Dmuchawy z piekła rodem

1706
5
Podziel się:

Piekło to inni ludzie z dmuchawami do liści – tak David Dudley zaczął tekst w portalu CityLab, z którego dowiedziałem się, że w wielu miejscach w USA, lobbuje się za tym, by wyposażone w dwusuwowe silniki dmuchawy do liści, zostały zakazane. I że są takie, gdzie zakaz sprzedawania oraz używania tego sprzętu, niedługo wejdzie w życie. Oraz takie, gdzie taki zakaz już obowiązuje.

Tekst był zatytułowany „Diabelska suszarka”.

Powody, dla których wielu Amerykanów zaczęło walczyć z dmuchawami są dwa. Pierwszym jest hałas. Drugim niezwykle wysoki poziom zanieczyszczeń, który emitują dwusuwowe silniki. – Najprostsze porównanie jest takie: dmuchawa do liści działająca przez 30 minut, to większa emisja niż przejechanie 3800 mil półciężarówką F-150 – pisał James Fallows, znany korespondent „The Atlantic”, który zorganizował akcję „Groza dmuchaw”. Akcję, która doprowadziła do tego, że od 2022 roku w District Columbia nie będzie można ich sprzedawać i używać.

Wysoki poziom zanieczyszczeń wynika z tego, że większość silników stosowanych w tym sprzęcie to dwusuwy. A nich spala się paliwo wymieszane z olejem. To powoduje, że do powietrza jest uwalniana spora część tablicy Mendelejewa. Spaliny zawierają duże ilości tlenku węgla, tlenków azotu, węglowodorów aromatycznych.

Jak duże? Na to pytanie odpowiedział test przeprowadzony przez firmę Edmunds, w którym porównano dwusuwową dmuchawę z dwoma samochodami. Jednym z nich był malutki Fiat 500. Drugim potężny Ford F-150 Raptor. Dmuchawy wypadły gorzej od samochodu miejskiego, a kiedy ich emisje porównano z Fordem, to okazało się, że emitują 23 razy więcej tlenku węgla oraz ponad 300 razy więcej rakotwórczych węglowodorów aromatycznych. Dodatkowo rozdmuchują pył leżący na ziemi, chodnikach i ulicach. To powoduje ryzyko zdrowotne dla wszystkich w okolicy, ale – podkreślał CityLab – największe zagrożenie dotyczy tych, którzy są operatorami tych dmuchaw. Zwłaszcza, kiedy nie jest tak, że używają ich raz na jakiś czas do wysprzątania swojego ogródka i zrobienia na złość sąsiadom, ale pracują z nimi zawodowo.

Ciekawostką jest tutaj jeszcze to, że podobne silniki są używane także w kosiarkach. W 2001 roku Roger Westerholm ze sztokholmskiego uniwersytetu przeprowadził badanie, w którym porównał emisje zanieczyszczeń z koszenia oraz podróży samochodem. Okazało się, że godzina spędzona na tej pierwszej aktywności odpowiada 100-milowej przejażdżce autem.

Drugim powodem, często bardziej odczuwalnym, dla którego wielu Amerykanów poszło na wojnę z dmuchawami, a mało kto je lubi, jest generowany przez nie hałas. Zanieczyszczenie hałasem to sprawa, która jest podnoszona coraz częściej, ponieważ zorientowano się, że ten – zwłaszcza w miastach – jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, a da się go dość łatwo ograniczać, więc nie trzeba tego znosić biernie. W przypadku dmuchaw generowany hałas potrafi przekraczać 100 decybeli. Jego norma w przypadku długotrwałego narażenia – chodzi o poziom, który jako tako tolerujemy – wyznaczona przez Światową Organizację Zdrowia to 67 do 70 decybeli. Kiedy przez dłuższy czas jest głośniej, reagujemy rozstrojem nerwowym.

Z tych dwóch powodów przybywa miejsc, w których zakazy są wprowadzane w życie. Jednak, jak zawsze, nie wszystkim się to podoba. – Ich przeciwnicy argumentują, że zakazanie dmuchaw spowoduje, że porządkowanie liści stanie się żmudne oraz niezwykle kosztowne. Niemożność poradzenia sobie z nim spowoduje, że trawniki nie będą atrakcyjne i spadną ceny domów – a być może też koniec zachodniej cywilizacji – komentował toczącą się wokół zakazów rozmowę „Washington Post”.

Fot. Fotolia.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Tomasz WełnanemesisKarol Podyma Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol Podyma
Gość

Podobny problem dotyczy kosiarek i kos spalinowych. Spaliny emitowane przez takie urządzenia stanowią 5% zanieczyszczeń powietrza w USA gdzie tradycja koszenia trawników jest dość mocno zakorzeniona. Niestety Polacy też przejmują te zachowania i golą swoje trawniki co weekend zamiast zostawić przestrzeń z dzikimi kwiatami i kosić ją dwa razy w roku. Najlepiej ręczną kosą.

nemesis
Gość
nemesis

co za totalne brednie z tą emisją!
Jedyną prawdą jest to,, że faktycznie, dmuchawy rozdmuchują kurz z chodników, w tym wszystkie suszone i rozdeptane psie łajna, suszoną plwocinę etc
Ale bzdury o emisji spalin są tragiczne. O hałasie też, potężna przesada

Tomasz Wełna
Gość
Tomasz Wełna

Proszę sobie stanąć koło takiej dmuchawy i postać pół godziny, a potem pisać brednie, podważając zarazem oficjalne badania naukowe. Nawet nastolatkowie wiedzą, jakim przekleństwem są dwusuwy.

Tomasz Wełna
Gość
Tomasz Wełna

Świetny artykuł! W pełni popieram i jestem przerażony stopniem szkodliwości chemicznej, bo szkód dźwiękowych doświadczam w pełni świadomie i odczuwalnie. Argumenty o kosztach i wadach użycia klasycznej miotły co najwyżej śmieszą. Jeśli mam wybierać, wolę spokój i czyste powietrze oraz trochę więcej liści na trawie. Natura sobie z nimi poradzi – nie musimy jej naprawiać ani usprawniać…
Ponadto dmuchawy to mały, ale dobitny przykład upadku człowieka, który dla pozornej oszczędności czasu i pieniędzy gotów zrobić absolutnie wszystko, bez względu na efekty uboczne. Byle szybciej, byle taniej, byle więcej i szybciej zarobić, po trupach do celu…

trackback

[…] Czytaj też: Dmuchawy z piekła rodem […]