Nad USA nadciąga huragan Laura. Służby ostrzegają, że będzie „nie do przetrwania”

10376
0
Podziel się:
Huragan Laura

Sytuacja zmienia się dynamicznie, ale służby meteorologiczne przewidują, że huragan dotrze nad Texas i Luizjanę dziś (26 sierpnia) w nocy. W środowy wieczór huragan był już 350 km od miasta Lake Charles. Osiąga prędkość ponad 200 km/h.

Eksperci z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów przewidują, że huragan Laura, bo tak został nazwany, może osiągnąć niebezpieczną kategorię czwartą. Nazwali ją „nie do przetrwania”.

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem osiągającym prędkość nawet 230 km/h, burzami i lokalnymi powodziami, które mogą być konsekwencją huraganu Laura. Nakazano ewakuację około pół miliona mieszkańców stanów Texas i Luizjana.

„Naszym celem jest bezpieczna, rozsądna i dobrze przeprowadzona ewakuacja” – mówił na konferencji prasowej W. Nim Kidd z Texas Division of Emergency Management (Teksański Sztab Zarządzania Kryzysowego). „Naszym celem jest to, żeby nikt nie stracił życia. Naszym celem jest ewakuacja, a nie ratowanie ludzi z huraganu, a potem szybkie uporządkowanie terenu i powrót do normalności” – dodał.

W środę około godz. 19 naszego czasu meteorolodzy informowali, że okienko pozwalające na przygotowania właśnie się zamyka.

Według prognoz, centrum huraganu jutro będzie się przesuwać na północny wschód od Luizjany, żeby dotrzeć nad Arkansas. W piątek Laura przesunie się nad stan Missisipi.

Zdjęcie: huragan Laura widziany z kosmosu/NASA

Podziel się: