Udostępnij

Budżet na dodatek węglowy oficjalnie przekroczony o miliard złotych. A to nie koniec [DANE]

12.09.2022

Potwierdzają się przewidywania, które opublikowaliśmy jako pierwsi na łamach SmogLabu 6 września. Suma wniosków o dodatek węglowy przekroczyła 12,5 mld zł. Nie jest to kwota ostateczna, ponieważ wciąż brakuje danych z 3 województw. Kto nie dostanie pieniędzy?

Luki w przepisach, zasada „kto pierwszy ten lepszy”, luźna definicja gospodarstwa domowego i brak kryterium dochodowego. To jedne z wielu zarzutów, które podniesiono wobec zasad przyznawania dodatku węglowego. Część z nich politycy PiS starają się łatać. Błędy rządzących będą jednak naprawiać szeregowi pracownicy gmin, którzy zapłacą za to ogromem biurokratycznej pracy. Do zweryfikowania będzie m.in. kolejność zgłoszeń i data złożenia deklaracji lub jej korekty w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wspomniany brak kryterium dochodowego i „mnożenie” się domowych gospodarstw skutkują przekroczeniem zaplanowanego budżetu. W drugim tygodniu września jest to już ponad miliard złotych więcej niż zakładano. Dodajmy, że wnioski można składać do listopada, więc wciąż nie wszyscy uprawnieni to zrobili.

Ustawodawca co prawda zabezpieczył się na taki scenariusz ustalając limit – 95 proc. przewidzianych środków jest przyznanych na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. Pozostałe 5 proc. ma być rozdysponowane proporcjonalnie. To z kolei oznacza, że część uprawnionych zostanie na lodzie.

Tylko na SmogLab: 13 z 16 województw – oficjalne dane

Redakcji SmogLabu udało się ustalić wysokość kwoty na jaką opiewają wnioski złożone w 13 z 16 województw. Dokładna rozpiska znajduje się poniżej. Trzy województwa nie przesłały dotąd danych, mimo wielokrotnych próśb. Są to województwa śląskie, łódzkie i opolskie.

Warto podkreślić, że śląskie to drugie największe województwo w Polsce z liczbą mieszkańców przekraczającą 4,5 mln. Spodziewamy się, że zgłoszone zapotrzebowanie na dodatek węglowy będzie tam rekordowe. Z kolei województwo łódzkie zamieszkuje ok. 2,5 mln obywateli – to również przełoży się na jeszcze większe przekroczenie budżetu.

 • województwo mazowieckie – 1,5 mld
 • województwo wielkopolskie – 1,57 mld
 • województwo małopolskie -1,9 mld
 • województwo dolnośląskie – 1,6 mld
 • województwo pomorskie – 0,75 mld
 • województwo lubelskie – 0,7 mld
 • województwo podkarpackie – 0,75 mld
 • województwo kujawsko-pomorskie – 0,68 mld
 • województwo zachodniopomorskie – 0,4 mld
 • województwo warmińsko-mazurskie – 0,59 mld
 • województwo świętokrzyskie – 0,89 mld
 • województwo podlaskie – 0,59 mld
 • województwo lubuskie – 0,55 mld

Całkowita suma zapotrzebowania na środki do której dotarł SmogLab wynosi 12,59 mld złotych (brak danych dla trzech województw).

„Można było tego uniknąć”

Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) mówi nam, że sytuacja jest konsekwencją przygotowania bubla prawnego z potężną luką, która umożliwiła branie kilku dodatków węglowych na jeden piec. – Gdyby parlamentarzyści wsłuchali się w głos organizacji społecznych, które wskazywały na ten problem, to można było tego uniknąć. Już na etapie prac legislacyjnych zaprezentowaliśmy konkretne zapisy, które należało uwzględnić, aby temu zapobiec. Na szczęście ta luka będzie teraz wyeliminowana – wskazuje Guła.

