Udostępnij

Dramatyczne skutki huraganu Laura w USA. 18 ofiar, zniszczone domy i fatalna jakość powietrza

31.08.2020

Usuwanie skutków huraganu Laura może potrwać bardzo długo – tysiące domów zostało zniszczonych, w USA jest już 18 ofiar śmiertelnych, na ulicach zalegają powalone drzewa. Dodatkowym problemem jest bardzo zła jakość powietrza w Luizjanie i Teksasie – stanach, które ucierpiały najmocniej. Tuż przed uderzeniem huraganu, miejscowe fabryki i rafinerie wypuściły prawie 2 miliony kilogramów dodatkowych zanieczyszczeń.

„Przechodzimy to podczas każdego huraganu” – powiedział Hilton Kelley z teksańskiej organizacji środowiskowej Community In-Power and Development Association w rozmowie z publicznym nadawcą NPR. „Za każdym razem, kiedy pojawia się zagrożenie, rafinerie przechodzą w tryb wyłączenia” – dodał. Taki tryb wiąże się ze spaleniem nadmiaru chemikaliów, które nie mogą pozostać w rurach podczas zamknięcia zakładu. Co więcej, kiedy zbliża się burza lub huragan, wiele czujników jakości powietrza jest wyłączanych, więc brakuje bieżących informacji o zanieczyszczeniu.

Sprawdziła to organizacja Environmental Defense Fund, według której przed zeszłotygodniowym uderzeniem huraganu Laura, lokalne rafinerie i zakłady przemysłowe wypuściły prawie 2 miliony kg zanieczyszczeń. W powietrzu znalazły się duże ilości rakotwórczego benzenu i tlenków azotu.

„Wiele osób w Port Arthur (miasto w Teksasie- od aut.) już cierpi na chroniczną astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zapalenie oskrzeli, choroby wątroby i nerek” – wymienia Kelley. Dodaje, że te choroby, wywołane przez zanieczyszczenie powietrza, osłabiają odporność – a więc cierpiący na nie mieszkańcy są bardziej narażeni na COVID-19. „Dlatego martwi nas poziom toksycznych pyłów i wciąż duża liczba osób zarażonych koronawirusem” – dodaje społecznik.

Huragan Laura, który w ostatnim tygodniu sierpnia uderzył w wybrzeże USA, uzyskał bardzo wysoką, czwartą kategorię. Eksperci nazwali go żywiołem „nie do przetrwania”. W sumie przez huragan zginęły 53 osoby – 31 w Republice Haiti, 18 w Teksasie i Luizjanie oraz cztery na Dominikanie (stan na poniedziałek, 31 sierpnia).

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatu potęgują takie zjawiska, jak huragan Laura. „Obecnie huragany mają o 8 proc. więcej szans niż w poprzedniej dekadzie, żeby stać się tymi najgroźniejszymi, powodującymi najwięcej zniszczeń” – mówił w CNN Jim Kossin z Uniwersytetu w Wisconsin. Jak tłumaczy, na siłę huraganu ma wpływ temperatura wody, po której się przemieszcza. Im ocean jest cieplejszy, tym silniejsze będzie uderzenie huraganu. W Zatoce Meksykańskiej temperatura wody w ubiegłym tygodniu wynosiła ponad 26,5 stopni Celsjusza.

Jak zaznaczają naukowcy, jednym ze skutków zmian klimatu jest właśnie ocieplanie się oceanów. Przez to będziemy coraz bardziej narażeni na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Zdjęcie: skutki huraganu Laura/SignalFilmPRO/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.