliwość organizowania zimowych igrzysk olimpijskich wraz ze wzrostem średnich temperatur na półkuli północnej. Takie wnioski płyną z najnowszych badań zrealizowanych na kanadyjskim University of Waterloo. Zbadano również międzynarodową grupę sportowców i trenerów. Dominuje pogląd, że nowe wzorce pogodowe zmieniają warunki zawodów, a także obawy, że ocieplenie wpłynie niekorzystnie na rozwój ich dyscyplin sportowych.

Najnowsze badania, zrealizowane przez międzynarodowy zespół naukowców, rzucają nowe światło na związek między zmianami klimatu a możliwościami organizacji zimowych olimpiad. Okazuje się, że jeśli nie ograniczymy znacząco emisji gazów cieplarnianych, to do końca XXI wieku tylko jedno spośród 21 miast, które w przeszłości organizowały to wydarzenie, będzie mogło sprostać temu zadaniu w sposób zapewniający uczciwą i bezpieczną rywalizację. W przypadku realizacji zapisów Porozumienia Paryskiego, liczba ta wzrośnie do ośmiu.

„Międzynarodowy Komitet Olimpijski będzie miał do podjęcia coraz trudniejsze decyzje na temat tego, gdzie przyznać organizację igrzysk. Ale najlepsi sportowcy świata, którzy oddali swoje życie sportowi, zasługują na to, by igrzyska były zlokalizowane w miejscach, które mogą niezawodnie zapewnić bezpieczne i uczciwe współzawodnictwo” – powiedział w oświadczeniu Siyao Ma z University of Arkansas, współautor badania.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Current Issues in Tourism”.

Zmiana klimatu a warunki rywalizacji na igrzyskach

„Świat sportów zimowych zmienia się w miarę przyspieszania zmian klimatycznych, a sportowcy i trenerzy z wielu krajów, których ankietowaliśmy, są świadkami tego wpływu na miejsca zawodów i treningów, w tym na igrzyska olimpijskie” – powiedział w oświadczeniu Daniel Scott, profesor geografii i zarządzania środowiskiem w University of Waterloo, główny autor badania.

Czytaj także: 2021 był 5. najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Najcieplejsze 7 to… ostatnie 7 lat

O co chodzi z uczciwą i bezpieczną rywalizacją? Oprócz badań dotyczących stricte wzorców pogodowych, naukowcy postanowili porozmawiać ze sportowcami i trenerami sportów zimowych. Z badania ankietowego, które przeprowadzono na międzynarodowej grupie, płyną niepokojące wnioski. 89 proc. badanych uważa, że ​​zmieniające się wzorce pogodowe wpływają na warunki w zawodach.

94 proc. obawia się natomiast, że zmiany klimatyczne wpłyną na przyszły rozwój ich sportu. Wzrost średnich temperatur dotyka bowiem nie tylko samych igrzysk i innych zawodów sportowych, ale i przygotowań do udziału w nich.

Śnieg na wagę złota

Od wielu lat coraz poważniejszym problemem, związanym z zawodami w sportach zimowych, stał się niedobór śniegu. Coraz częściej uruchamiana musi być produkcja sztucznego śniegu, by sprostać oczekiwaniom związanym z tym, jak warunki pogodowe zimą kształtowały się w przeszłości.

Nie inaczej jest w przypadku trwających jeszcze igrzysk w Pekinie. Unaocznia to niedawny raport naukowców z Loughborough University oraz analityków Sport Ecology Group i Protect Our Winters. Z dokumentu wynika, że pierwszy raz w historii igrzyska odbywają się całkowicie na sztucznym śniegu.

Czytaj także: Pekin 2022 bez śniegu. Igrzyska szkodliwe dla środowiska i dla sportowców

Trudniej także uprawiać sport amatorsko. Przed dwoma laty badacze z tego samego University of Waterloo postanowili przyjrzeć się temu, jak ocieplenie wpłynąć może na turystykę związaną z narciarstwem na kontynencie północnoamerykańskim. Według ich analiz, jeśli ludzkość nie podejmie wystarczających działań, zimowe kurorty będą mogły utrzymać się tylko w najwyżej położonych regionach. A to poważnie ograniczyłoby liczbę miejsc, gdzie mieszkańcy i odwiedzający USA i Kanadę mogliby szusować. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Frankie WO / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.