Budżet programu został już przekroczony, a wiele gospodarstw, którym dodatek przysługuje, jeszcze wniosku nie złożyło. Teraz zachodzi potrzeba odkręcenia całej sytuacji. Będzie wiele spornych przypadków do rozstrzygnięcia – kto był pierwszy, komu dodatek przysługuje. Będą pojawiać się konflikty w rodzinach, które mają trudne relacje, a mieszkają w tym samym domu.

Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego

O tym, że istnieje niebezpieczeństwo braku środków wspominał także Bartosz Kwiatkowski, dyrektor Fundacji Frank Bold. – To nie oznacza, że jest ich za mało. Sytuacja jest spowodowana brakiem kryterium dochodowego, który uprawnił do ubiegania się o dodatek zbyt wiele osób. Także takich, które dodatku nie potrzebują. Pieniędzy zapewne zabraknie dla tych, którzy są w złej sytuacji finansowej. To osoby starsze, wykluczone cyfrowo, mniej zaradne z różnych przyczyn czy osoby z problemami socjalnymi. Te osoby mogły wniosków jeszcze nie złożyć – wskazywał przedstawiciel Fundacji Frank Bold.

„Przykład złego programu społecznego”

Bartłomiej Kupiec, ekspert Stowarzyszenia „Z energią o prawie” mówi nam, że pomysł dodatku na węgiel jest przykładem złego programu społecznego. – Zamiast dopłat, polski rząd musi strategicznie przeprowadzić inwestycje, które trwale zredukują zapotrzebowanie na energię w dłuższej perspektywie. Dodatek węglowy nie rozwiąże problemu. Za jego sprawą rząd kieruje na rynek  kolejną ogromną transzę środków finansowych, co to tylko podbije i tak wysoką już inflację. Może to spowodować, że węgla i tak będzie brakować, a surowiec będzie jeszcze droższy niż teraz – opisuje zagrożenia Bartłomiej Kupiec.

Ekspert także wskazuje na podnoszony już problem dopłat dla wszystkich. – Jednym z powodów szybkiego wyczerpania się budżetu na dodatek węglowy jest brak kryterium dochodowego. To oznacza, że wniosek o dodatek węglowy mogą składać nawet osoby w bardzo dobrej pozycji ekonomicznej. Rząd powinien był wprowadzić węższe kryteria selektywne związane z przyznawaniem dodatku węglowego. Korzystać z niego powinny korzystać przede wszystkim gospodarstwa domowe o niskim dochodzie, dotknięte ubóstwem energetycznym – podkreśla Kupiec w rozmowie z redakcją SmogLabu.

Zdaniem eksperta dodatek węglowy wspiera nieekologiczną postawę części społeczeństwa, zamiast doceniać tych, którzy kierując się wcześniejszymi sugestiami rządu, wymienili piece węglowe na inne źródło ogrzewania. – Zamiast sięgać po istniejące mechanizmy prawne, choćby z ustawy o dodatku osłonowym, rząd bez konsultacji ze społeczeństwem i ekspertami proponuje nowe narzędzia, które nie nie są zgodne z zasadami racjonalnej polityki społecznej i ekologicznej. Oczywiście, ochrona odbiorców przed skutkami szokowych wzrostów cen paliw i energii jest celem polityki energetycznej państwa. To wynika wprost z prawa unijnego i polskiego . Jednakże, należy znaleźć sposób, który będzie najbardziej właściwy – efektywny i sprawiedliwy społecznie. Należy wspierać gospodarstwa domowe w sposób celowany zgodny z zasadami sprawiedliwości dystrybutywnej oraz z unijnymi zasadami – zauważa przedstawiciel Stowarzyszenia „Z energią o prawie”.

Nad nowelizacją wadliwych przepisów parlamentarzyści będą głosować już w tym tygodniu. Posiedzenie sejmu odbędzie się w dniach 14, 15 i 16 września 2022 r.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock./Kamil Zajaczkowski

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.